قربانیان بی‌گناه جنگ؛ تاکید بر حفاظت از کودکان در افغانستان

قربانیان بی‌گناه جنگ؛ تاکید بر حفاظت از کودکان در افغانستان

خبرنگار خبرنامه

محمد رضا جعفری
خبرنگار خبرنامه

۱۹ / دلو ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

دفتر بین الملی حمایت از کودکان (save the children) از افزایش میزان تلفات کودکان در جنگ های افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

دفتر بین المللی حمایت از اطفال در افغانستان، کودکان افغان را قربانیان بی گناه جنگ ها دانسته و از طرف های درگیر خواسته که از کودکان محافظت کنند.

روز گذشته نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان، نیز با انتشار گزارشی در مورد تلفات کودکان در سال ۲۰۱۶ میلادی گفته بود که بر اساس آمارها تلفات کودکان در این جنگ ها نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی، ۲۴ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، کودکان افغانستان بیشترین قربانی را در جریان جنگ های این کشور در سال گذشته میلادی داشته اند. در این سال ۹۲۳ کودک کشته شده و ۲۵۸۹ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

براساس این گزارش میزان قربانیان کودکان در سال گذشته‌ی میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است

آمارهای تکان دهنده

ماریا لاکسین رییس دفتر حمایت از کودکان در افغانستان، گزارش سازمان ملل در مورد تلفات غیرنظامیان و به خصوص کودکان در سال گذشته میلادی را بسیار تکان دهنده خوانده و گفته است که این ارقام، نشان دهنده ی ضعف جدی در راستای محافظت از امنیت کودکان می باشد.

خانم لاکسین با تاکید بر این که آسیب رساندن به کودکان در جنگ به هیچ صورتی “قابل قبول” نیست،  از همه ی طرف های درگیر خواسته است که “با تمام قدرت و در هر شرایطی برای محافظت از کودکان تلاش کنند، به خصوص در شرایط جنگی.”

رییس دفتر حمایت از کودکان در افغانستان از شدت یافتن جنگ ها پس از فصل زمستان و در بهار آینده، ابراز نگرانی کرده و افزوده است ” افغانستان در یک وضعیت حساس قرار داشته و به کمک های بین المللی بیشتری نیاز دارد.”

چارت میزان تلفات غیرنظامیان از سال ۲۰۰۹ تا روز آخر سال ۲۰۱۶ میلادی

افزایش بی سابقه تلفات غیرنظامیان در سال گذشته میلادی

 نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان، روز گذشته خبر داد که تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۳،۷ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۱۴۱۸ غیرنظامی در منازعات مسلحانه قربانی شده اند که در این میان ۳۴۹۸ تن کشته شده و ۷۹۲۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

این نهاد، مخالفان مسلح دولت افغانستان را مسوول اصلی تلفات غیرنظامیان قلمداد می کند. براساس این گزارش، مخالفان مسلح دولت افغانستان مسوول ۶۱ درصد از تلفات غیر نظامیان در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده اند.

این دفتر سازمان ملل هم چنین گفته است که ۲۴ درصد دیگر تلفات غیرنظامیان مربوط به نیروهای طرف دار دولت است.

رییس جمهور اشرف غنی گفته است که حکومت افغانستان بر عکس طالبان و سایر گروه های تروریستی، به حفاظت از جان و مال شهروندان افغان متعهد است.

تلاش برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان

حکومت افغانستان نیز در واکنش به گزارش سازمان ملل گفته است که، حفاظت از جان و مال غیرنظامیان، از اهداف اساسی این حکومت است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه ای گفته است “نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در تمام عملیات ها، حداکثر دقت را برای حفظ جان غیرنظامیان به کار میگرند و در صورتی که افرادی مرتکب سهل انگاری شوند، مورد بازپرس قرار خواهند گرفت.”

رییس جمهور اشرف غنی تاکید کرده است که حکومت این کشور بر عکس طالبان و سایر گروه های تروریستی، به حفاظت از جان و مال شهروندان افغان متعهد است.

با این حال حکومت افغانستان تاکید می کند که تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان انجام خواهد داد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افزایش بی سابقه بی گناه تلفات غیرنظامیان زنان سازمان ملل متحد قربانیان جنگ کودکان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید