تصاویری که جهان را تکان داد (6) |
تصاویری که جهان را تکان داد (۶)

تصاویری که جهان را تکان داد (۶)

خبرنگار خبرنامه

علی اکبر
خبرنگار خبرنامه

۵ / دلو ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

همه ساله اتفاقاتی در جهان رخ می‌دهد که تاثیرات آن در نقاط مختلف دنیا، احساس می‌شود. اتفاقاتی که ممکن گاهی سبب یک تصمیم بزرگ جهانی کشورها شده باشد. این اتفاقات هر چند به ندرت شادی آور اند اما بیشتر این دست اتفاقات، متاثر کننده و فاجعه بار می باشد. از وقوع سونامی‌ها گرفته تا جنگ های خطرناک بین کشورها و یا حملات تروریسی و جنگ های تروریسی که بیشتر غیر نظامیان قربانیان اند.

خبرنامه به ادامه گزارش های از “تصاویری که جهان را تکان داد، در شمین گزارش از این سلسه به معرفی ده عکس دیگری پرداخته که در ادامه می آید.

جزیره تاراوا

در سال ۱۹۴۳ میلادی در دوران جنگ‌ جهانی دوم، ایالات متحده لشکر کشی خود را علیه دولت جاپان در اقیانوس آرام راه اندازی کرد. این کشور با فرستادن ۱۸ هزار نیروی دریایی اش، به جزایر گیلبرت، این جزایر را به تصرف خود درآورد.

تصویری که از این جنگ توسط فرانک فیلان به ثبت رسیده و هم‌چنان در سال ۱۹۴۴ میلادی برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر شده است، چهره‌ی وحشت ناکی را از یکی از جنبه های جنگ جهانی دوم بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ به تصویر می کشاند که فاجعه‌ی بزرگی را نشان می دهد.

japan

جزیره‌ی تاراوا

لبخند جورجیس بلائند

جورجیس بلائند یکی از کارمندان آهنگر جامعه‌ی ساخت و ساز میکانیکی آلزاسی بود که در سال ۱۹۲۹ میلادی آتش نشانی را آغاز کرد.

آقای بلائند در سال ۱۹۴۱ عضویت شبکه‌ی مقاومت “گروه فیراند” را دریافت کرد. او در آن زمان دارای کارت دائمی عبور و مرور در شب‌ها بود و با استفاده از موترهای آتش نشانی مقامات شبکه‌ی مقاومت، مردم تحت تعقیب، اسلحه، جاسوسان و روزنامه های جعلی را حمل می کرد.

آقای بلائند در اکتوبر سال ۱۹۴۴ توسط (Feldgendarmerie) پولیس امپراطوری آلمان در بیلفورت دستگیر شد.

تصویری را که شما در این قسمت مشاهده می کنید از جورجیس بلائند می باشد که در ماه اکتوبر سال ۱۹۴۴ در برابر گلوله های ارتش آلمانی قرار دارد.

گرچند این اعدام از سوی تیر اندازان و فرمانده آلمانی یک شکنجه‌ی روحی بیش نبود و او در این شکنجه جان نداد، اما بلائند باز هم هیچ اطلاعاتی را در مورد شبکه‌ی مقاومت به آن‌ها ارائه نکرد.

execution

جورجیس بلائند در مقابل ارتش امپراطوری آلمان

آقای بلائند طوری که دیده می شود در این تصویر در برابر گروه تیر اندازان آلمانی قرار داشته و هیچ ترسی در چهره‌ی او دیده نمی شد و به سوی تیر اندازان لبخند می زد.

مهاجرین کوریا

در ۲۵ می سال ۱۹۵۰ میلادی ارتش مسلح کوریای شمالی بر کوریای جنوبی هجوم برد و جنگ دو کوریا آغاز شد. در آن زمان که ایالات متحده تحت حمایت سازمان ملل متحد در کوریای جنوبی فعالیت می کرد، برای دفاع از این کشور برخاست و این جنگ خونین و ناامید کننده بین کوریای شمالی و کوریای جنوبی برای سه سال ادامه یافت.

در ماه اکتوبر سال ۱۹۵۰ میلادی مکس دوزفر، عکاس خبرنگار خبرگزاری اسوشیاتید پریس برای پوشش و عکاسی از جنگ‌های کوریا به این کشور سفر کرد. او در این دوران با هنگ ۱۸۷م نظامیان که برای آزاد ساختن زندانیان سازمان ملل متحد تلاش می کردند، همراه بود.

او برای اولین بار توسط فراشوت از آسمان به زمین فرود آمد. این جهش فراشوتی موفقانه انجام شد اما عملیات آزاد سازی زندانیان سازمان ملل با شکست روبرو شد.

korea

مهاجرین کوریا

دوزفر در توضیح این تصویراش گفته است که “این منظره فوق‌العاده بود. تمامی این مردم بر سر تیره‌های شکسته‌ی پل که در داخل آب‌های یخ زده فرو رفته بودند، بالا می شدند.”

این تصویر دوزفر در سال ۱۹۵۱ برنده‌ی جایزه پولیتزر گردید.

جنگ ویتنام

ویتنام بعد از جنگ جهانی دوم، شاهد جنگ‌های وحشتناکی بوده است. جنگ‌های ویتنام که از خونین ترین و وحشت ناک ترین جنگ‌ها در تاریخ به شمار می رود، بیانگر فجایع دلخراشی در این کشور می باشد.

تصویر دیگری که در سال ۱۹۶۴ میلادی جهان را تکان داده و هم‌چنان برنده‌ جایز‌ه‌ی پولیتزر گردیده است توسط هورست فاس گرفته شده است.

این تصویر در دوران عملیات نظامی ارتش ویتنام به دنبال جنگجویان غیرنظامی در ۱۹م مارچ سال ۱۹۶۴ میلادی در یکی از روستاهای جنوبی این کشور که در نزدیکی مرزهای کمبودیا واقع است، گرفته شده است.

vietnam

ویتنام

این تصویر از مردی است که ظاهرا پسرش را که در نتیجه‌ی عملیات نظامی ارتش ویتنام در این روستا از بین رفته است، در آغوش گرفته و در کنار یکی از تانک‌های زرهی ایستاده است.

جنگ‌های داخلی نیجریه

جنگ‌های داخلی نیجریه از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۰ یکی از فجیع ترین جنگ‌ها بوده است. این جنگ بین دولت نیجریه و مردم جدایی طلب بیافرا بود که قربانیان زیادی از هر دو طرف گرفت. در این جنگ‌ها که حدود سه سال طول کشید، حدود بیش از ۴۵ هزار از نظامیان نیجری کشته شدند، و آمار بیجا شدگان داخلی و مهاجرین این کشور به بیش از ۲ میلیون تن می رسید.

این جنگ‌ هم‌چنان جان حدود ۱۰۰ هزار از نظامیان بیافرایی را گرفته و بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دیگر از شهروندان آن را بیجا و مهاجر ساخت.

famine

کودکان بیافرایی

در طول سال‌های متمادی جنگ بین نیجریه و بیافرا که قحطی جدی را به بار آورده و بیماری های زیادی نیز به وجود آورده بود، هیچ چیز دیگری هم‌چون تصویری که توسط دون مک کولین، عکاس خبرنگار بریتانیایی گرفته شده بود تاثیرگذار ثابت نشد.

بعد از انتشار این تصویر آقای کولین که برنده‌ی جایزه وردپریس نیز شده است، افکار عمومی را عمیقا تحت تاثیر قرار داده و فشارها باعث شد تا دولت‌ها اقدام به رساندن مواد غذایی، دوا و اسلحه برای بیافرایی ها کنند.

خشک سالی اوگاندا

تصویر دیگری که در آپریل سال ۱۹۸۰ میلادی در ناحیه‌ی کاراموجا در اوگاندا توسط مائک ویلز گرفته شده است نیز جهان را تکان داده و برنده جایزه‌ی پولیتزر شده است.

femine

اوگاندا

منطقه‌ی کاراموجا در اوگاندا دارای خشک ترین هوا می باشد که در سال ۱۹۸۰ شاهد بدترین خشک سالی بوده است. این خشک سالی در اوگاندا جان ۲۱ درصد از شهروندان این کشور را گرفت که بدترین خشک سالی در طول تاریخ این کشور محسوب می شود.

پیوند قلب

زبگنائیو یوگینئوس ریلیگا جراح قلب که در ۸ مارچ ۲۰۰۹ درگذشت یکی از معروف ترین جراحان بوده است. او در سال ۱۹۸۷ اولین و معروف ترین جراحی پیوند قلب را با موفقیت انجام داد.

تصویری را که در این بخش می بینید از آقای ریلیگا در سال ۱۹۸۷ میلادی می باشد که بعد از انجام جراحی موفقانه قلب را پیوند داده و روی صندلی در کنار بیماراش نشسته. این عمل جراحی ۲۳ ساعت طول کشید.

در گوشه‌ی دیگری از این تصویر یکی از دستیاران آقای ریلیگا دیده می شود که بعد از سپری شدن موفق عمل جراحی در اتاق جراحی خوابیده است.

heart-transplant

زبگنائیو یوگینئوس ریلیگا

دزدی غذا

شما شاید از قحطی ۱۹۹۸ جمهوری سودان، کشوری در شمال آفریقا، اطلاعاتی داشته باشید. این قحطی به صورت کامل در اثر جنگ‌ها و نقض حقوق بشری در این کشور رخ داد که جان بیش از ۷۰ هزار تن را گرفت.

در گزارش دیده بان حقوق بشر عاملین اصلی این قحطی دولت سودان، شبه نظامیان باگارا، ارتش لیبرال خلق سودان و کیروبینو کوانئین بول جنگ سالار مردم دینکا شناخته شده اند.

سر انجام در سال ۱۹۹۸ دولت سودان در اثر فشارهای بین‌المللی اجازه داد تا در شمال این کشور امداد رسانیده شود. در این زمان توم ستودارت، یک عکاس خبرنگار انگلیسی همراه با داکتران بدون مرز (MSF) به یکی از کمپ‌های روستای “ایجیپ” در این کشور که در آن حدود ۱۰۰ تن همه روزه از گرسنگی جان می داد، سفر کرد و این عکس را گرفت.

توم ستودارت در توضیح این عکس گفت که این پسر برای به دست آوردن غذا چندین ساعت در صف منتظر ماند تا غذا به دست آورد. اما مرد صحت مندی در آن موقع پیدا شد که غذای او را از دستش دزدیده و بسیار با اطمینان گام های بلندی برداشته و رفت.

sudan

قحطی در سودان

این تصویر آقای توم با واکنش های عمومی زیادی روبرو شد و مورد انتقاد شدید مردم از این که چرا مداخله نکرد تا غذای این پسر را نجات می داد، قرار گرفت. اما او در جواب مردم گفت که “من یک عکاس هستم یه یک پولیس و یا یک امداد رسان. تنها کاری را که من می توانم، گفتن حقایقی است که من با دوربین ام می بینم.”

جنگ دوم چیچین

در ۲۶ ماه آگست سال ۱۹۹۹ برای بار دوم جنگی میان دو دولت چیچین و روسیه آغاز شد که تا ماه می سال ۲۰۰۰ میلادی ادامه یافت. این جنگ در حقیقت واکنشی از سوی دولت روسیه در برابر تجاوز داغستانی ها توسط تشکیلات بین المللی اسلامی (IIB) بوده است. هرچند این جنگ دولت چیچین و فدرال روسیه در سال ۲۰۰۰ به اتمام رسید اما جنبه‌ی شورشی گری این جنگ‌ها بین گروه‌های مختلف تا آپریل سال ۲۰۰۹ ادامه داشت.

chechin

جنگ دوم چیچین

این جنگ‌ها تلفات جانی سنگینی به هر دو جانب وارد نمود. در این جنگ حدود بیش از ۷ هزار از سربازان روسی به شمول ۱۰۶ تن از کارمندان سرویس امنیتی فدرال (FSB) کشته شدند و نیز جان بیش از ۱۵ هزار شورشیان چیچینی را گرفت.

گرچند تصویری را که شما در این قسمت می بینید عکاسش نامعلوم باقی مانده است اما این تصویر، چهره‌ی وحشت ناکی از جنگ هردو دولت را نشان می دهد.

حمله‌ی دهمزنگ

در روز ۲۳م جولای ۲۰۱۶ میلادی دو انفجار پی در پی در چهار راهی دهمزنگ در پایتخت کابل رخ داد. این انفجارها زمانی رخ داد که معترضان جنبش روشنایی که اکثریت آن‌ها هزاره‌ها بودند در اعتراض به تصمیم دولت افغانستان برای عبور لین برق “توتاپ” از راه “سالنگ” به جاده های ریخته بودند.

در این حملات خونین که مسئولیت آن را داعش به عهده گرفت، بیش از ۸۰ تن کشته و حدود ۲۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

dehmazang

دهمزنگ، کابل

تصاویری که از جریان این حملات خونین بر معترضان جنبش روشنایی به ثبت رسیده است بسیار دلخراش بوده و بسیاری ها را تکان داده است.

عبدالله رحمانی همکار این گزارش بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان تبعیض جنگ ویتنام حملات انتحاری خبرنامه دهمزنگ قحطی مهاجرین نسل کشی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید