زمستان بی‌پیشینه؛ کشته‌شدن نزدیک به 120 تن بر اثر برف‌کوچ در افغانستان |
زمستان بی‌پیشینه؛ کشته‌شدن نزدیک به ۱۲۰ تن بر اثر برف‌کوچ در افغانستان

زمستان بی‌پیشینه؛ کشته‌شدن نزدیک به ۱۲۰ تن بر اثر برف‌کوچ در افغانستان

خبرنگار خبرنامه

محمد رضا جعفری
خبرنگار خبرنامه

۱۸ / دلو ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت صحت عامه افغانستان از کشته شدن نزدیک به ۱۲۰تن در اثر برف کوچ در ۴ روز اخیر خبر داده است.

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان بعد از ظهر امروز ( ۱۸ دلو)، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته است که ۱۱۹ تن در نتیجه برف کوچ های اخیر در ولایت های مختلف جان داده اند. بیشتر این تلفات در ولایت های شمالی، شرقی و مرکزی افغانستان رخ داده است.

وزیر صحت عامه افغانستان هم چنین افزود که در روزهای گذشته نزدیک به ۹۰ تن دیگر بر اثر شدت بارش برف و تخریب خانه ها، زخمی شده اند.

در چند روز گذشته بارش برف سنگین در نقاط مختلف افغانستان خسارات جانی و مالی زیادی برجای گذاشته است.

ولایت های نورستان، بدخشان، بامیان، خوست، سرپل، بادغیس، غزنی، زابل، پنچشیر، پروان، ننگرهار و کنر از جمله ولایت هایی است که بارش برف در آنجا تلفات جانی و مالی برجای گذاشته است.

avalanche1

بارش برف سنگین در نقاط مختلف افغانستان خسارات جانی و مالی زیادی برجای گذاشته است

۷۰ قربانی در نورستان

مقامات محلی در ولایت نورستان در شرق افغانستان از کشته شدن ۶۵ تن در نتیجه برف کوچ در این ولایت خبر داده اند.

حافظ عبدالقیوم والی نورستان گفته است که، تنها در ولسوالی برگ متال این ولایت، ۵۵ تن زیر برف کوچ شده و جان داده اند. او افزوده است که بیش از ۱۰ تن دیگر در سایر نقاط ولایت نورستان کشته شده اند.

گفته شده است که در این حوادث، بیش از ۲۰ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

۱۸ قربانی در بدخشان

در همین حال در روزهای گذشته، منابع محلی در ولایت بدخشان نیز خبر داده بودند که ۱۸ تن در این ولایت بر اثر برف کوچ جان داده اند.

avalanche

تنها ۱۰ تن از اعضای یک خانواده در ولسوالی ماه می ولایت بدخشان در زیر برف کوچ جان داده اند

بر اساس گزارش ها تنها ۱۰ تن از اعضای یک خانواده در ولسوالی ماه می ولایت بدخشان در زیر برف کوچ  جان داده اند. ۸ تن دیگر نیز در دیگر مناطق بدخشان کشته شده اند که مسیرهای شان به دلیل برف کوچ و بارش سنگین برف مسدود شده است.

۸۰۰ نجات یافته

سرپرست وزارت فواید عامه افغانستان نیز از نجات نزدیک به ۸۰۰ تن خبر می دهد که در میان بارش برف های سنگین در ولایت های بامیان، سرپل و غزنی گیر مانده بودند.

محمود بلیغ سرپرست این وزارت گفته است که ۵۰۰ تن در ولایت غزنی، بیش از ۲۰۰ تن در ولایت بامیان و ۳۰ تن دیگر در ولایت سرپل نجات داده شده اند.

ویس برمک وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز از تخریب کامل نزدیک به ۲۰۰ خانه خبر داده است. او افزوده است، بارش برف سنگین در سه روز گذشته، در برخی ولایت ها از ۸۰ سانتی متر تا ۳ متر نیز رسیده است.

barmak1

ویس برمک وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز از تخریب کامل نزدیک به ۲۰۰ خانه خبر داده است

۱۰۷ ولسوالی آسیب پذیر

افغانستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و کوهستانی، از جمله ی مناطقی است که در فصل سرما به شدت آسیب پذیر است.

وزیر صحت عامه افغانستان به بارش سنگین برف در روزهای گذشته اشاره می کند و می گوید که ۱۰۷ ولسوالی در این کشور از جمله مناطق آسیب پذیر هستند.

به گفته فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان، این ولسوالی ها که در ۲۴ ولایت افغانستان قرار دارد، در فصل سرما به شدت آسیب پذیر هستند. او می افزاید، در این ولسوالی ها یا احتمال بروز حوادث طبیعی وجود دارد یا به دلیل بارش برف سنگین ارتباط شان با مراکز ولایات قطع می شود یا به دلیل سرمای زیاد، تعدادی جان می دهند.

minister-of-health-ferozuddin-feroz-on-mulnutrition-1

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان

زمستان بی پیشینه

بارش برف سنگین در ولایت های مختلف افغانستان، مسوولان این کشور را غافل گیر کرده است.

داکتر عبدالله رییس اجرایی این کشور، بارش برف در روزهای اخیر را بی پیشینه خوانده و به نهادهای مربوط دستور داده است که تدابیر جدی تری را برای رسیدگی به آسیب دیدگان روی دست بگیرند.

بارش برف در روز های گذشته اکثر شاهراه های افغانستان را مسدود کرده بود. اما اکنون مقامات حکومت افغانستان گفته اند که تمامی شاهراه ها از جمله شاهراه کابل- قندهار که شاهد بارش برف سنگین بود، به روی رفت و آمد باز شده است.

نیروهای امنیتی افغانستان نیز علاوه بر این که در این روزها مصروف جنگ با تروریستان هستند، حالا وظیفه دیگری نیز برعهده دارند که نجات افراد آسیب دیده از بارش برف های سنگین است.

avalanche2

به علت بارش سنگین برف، تمامی پروازهای روز گذشته‌ی فرودگاه کابل، لغو شد

حکومت افغانستان روز گذشته را به دلیل بارش برف سنگین، تعطیل عمومی اعلام کرد و همه پروازهای دیروز فرودگاه کابل نیز به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی لغو شده بود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان بدخشان برف کوچ تلفات در اثر بارش برف زندگی در سرما مناطق آسیب‌پذیر نجات یافته نورستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید