جایزه فری موس ۲۰۱۷؛ برنده‌ی امسال این جایزه، پدیده جدید ارکستر دختران افغان است

جایزه فری موس ۲۰۱۷؛ برنده‌ی امسال این جایزه، پدیده جدید ارکستر دختران افغان است

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۵ / دلو ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

سایت رسمی جایزه‌ی «فری‌موس»، اعلام کرده است که زهره- گروه آرکستر زنان افغانستان برنده جایزه فری‌موس سال ۲۰۱۷ میلادی شده است.

گروه آرکستر زنان افغانستان، اولین تیم موسیقی زنان افغانستان می‌باشد که بعد از ۳۰ سال برای اولین بار در خانواده، جامعه و کشورشان به‌شکل گروهی دست به یادگیری موسیقی زده اند.

 جایزه فری‌موس در گزارشی نوشته است که این زنان با وجود محدودیت‌های فراوان، از خود شجاعت استثنایی نشان داده اند. در ادامه این گزارش آمده است که تیم آرکستر زهره با شکستن این تلسم، به مدل‌های موفق برای هر زن افغان تبدیل شده اند که آنان را برای مشارکت در عرصه‌های فرهنگی، حقوق بشری و ورزش، تشویق می‌کند.

جایزه فری‌موس توسط ماری کورپ، بنیان‌گذار این جایزه، در حالی به تیم آرکستر زهره داده می‌شود که این تیم به روز پنج‌شنبه‌ هفته‌ی گذشته، در حضور ۳هزار تن از اشترک‌کنندگان مجمع جهانی اقتصادی در داووس به شمول سران کشورها و مدیران اجرایی سازمان‌ها، موسیقی زنده اجرا کردند.

وله ریتوف، مدیر اجرایی جایزه فری‌موس گفته است که زهره یک معجزه است. او اضافه کرده که کار تیم آرکستر زهره، کولاکی برای موسسه موسیقی افغانستان می‌باشد.

orchestra2

اجرای گروه آرکستر زهره در مجمع جهانی اقتصادی در داووس

«فری‌موس» سابقه‌ی طولانی حمایت از نوازندگان موسیقی در افغانستان را دارد. اولین گزارش این نهاد از افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی در مورد سانسور موسیقی در این کشور بود. این گزار ش زیر نام “می‌توانید آواز پرندگان را متوقف کنید؟” منتشر شد که  نشان می‌داد چگونه مردم افغانستان زیر سانسور شدید طالبان قرار داشتند.

رویای گم‌گشته

دختران گروه آرکستر زنان افغانستان در میان خشونت‌های موجود جامعه‌ی افغانستان، به دنبال رویای گم‌گشته‌ی شان می‌گردند. پیش از این نگین اخپلواک، رهبر این گروه گفته بود که اجرای آنان در مجمع جهانی اقتصادی امید تازه‌ای برای سرنوشت آنان خواهد بود.

نگین می‌ گوید که شرکت کردن در مجمع جهانی اقتصادی، امید تازه برای آنان می‌باشد

نگین می‌گوید که شرکت کردن در مجمع جهانی اقتصادی، امید تازه برای آنان می‌باشد

نگین می‌گوید که از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند تا رویای خود را جامه عمل بپوشاند. او در کابل موسیقی می‌آموزد و آرزو دارد نخستین زن رهبر آرکستر در کشورش باشد.

او در مصاحبه با دویچه وله نیز گفته بود که “جانم را هم اگر بگیرند موسیقی را ترک نمی‌کنم.” نگین فرزند خانواده‌ای فقیر از ولایت کنر، منطقه‌ای سنتی و یکی از پایگاه های مهم طالبان در شمال شرقی افغانستان است.

او می‌گوید که “در کنر دختران حق ندارند به مدرسه بروند و حتی در محیط خانواده هم اجازه ندارند موسیقی یاد بگیرند. به همین خاطر من مجبور شدم به کابل بیایم.”

 

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آرکستر زنان افغانستان خبرنامه زهره کنر گروه موسیقی افغانستان مجمع جهانی اقتصادی نگین

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید