نام‌های ماندگار؛ از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی تا فرودگاه شهید مزاری |
نام‌های ماندگار؛ از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی تا فرودگاه شهید مزاری

نام‌های ماندگار؛ از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی تا فرودگاه شهید مزاری

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۳ / دلو ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

افغانستان در کل دارای ۲۸ میدان هوایی است که از آن جمله ۴ فرودگاه آن بین المللی، ۴ فرودگاه دیگر آن محلی و ۲۰ فرودگاه آن درجه دو می باشد.

فرودگاه حامد کرزی

فرودگاه حامد کرزی، از جمله میدان‌های هوایی بین المللی افغانستان می‌باشد که در سال ۱۳۵۷ ساخته شده است. طول خط پرواز این فرودگاه ۳۵۰۰ متر، عرض آن ۶۰ متر می باشد.

افغانستان در سال ۲۰۰۵ میلادی پیشنهاد کمک ۳۵ میلیون دلاری جاپان برای بازسازی فرودگاه حامد کرزی را پذیرفت. بر اساس توافقات دو طرف، جاپان ترمینال جدیدی با استانداردهای بین‌المللی را برای پروازهای خارجی این فرودگاه ساخت. پس از راه‌اندازی ترمینال جدید، از ترمینال کنونی برای استفاده از پروازهای داخلی استفاده می‌شود.

airport2

پیش از این نام این فرودگاه «میدان هوایی بین المللی کابل» بود اما در سال ۱۳۹۳ با پایان دوره ریاست جمهوری حامد کرزی، این فرودگاه از سوی حکومت افغانستان به نام او نام‌گذاری شد

پروژه ساخت ترمینال جدید فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در سال ۲۰۰۶ میلادی آغاز شد که در سال  ۲۰۰۸ میلادی از آن بهره برداری شد. هزینه بازسازی و توسعه فرودگاه کابل از کمک‌های مالی جاپان برای بازسازی افغانستان تأمین شده‌است.

پیش از این نام این فرودگاه «میدان هوایی بین المللی کابل» بود اما در سال ۱۳۹۳ با پایان دوره ریاست جمهوری حامد کرزی، این فرودگاه از سوی حکومت افغانستان به نام او نام‌گذاری شد.

فرودگاه مولانا جلاالدین بلخی

این فرودگاه در سال ۲۰۰۷ ساخته شد که طول خط پرواز آن ۲۹۹۸ متر و عرض آن ۵۲ متر می‌باشد.

airport4

این فرودگاه در ۹ کیلومتری شرقی مزار شریف قرار دارد

فرودگاه بین المللی مزار شریف چهارمین فرودگاه بزرگ افغانستان بعد از کابل هرات و قندهار می‌باشد. این فرودگاه در ۹ کیلومتری شرقی مزار شریف قرار دارد و در این فرودگاه پروازهای داخلی و بین المللی انجام می شود.

فرودگاه شهید وحدت ملی عبدالعلی مزاری

کار این فرودگاه در سال ۲۰۱۲ با هزینه ۱۵ میلیون دالر از کمک بلا عوض جاپان آغاز شد و در اخیر سال ۲۰۱۴ ختم شد. طول خط پروزا آن ۲۲۷۰ متر است و عرض آن ۳۰ متر می باشد.

این فرودگاه اخیرا توسط محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در ماه سنبله سال جاری خورشیدی به نام «میدان هوایی شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری» گشایش یافت.

این اولین بار است که فرودگاهی با استندرد نستبا مناسب در مناطق مرکزی افغانستان ساخته می شود. اما به گفته شهروندان این ولایت تا کنون این فرودگاه نتوانسته آنچنان که انتظار می رفت زمینه تسهیلات حمل و نقل هواپیمایی را برای مناطق مرکزی افغانستان مساعد سازد.

airport1

در ولسوالی مالستان ولایت غزنی اخیرا میدانی برای فرود هلیکوپتر ساخته شده

با این حال در مرکز افغانستان، فرودگاه های درجه دو نیز ساخته شده اما یکی از جالب ترین ساخت و ساز برای حمل و نقل هوایی در ولسوالی مالستان غزنی اتفاق افتاده است. در این ولسوالی اخیرا، میدانی برای فرود هلیکوپتر ساخته شده که از آن به عنوان فرودگاهی در مالستان نام برده می شود. این فرودگاه با هزینه دو میلیون افغانی در ولسوالی مالستان از سوی اداره هوانوردی افغانستان ساخته شده است.

فرودگاه های دیگر

فرودگاه قندهار یکی از فرودگاه های مهم افغانستان پنداشته می شود که در سال ۱۳۴۲ با  خط پرواز ۳۵۰۰ متری ساخته شده است.

این فرودگاه در دهه ۱۹۶۰ میلادی توسط ایالات متحده و در چارچوب کار «نگاه ایالات متحده برای برنامه پیشرفت بین‌المللی» ساخته‌شد. از این فرودگاه بیشتر برای مقاصد نظامی توسط نیروهای آمریکایی استفاده می شود.

فرودگاه قندهار در سال ۱۹۷۹ توسط شوروی‌ها اشغال شد و در جریان جنگ شوروی در افغانستان طی دهه۱۹۸۰ به شدت صدمه دید. به این فرودگاه در جریان حمله ایالات متحده به نیروهای طالبان در اکتبر ۲۰۰۱ آسیب‌های بیشتری وارد شد.

airport6

فرودگاه قندهار یکی از فرودگاه های مهم افغانستان پنداشته می شود که در سال ۱۳۴۲ با خط پرواز ۳۵۰۰ متری ساخته شده است

در سال ۲۰۰۷ میلادی این فرودگاه بازسازی شده و برای پروازهای نظامی و غیر نظامی استفاده می‌شود.

در سال ۲۰۰۹ میلادی با افزایش عملیات نظامی ناتو در افغانستان، شمار پروازهای فرودگاه قندهار از ۱۷۰۰ به ۵۰۰۰ پرواز در هفته رسید که این شمار از پروازها باعث شدکه فرودگاه پرترددترین فرودگاه یک‌بانده در جهان معرفی شود.

فرودگاه بین المللی هرات نیز از فرودگاه های مهم افغانستان پنداشته می شود. این فرودگاه در سال ۱۳۶۳ ساخته شده است. خط پرواز آن۳۰۵۰ متر طول و۵۲ متر عرض دارد. به گفته‌ی مسوولان اداره هوانوردی ملکی قرار است در آینده نزدیک این فرودگاه توسط ایتالیا توسعه یابد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان چرخ بال حامد کرزی میدان هوایی میدان هوایی قندهار میدان هوایی کابل میدان هوایی مولانا جلال الدین محمد بلخی هواپیما هیلیکوپتر

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید