آخرین سلاح؛ انسداد مرزی و مخالفت افکار عمومی پاکستان علیه اقدامات خصمانه اسلام آباد

آخرین سلاح؛ انسداد مرزی و مخالفت افکار عمومی پاکستان علیه اقدامات خصمانه اسلام آباد

خبرنگار خبرنامه

عبدالله رحمانی
خبرنگار خبرنامه

۱۷ / حوت ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

با آن‌که مرز میان افغانستان و پاکستان به صورت موقت باز شده، اما احتمال یک فاجعه انسانی در آن‌سوی مرز وجود داشته است. پیش از این نیویارک تایمز گزارش داده بود که احتمال فاجعه انسانی در مرز دو کشور افزایش یافته است.

مرز افغانستان و پاکستان پس از آن بسته شد که در ۱۶هم فبروری حمله بر یکی از مکان‌های مذهبی صوفیان در پاکستان انجام شد. هر چند داعش مسوولیت آن‌را برعهده گرفت اما پاکستان انگشت انتقاد را بر افغانستان نشانه رفت و تاکید کرد که این حملات از داخل افغانستان طراحی و اجرا می‌شود.

هم‌زمان با آن، افغانستان همه‌ی این ادعاها را رد کرد. مشاور امنیت ملی افغانستان روز گذشته در سخنرانی در هند اعلام داشت که گروه‌های تروریستی در پاکستان امنیت کشورش و منطقه را تهدید می‌کند. با همه فشارهای مرزی که پاکستان بر افغانستان وارد کرده، اما ظاهراً مقامات افغان از موضع شان در قبال اسلام آباد و تروریزم عقب نشینی نکرده اند.

مسیر درست

برخی از شخصیت‌های سیاسی پاکستان از بازشدن مرز کشورشان و افغانستان اسقبال نموده و آن‌را گام‌گذاشتن اسلام آباد در مسیر درست عنوان کرده اند.

روزنامه دان که نشریه‌ای معتدل در پاکستان پنداشته می‌شود در سرمقاله امروزش بازکردن مرز دو کشور، برای دو روز را کوچک‌ترین قدم در راستای مسیر درست عنوان کرده و نوشته است که چنین روی‌کردی نمی‌تواند به امنیت پاکستان کمک کند. این روزنامه به کشته‌شدن ۵ سرباز پاکستانی در منطقه قبایلی مهمند ایجنسی اشاره کرده و گفته که با وجود انسداد مرز دو کشور، طالبان توانسته اند در منطقه‌ی دیگر به سربازان پاکستانی آسیب بزنند.

در همین حال در بخش دیگر همین روزنامه درباره افغانستان و چالش‌های امنیتی آن نوشته است که نمی‌توان بدون همکاری های بین المللی در منطقه امنیت را حاکم نمود. پاکستانی‌ها نگرانی جدی نسبت به گسترش داعش دارند و در عین حال، داعش و طالبان پاکستانی را تهدید امنیت ملی خود می‌دانند. اما رسانه‌های این کشور نسبت به طالبان در افغانستان خاموش می‌باشند؛ امری که از دوگانه‌گی سیاست اسلام آباد در قبال طالبان خبر می‌دهد.

Pak-afghan Border

روزنامه دان نوشته است که نمی‌توان بدون همکاری های بین المللی در منطقه امنیت را حاکم نمود

ابزار تهدید

هم‌زمان با بازشدن موقت مرزهای دو کشور، رسانه‌های داخلیِ نزدیک به ارتش و سازمان استخباراتی پاکستان، امروز از گفت‌وگوهای مقامات ارشد ارتش این کشور با نظامیان در واشنگتن خبر داده اند. یکی از این روزنامه‌ها گفته که پاکستان به نظامیان آمریکایی هشدار داده که در صورت عدم رسیدگی به ناآرامی‌ها در افغانستان، روسیه وارد این کشور می‌شود.

این روزنامه به نقل از گزارش تلیگراف نوشته است که احتمال دخالت نظامی روسیه در افغانستان همانند عمل‌کرد آن‌ها در سوریه، بالا است و این‌که موضوع داعش و ناآرامی‌ها در افغانستان باید از سوی آمریکایی حل گردد.

با آن‌که نام این مقام ارشد نظامی پاکستان فاش نشده اما به نظر می‌رسد اکنون پاکستان از کارت داعش و تهدید روسیه علیه افغانستان در واشنگتن استفاده می‌کند. بر این اساس گمان می‌رود، این تحرکات جدید پاکستان در واشنگتن ادامه اقدامات دیگری باشد که در مسکو انجام شد. باورها بر این است که اجلاس سه جانبه و سپس شش جانبه که حول محور افغانستان در مسکو برگزار شد، نشان از تلاش‌های پاکستان برای تاثیرگذاری بر مسائل امنیتی و سیاسی افغانستان داشته باشد.

potin-sharif

نشست سه جانبه کشورهای روسیه، چین و پاکستان که موضوع محوری آن بررسی اوضاع افغانستان بود، بدون دعوت از این کشور، چندی پیش در روسیه برگزار شده بود / عکس: رشیه رو

لحن شدید

با آن‌که پاکستان فشارهای گسترده سیاسی و امنیتی را وارد کرده تا مسیر سیاست خارجی و نگاه امنیت ملی افغانستان را تغییر دهد، اما به نظر می‌رسد رییس‌جمهور افغانستان به‌عنوان کسی که حرف نهایی را روی موضوعات بزرگ سیاست خارجی و امنیت ملی می‌زند، نسبت به مبارزه با طالبان و برخورد قاطع با گروه‌های تروریستی تغییر نکرده است.

روز گذشته در مراسم آغازبه‌کار شورای ملی افغانستان، رییس‌جمهور این کشور به فعالیت گروه‌های تروریستی اشاره کرد و گفت با آن عده از طالبانی که صلح نمی‌خواهند، برخورد سخت و قاطعی می‌شود.

محمد اشرف غنی تاکید کرد در مدتی که از عمر حکومت وحدت ملی می‌گذرد تعریف دوست و دشمن واضح شده و سردرگمی‌هایی که در گذشته در این مورد وجود داشت حالا برطرف گردیده است.

رییس جمهور افغانستان به طالبان هشدار داد که اگر دست از جنگ برندارند مانند دیگر تروریستان دشمن ملت هستند و نیروهای امنیتی این کشور با آن‌ها برخورد سخت خواهند داشت.

این اظهارات رییس‌جمهور افغانستان درباره طالبان و موضع واضح مشاور امنیت ملی این کشور درمورد نقش مخرب پاکستان، بیان‌گر آن است که کابل مسیر سیاست خارجی متفاوت که در آن نقش جدی برای پاکستان قایل نیست را طی می‌کند.

به این جهت، برخی از آگاهان در افغانستان بر این باورند که اقدامات اخیر پاکستان، نظیر بستن مرز بر مسافران افغان و موشک‌پراکنی بر شرق افغانستان بیان‌گر آن است که پاکستان نسبت به انزوای خود در امور افغانستان نگران می‌باشد؛ نگرانی که ناشی از تغییرات گسترده در حوزه‌های امنیتی و سیاسی افغانستان و پایان نسبی وابستگی اقتصادی افغانستان به بنادر پاکستانی می‌شود.

Pin on Pinterest۰Share on LinkedIn۰Share on Google+۰Tweet about this on TwitterShare on Facebook۰
افغانستان پاکستان جنگ با گروه تروریستان صلح در افغانستان طالبان مرز افغانستان با پاکستان مشاور امنیت ملی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید