اتو فیستر؛ از بازی در تیم ملی آلمان تا هدایت یک‌صد مسابقه در چهار قاره |
اتو فیستر؛ از بازی در تیم ملی آلمان تا هدایت یک‌صد مسابقه در چهار قاره

اتو فیستر؛ از بازی در تیم ملی آلمان تا هدایت یک‌صد مسابقه در چهار قاره

خبرنگار

صدیقه رحیمی
خبرنگار

۴ / حوت ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

اتو فیستر، مربی کار کشته ای آلمانی با امضای قراردادی یک ساله به حیث سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان انتخاب شده و آغاز به کار کرده است.

اتو فیستر که قریب به نیم قرن سابقه ای مربی‌گری دارد در  قرارداد یک ساله با فدراسیون فوتبال افغانستان؛ در رقابت های مقدماتی جام ملت های آسیا، هدایت این تیم را برعهده گرفت.

فدراسیون فوتبال افغانستان در یک کنفرانس مطبوعاتی، این مربی ۷۹ ساله را به جای پیتر شگرت انتخاب کرد و دلیل برگزیدن آقای فیستر را تجربه و سابقه مربی‌گری او در تیم های ملی و تجربه اش در کشور های اسیایی عنوان کرد.

او یکی از مربیان معروف جهان است که تیم ملی کشور های افریقایی سنگال، رواندا، کامرون، ساحل عاج جمهوری دموکراتیک کنگو و شماری دیگر را رهبری و همچنان چند تیم باشگاهی را نیز هدایت کرده است.

اتو فیستر پس از “سلاوان اسکیلیزیچ” و “پیتر شگرت” سومین سر مربی خارجی است که تیم فوتبال افغانستان را رهبری می کند اما در باره کارکرد آینده و میزان موفقیت اش تا کنون چیزی گفته نشده است. انوش دستگیر به حیث کمک مربی ومنصور  فقیریار به حیث مربی دروازه بان آقای اتو فیستر را همراهی خواهد کرد.

عمر کوتاه بازی‌گری

اتو فیستر در بیست سالگی عضویت تیم ملی آلمان را گرفت و  برای مدت دو سال در این تیم بازی کرد. در واقع شروع بازی های رسمی آقای فیستر بود. او در سال ۱۹۵۹ در سن ۲۲ سالگی عضویت تیم fc-chiasso  سویس را گرفت و یک سال در این تیم بازی کرد. اتو فیستر با آن که آلمانی است بازی‌گری او در تیم های سویسی سپری شد.

اتو فیستر در سویس بین سال های ۱۹۶۰-۱۹۶۱ در اف سی گرندچین، ۱۹۶۱-۱۹۶۳ در اف سی چیشو، ۱۹۶۳-۱۹۶۶ در تیم اف سی گلن، ۱۹۶۶-۱۹۶۸ در تیم اف سی-اس تی-ماردیسلیرن بازی کرده و پس از آن تا سال ۱۹۷۲ در تیم های اف سی موتیر و اف سی چور بازی نموده.

جریان مراسم معرفی اوتو فیستر به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان

هدایت یک صد بازی

مربی جدید تیم ملی فوتبال افغانستان در چهار قاره سابقه ای مربی گری دارد و در عرصه ای مربیگری رکوردار طولانی ترین دوره ی مربیگری می باشد.

فیستر از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۱۲ به عنوان یکی از مربیان نام دار و با دانش فوتبال آلمان یاد می شود که دوران مربی گری اش به ۴۰ سال میرسد.

او در قاره ی آفریقا در تیم های ملی کامرون، روآندا، بورکینافاسو، سنگال، ساحل عاج، جمهوری دموکراتیک کنگو، توگو، ترینیداد و توباگو و غنا مربی‌گری کرده و در آسیا سرمربی تیم ملی امید بنگلدش و تیم ملی هند بود.

او همچنین در رده باشگاهی نیز با تیم‌های باشگاهی تونس، مصر، سودان، الجزایر و لبنان به مربیگری پرداخته و افتخاراتی نیز کسب کرده است.

آقای فیستر در عین حال جز مربیانی است که با تیم ملی فوتبال توگو در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و با تیم ملی عربستان در سال ۱۹۹۸ حضور داشت.

فیستر جزو مربیانی است که بیش از ۱۰۰ بار روی نیمکت تیم های ملی مختلف جهان نشسته و بیشتر به عنوان مربی ملی شناخته می شود تا باشگاهی. او در ۱۴۸ تجربه مربیگری ملی، ۷۵ برد، ۲۵ مساوی و ۴۸ باخت را دارد. اتو فیستر ۸ تیم کشور های افریقایی و ۲ تیم کشور های آسیایی را در بازی ها هدایت کرده است.

دست آورد های دوران مربیگری آقای فیستر

فیستر در سال ۱۹۹۲ مربی سال افریقا شناخته شد. او با هدایت تیم ملی زیر ۱۹ سال ساحل عاج، قهرمانی جام ملت های آفریقا را در سال ۱۹۸۳ برای این کشور گرفت. هم چنان با تیم ملی زیر ۱۷ سال غنا، قهرمان جام جهانی سال ۱۹۹۱ شد. همچنان او بارها فینالیست شده و فینال را واگذار کرده.

اتوپی فیستر

فیستر در ۲۴ نومبر ۱۹۳۷ در شهر کلن آلمان زاده شده و در سن ۲۳ سالگی مینحیث مربی بازیکن در سویس فعالیت کرده و حدود ۶۰ سال در انجمن فوتبال جهان عضویت دارد.

آقای فیستر در قاره ی آفریقا در تیم های ملی کامرون، روآندا، بورکینافاسو، سنگال، ساحل عاج، جمهوری دموکراتیک کنگو، توگو، ترینیداد و توباگو و غنا مربی‌گری کرده است / عکس: کامیرون وایس

اتو فیستر مدرک سرمربی گری اش را از ماگلینگن سویس گرفت و برای آموزش های بیشتر در این عرصه به ادامه تحصیلاتش در شهر کولوگن آلمان پرداخت.

اتوفیستر، در کنفرانس مطبوعاتی که فدراسیون فوتبال افغانستان برای معرفی اش گرفته بود گفت که “من این وظیفه را بر عهده گرفتم، به‌خاطری که صد در صد مطمین بودم که می توانم در افغانستان کمک کنم و در پیشرفت فوتبال افغانستان سهمی داشته باشم و فوتبال افغانستان را به جلو حرکت دهم. پول اصلن برایم مهم نیست. اگر پول برایم مهم بود به جای دیگری برای مربی گری می رفتم. مهم انجام این وظیفه بزرگ است و آوردن یک فلسفه فوتبالی جدید که باعث ارتقای فوتبال افغانستان شود.”

علی اکبر همکار این گزارش بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اوتو فیستر تیم ملی فوتبال کنفرانس مطبوعاتی مربی مربی باتجربه

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید