تسهیلات روستایی؛ سال آینده 705 کیلومتر جاده در سراسر افغانستان ساخته می‌شود |
تسهیلات روستایی؛ سال آینده ۷۰۵ کیلومتر جاده در سراسر افغانستان ساخته می‌شود

تسهیلات روستایی؛ سال آینده ۷۰۵ کیلومتر جاده در سراسر افغانستان ساخته می‌شود

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۶ / دلو ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

مقام ها در وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان از تمرکز بر ساخت جاده های روستایی و برداشتن موانع حمل و نقل میان شهرها و روستاها در سال آینده خبر داده اند.

در اعلامیه‌ی این وزارت آمده که در سال مالی ۱۳۹۶، بیش از ۲۶۵میلیون دالر بودجه توسعه ای این وزارت در بخش های حمل و نقل، آبیاری، معیشت، توسعه روستایی، تهیه آب آشامیدنی، بهداشت و بخش انرژی مصرف می شود.

مقام‌های وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گویند که یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این وزارت، تسهیل دسترسی شهروندان افغان به جاده ها بوده که با این وجود، فاصله‌ی روستاها و شهرها کاهش می‌یابد.

مقام‌های وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گویند که سال آینده‌ی خورشیدی تمرکز برنامه‌های این وزارت بیشتر روی راه‌های مواصلاتی افغانستان می‌باشد

مقام‌های وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گویند که سال آینده‌ی خورشیدی تمرکز برنامه‌های این وزارت بیشتر روی راه‌های مواصلاتی افغانستان می‌باشد

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات به خبرنامه گفت که در بودجه سال مالی ۱۳۹۶، حدود ۷۰میلیون دالر برای ساخت بیش از ۷۰۵کیلومتر سرک (قیرریزی و جغل اندازی) و ساخت ۱۶۹۱متر پل در ۳۴ولایت افغانستان اختصاص یافته است.

مقام‌‎های وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گویند که این پروژه‌های سرک‌سازی برنامه ملی راه‌سازی روستایی وزارت احیا و انکشاف دهات، در ۳۴ولایت این کشور به شکل متوازن اجرا می شود.

تدابیر مراقبتی

از سوی هم، وزارت احیا و انکشاف دهات از طریق برنامه ملی راه سازی روستایی این وزارت، در جریان سال مالی ۱۳۹۶، بیش از ۳۹۰۰کیلومتر سرک را تحت تدابیر مراقبتی قرار می دهد.

Mrrd

در این کنفرانس مطبوعاتی وزارت احیا و انکشاف دهات برنامه های سال آینده خود را شرح داد

در عین حال، این وزارت برای مناطق و ولایت‌های آسیب‌پذیر که در ایام زمستان بر اثر برف‌باری‌های سنگین و برف کوچ‌ها راه‌های مواصلاتی شان مسدود می‌گردد، پروژه‌های اضطراری پاک کاری را روی دست می گیرد.

آقای رستمی گفت که “به تازگی هفته گذشته، در اثر برف‌ باری‌های سنگین و برف کوچ‌ها راه‌های مواصلاتی یک تعداد از ولسوالی‌ها شامل ولایت‌های بامیان، پنجشیر، نورستان، بدخشان، غور، بغلان، پروان و دایکندی مسدود گردیده بود که در اسرع وقت توسط شوراهای انکشافی قریه‌ها و دیگر قراردادی‌های این وزارت سرک‌ها پاک‌کاری شده و راه‌های مواصلاتی دوباره به روی وسایط و مردم باز گردیده است”

در بودجه سال مالی 1396، حدود 70میلیون دالر برای ساخت بیش از 705کیلومتر سرک (قیرریزی و جغل اندازی) و ساخت 1691متر پل در 34ولایت افغانستان اختصاص یافته است.

در بودجه سال مالی ۱۳۹۶، حدود ۱۶۹۱متر پل در ۳۴ولایت افغانستان در نظر گرفته شده است .

وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان از طریق برنامه‌های ملی خود طی چند سال گذشته، بیش از ۵۰هزار کیلومتر سرک روستایی را در افغانستان ساخته که در حال حاضر بیش از ۵۹درصد روستاییان افغان به راه‌های مواصلاتی دسترسی پیدا کرده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اکبر رستمی بودجه مالی پلچک راه های مواصلاتی روستا سرک نصیر احمد درانی وزارت احیا و انکشاف دهات

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید