از برابری جنسیتی تا پایان گرسنگی؛ 10 اولویت اساسی تغییر زندگی در افغانستان تا 2030 |
از برابری جنسیتی تا پایان گرسنگی؛ ۱۰ اولویت اساسی تغییر زندگی در افغانستان تا ۲۰۳۰

از برابری جنسیتی تا پایان گرسنگی؛ ۱۰ اولویت اساسی تغییر زندگی در افغانستان تا ۲۰۳۰

خبرنگار

فرید حقجو
خبرنگار

۱۲ / حوت ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

امنیت انسانی یکی از چالش های عمده برای توسعه افغانستان می باشد. با این حال بیشتر افغان ها در مورد آینده شان نسبت به گذشته خوشبین می باشند. شما می توانید این خوشبینی را در شلوغی شهرهای پر انژی مشاهد نماید.

با توجه به این چالش ها سازمان ملل نیز اهدافی را طراحی کرده که تحقق آن را تا سال ۲۰۳۰ زمان داده است. از میان این اهداف، اولویت ها و چالش ها، به ۱۰ چالش و اولویتی که افغانستان به آن نایل شود اشاره شده است.

پایان فقر

۳۶ درصد شهروندان افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند. این وضعیت باید تغییر کند. از بین بردن فقیر یکی از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل تا سال ۲۰۳۰ می باشد. دولت افغانستان نیز این اولویت را در صدر برنامه های خود قرار داده است.

حدود ۴۰ درصد از مردم افغانستان که حدود ۱۱٫۳ میلیون تن را در بر می‌گیرد، با کمبود غذایی روبرو است

اتمام گرسنگی

گرسنگی زمانی است که اگر تنها درآمد عضو خانواده که به صورت روزمره جریان دارد، قطع شود، این خانواده و افراد گرسنه می مانند. در افغانستان شرایط این چنینی در میان شماری از خانواده ها وجود دارد. یکی از اهداف سازمان ملل تا سال ۲۰۳۰ محو گرسنگی در افغانستان است. دولت افغانستان نیز این اولویت را درک کرده و این موضوع یکی از اساسی ترین اموری است که در صدر برنامه های دولتی و غیردولتی قرار گیرد.

صحت و رفاه خوب

بیشترین آمار مبتلایان به ملاریا در شرق افغانستان گزارش می شود. از آن جایی که ملاریا از پشه ها منتقل می شود، نیاز است تا در این زمینه نیز کار جدی صورت گیرد. این موضوع از اولویت های سازمان ملل می باشد. اما در کنار آن برای بهداشت و آموزش پزشکی به ویژه مقابله با ملاریا بیماری که در بسیاری از کشورهای جهان وجود ندارد، توجه جدی دولتی نیز لازم است.

کودک کار

کودک کار در مرکز شهر کابل

آموزش و پروش با کیفیت

یکی از خبرهای خوش که سازمان ملل برای افغانستان دارد، افزایش میزان حضور  دختران در مدارس این کشور است. از سال ۲۰۰۲ تا کنون این میزان افزایش چشم گیری داشته و تعداد ثبت نام دختران از ۳ درصد به ۳۶ درصد افزای یافته است. اما گزارش می شود که دسترسی به خدمات آموزشی در مناطق دوردست افغانستان به شدت یک چالش جدی می باشد و نیاز است در این زمینه توجه لازم صورت گیرد. این یکی از اهداف سازمان ملل است که کیفیت آموزش و دسترسی به آن تا ۲۰۳۰ افغانستان شمول گردد.

برابری جنسیتی

آمارها در باره وضعیت زنان و حضور آن ها در بخش های مختلف خرسند کننده نیست. در افغانستان تنها ۵ درصد کار در دست زنان این کشور است. تنها ۱۲ درصد زنان افغان از سواد برخوردارند. در عین حال ۹۰ درصد زنان تجربه خشونت های فزیکی، جنسی و روانی را داشته و یا هم به ازدواج اجباری دچار شده اند. این وضعیت بر اساس برنامه توسعه پایدار سازمان ملل باید تا سال ۲۰۳۰ تغییر کند.

protest

در افغانستان تنها ۵ درصد کار در دست زنان این کشور است

آب بهداشتی و فاضلاب

در افغانستان، حدود ۵۶ درصد شهروندان آن از عدم دسترسی به آب تمیز و بهداشت مناسب رنج می برند. زنان و کودکان ساعت ها را صرف یک فاصله طولانی می نمایند تا آب را از دریا، رودخانه ها و یا چاه های سرباز تهیه کنند. این آب به راحتی امکان آلودگی را دارد و می تواند زمینه ساز ایجاد بیماری های کشنده و خطرناک شود. دسترسی به آب بهداشتی تا ۲۰۳۰ یکی از اولویت های اساسی سازمان ملل در افغانستان گفته شده است.

انرژی پاک

یکی از مسائل اساسی که منجر به چالش های بزرگ سیاسی در سال های اخیر در افغانستان شده عدم دسترسی به انرژی در این کشور می باشد. برنامه سازمان ملل در این زمینه تا ۲۰۳۰ برای افغانستان این است که زمینه دسترسی به انرژی پاک که از خورشید و باد تهیه می شود را مساعد سازد. دسترسی به انرژی به شمول انرژی پاک یکی از برنامه های کلان دولت افغانستان تا سال های ۲۰۳۰ می باشد که بر اساس آن باید سراسر افغانستان به انرژی دسترسی داشته باشد.

energy-in-afghanistan

دسترسی به انرژی یکی از برنامه های کلان دولت افغانستان تا سال های ۲۰۳۰ می باشد

کار مناسب و رشد اقتصادی

نرخ سواد در افغانستان تنها ۳۲ درصد است. بخش عظیمی از بی‌سوادی در این کشور از آن‌جا نشأت می‌گیرد که کودکان زیادی در آغازین سال‌های مکتب از ادامه درس فاصله می گیرند. این موضوع روی ایجاد کار مناسب و تخصصی نیز تاثیر گذاشته است. به این جهت، نیاز است تا در این زمینه تا سال ۲۰۳۰ تمهیدات مناسب روی دست گرفته شود تا بتوان زمینه کار مناسب را برای جوانان و بقیه شهروندان افغان ایجاد کرد.

صنعت، نوآوری و زیر ساخت

یکی از چالش های بزرگ افغانستان نبود صنایع، نوآوری و زیرساخت های اقتصادی است. به این جهت، این کشور بیشتر مصرفی شده و نمی تواند با ایجاد صنایع مختلف اقتصاد بر مبنای تولیدات داخلی را رشد دهد. رشد صنایع و ایجاد نوآوری و زیرساخت ها یکی از چالش  های است که تا سال ۲۰۳۰ مورد توجه سازمان ملل قرار دارد و در عین حال نهادهای بین المللی از دولت افغانستان نیز می خواهند تا در این زمینه تغییرات مثبت و جدی را به میان آورد.

 کارشناسان محیط زیستی می گویند که آب های فاضلاب افغانستان نیز باید بازیافت شود

کارشناسان محیط زیستی می گویند که آب های فاضلاب افغانستان نیز باید بازیافت شود

صلح، عدالت و نهاد های مقتدر 

افغانستان در حال بازسازی پس از دهه ها جنگ می باشد. اکنون نیز بخشی از این کشور از شورشی گیری و ناامنی ها رنج می برد. حاکمیت قانون همزمان با بازسازی یکی از اساسی ترین نیازمندی های افغانستان پنداشته می شود. برای تامین حاکمیت قانون نیاز است تا افغانستان پولیس حرفه ای داشته باشد؛ پولیس که بتواند حرفه ای، مجری قانون و محافظ شهرندان در برابر جرایم و جنایات باشد. رسیدن به این هدف باید به یکی از اولویت های اساسی تا سال ۲۰۳۰ تبدیل گردد.

سکینه امیری همکار این گزارش بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان افغانها اولیت اساسی تغییر زندگی جندر رشد اقتصادی صلح صنعت عدالت نهادها نوآوری

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید