جهان آسیب‌پذیر؛ 10 زمین لرزه‌ی خون‌بار یک سده گذشته |
جهان آسیب‌پذیر؛ ۱۰ زمین لرزه‌ی خون‌بار یک سده گذشته

جهان آسیب‌پذیر؛ ۱۰ زمین لرزه‌ی خون‌بار یک سده گذشته

خبرنگار خبرنامه

علی اکبر
خبرنگار خبرنامه

۳۰ / جدی ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

جهان ما در یک صد سال گذشته شاهد خون بار ترین زمین لرزه ها بوده که جان صد ها هزار نفر را گرفته است. در این زمین لرزه ها ویرانی زیادی به وقوع پیوسته و ملت های مختلف آسیب دیده اند. خبرنامه نگاهی دارد به مجموعی از این زمین لرزه های شدید.

زمین لرزه‌ی سوماترا، اندونزی

زمین‌لرزه‌ی اقیانوس هند با شدت ۹٫۳ درجه‌ی رشتر در ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴، در سواحل غرب سوماترایِ اندونیزیا، رخ‌ داد. این سونامی ناشی از زمین‌لرزه‌ای در اقیانوس هند بود که منجر به از بین رفتن و مفقود‌شدن ۲۳۰ هزار نفر در ۱۴ کشور آسیایی شد. این سونامی‌ با امواجی که حدودا ۳۰ متر ارتفاع داشت، جوامع ساحلی را غرق کرد. در هند، جوامع ماهی‌گیر تامیل نادو با تمام دار و ندار شان، در میان بدترین و شدیدترین ضربه‌ی امواجِ سونامی، نابود شدند.

sumatra

سوماترا، اندونزی

این زمین‌لرزه، سومین شدیدترین زمین‌لرزه، با طولانی‌ترین پس لرزه‌ای، بین ۸ تا ۱۰ دقیقه بود که تا به حال ثبت شده است. گفته می شود که فقط پس لرزه های ناشی از این زمین لرزه بیش از ۷ میلیارد دالر خساره وارد کرده است.

زمین لرزه‌ی تانگشان، چین

حوالی ساعت ۳:۴۲ صبح ۲۸م جولای ۱۹۷۶ زمین لرزه‌ای با شدت ۷٫۸ درجه‌ی رشتر شهر تانگشان را در شمال چین به لرزه درآورد. مرکز این زمین لرزه شهر هیبی جمهوری خلق چین، که یک شهر بزرگ صنعتی و دارای یک میلیون جمعیت در نزدیکی شهر تانگشان می باشد، بود.

این زمین لرزه تقریبا بین ۱۴ تا ۱۶ ثانیه طولا کشید و پس لرزه های ناشی از آن که ۷٫۱ درجه‌ در مقیاس رشتر شدت داشت، تا ۱۶ ساعت بعد از وقوع زلزله آمار تلفات را بالا برد.

tangshan-china

تانگشان، چین

آمار تلفات ناشی از این زمین لرزه از سوی حکومت چین بیش از ۶۵۵ هزار تن اعلام شده بود اما رقم دقیق تلفات این زمین لرزه به چیزی بین ۲۴۰ تا ۲۵۵ هزار گفته شده است.

این زمین لرزه‌ی چین که کاملا غیر منتظره رخ داد، خونین ترین زمین لرزه‌ی قرن بیستم ثبت شد.

زمین لرزه هائیتی

در سال۲۰۱۰ میلادی زمین‌لرزه‌ی با شدت ۷ درجه‌ی ریشتر در نزدیکی پورت آو پرینس، مرکز هائیتی رخ داد که قربانیان زیادی گرفت. این زمین لرزه ۵۲ پس لرزه‌ی دیگر با شدت بیشتر از ۴٫۵ درجه‌ی ریشتر داشت که ۳ میلیون نفر را آسیب زد. این زمین‌لرزه، بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ هزار نفر را کشت و ۲۵۰ هزار خانه و ۳۰ هزار ساختمان تجاری را ویران کرد.

haiti

پورت آو پرنس، هائیتی

گزارش شده است که پس لرزه های این زمین لرزه تا ۱۲ روز بعد از وقوع این حادثه‌ی دلخراش نیز احساس می شد.

زمین لرزه‌ی توهوکو، جاپان

در روز ۱۱م مارچ سال ۲۰۱۱ میلادی، زمین لرزه‌ای با شدت ۹٫۳ درجه‌ی رشتر، شهر توهوکو را در شرق جاپان به لرزه در آورد.

این زمین لرزه شدیدترین زمین لرزه‌ای بود که تا حال در جاپان رخ داده است و هم‌چنان در فهرست شدید ترین زمین لرزه های جهان در رده‌ی پنجم قرار دارد. این زمین لرزه در جاپان جان بیش از ۱۵ هزار نفر را گرفته و بیش از ۶ هزار تن دیگر را نیز زخمی کرد و هم‌چنان گزارش شده است که بیش از ۲ هزار تن دیگر در ۲۰ حوزه‌ی تحت تاثیر این زمین لرزه مفقود شده اند.

این زمین لرزه باعث تخریب بیش از ۱۲۹ هزار ساختمان شد در حالی که سونامی پدید آمده از آن باعث تخریب بیشتر، آتش سوزی در بسیاری از نقاط تحت تاثیر و تخریب سرک ها و راه آهن ها شد.

Tohoku-Japan

توهوکو، جاپان

بعد از جنگ جهانی دوم این زمین لرزه در جاپان بزرگترین بحرانی بوده است که نه تنها زندگی و ملکیت‌ها را در این کشور متاثر ساخت بل که به چهار نیروگاه مهم هسته‌ای این کشور نیز خسارت وارد کرد.

زمین لرزه‌ی مسینا، ایتالیا

زمین لرزه‌ی سال ۱۹۰۸ میلادی در شهر مسینای ایتالیا هم‌چنین با نام زمین لرزه‌ی ۱۹۰۸ مسینا و ریگیو مشهور است. شدت این زمین لرزه که در ۲۸ دسامبر در شهر سیسیلی و کالابریا در جنوب ایتالیا رخ داد، ۷٫۱ درجه‌ی رشتر بوده و شهر مسینا و ریگیو کالابریا را تقریبا به طور کامل از بین برده و جان حدود بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن را گرفت.

این زمین لرزه که شدیدترین زمین لرزه‌ی اروپا ثبت شده است حوالی ساعت ۵:۲۰ صبح رخ داد و حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه طول کشید.

messina-Italy

مسینا، ایتالیا

گزارش شده است که فقط ده دقیقه بعد از وقوع این زلزله، ۳ موج بزرگی از سونامی که ارتفاع آن‌ها تا ۱۳ متر می رسید، از دو طرف این شهر که در باریکی این جزیره موقعیت دارد، بلند شده و ۹۰ درصد این شهر را به صورت کامل و مرمت ناپذیری تخریب کرد.

زمین لرزه‌ی کشمیر، پاکستان

در ۸ اکتوبر سال ۲۰۰۵ میلادی زمین لرزه‌ای با شدت ۷٫۶ درجه‌ی رشتر کشمیر پاکستان را در شمال این کشور به لرزه در آورد. این زمین لرزه در پاکستان منجر به از بین رفتن ۸۵ هزار تن شده و ۶۹ هزار تن دیگر را نیز زخمی و متاثر ساخت.

قبل از آن نیز در سال ۱۹۳۵ میلادی زلزله‌ای با شدت ۷٫۵ درجه‌ی رشتر در شهر کویته در این کشور رخ داده بود که شدیدترین و خونبارترین زلزله در جنوب آسیا تا سال ۲۰۰۵ که ثبت شده بود.

kashmir

کشمیر، پاکستان

زمین لرزه‌ی سال ۲۰۰۵ میلادی در کشمیر هم‌چنان کشورهای که در همسایگی با پاکستان قرار دارند، را با کشتن ۱۴ هزار نفر متاثر ساخت و شدت این زمین لرزه تاجکستان و شهرهای غربی چین را نیز به لرزه درآورده بود.

گزارش ها حاکی از این است که ۵٫۴ میلیارد دالر فقط برای کمک به قربانیان این زمین لرزه از سوی کشورهای کمک رسان، در آن سال به مصرف رسیده است.

زمین لرزه‌ی یونگی، پرو

زمین لرزه‌ی آنکاش که هم‌چنان با نام زمین لرزه‌ی بزرگ پرویی معروف می باشد در ۳۱م ماه می سال ۱۹۷۰ در کشور پرو در جنوب امریکا رخ داد. این زمین لرزه که شدت ۷٫۹ تا ۸ درجه‌ی رشتر را دارا بود تقریبا بیش از ۳ میلیون شهروندان این کشور را متاثر ساخت.

yungay-peru

یونگی، پرو

این زمین لرزه که برای ۴۵ ثانیه طول کشید رانش زمین و برف کوچ را نیز در پی داشت که موجب از بین رفتن بیش از ۲۰ هزار تن تنها در شهر یونگی شد. این زمین لرزه در سراسر کشور پرو باعث از بین رفتن بیش از ۷۴ هزار تن گردیده و حدود ۲۵۶۰۰ تن دیگر نیز مفقود شدند.

این زمین لرزه هم‌چنان باعث زخمی شدن ۱۴۳ هزار تن شده و بیش از یک میلیون دیگر نیز آواره شدند. گفته می شود که به علت این زمین لرزه بیش از نیم میلیارد دالر امریکایی به پرو خساره وارد شده است.

زمین لرزه‌ی نیپال

زمین لرزه‌ی نیپال که هم‌چنان با نام زمین لرزه‌ی گورخا (Gorkha) مشهور شده است، خونین ترین زمین لرزه‌ی این کشور بوده که موجب از بین رفتن حدود ۹ هزار تن از شهروندان نیپالی شده و ۲۲ هزار دیگر را نیز مجروح ساخته است.

Nepal

نیپال

این زمین لرزه در ۲۵م ماه آپریل سال ۲۰۱۵ در مرز شهر پوخارا و کتمندو، پایتخت این کشور با شدت ۷٫۸ درجه‌ی رشتر رخ داد. گفته می شود که قدرت این زمین لرزه با فشار قدرت پرتاب ۲۰ بمب اتمی یکسان بوده است.

این زمین لرزه هم‌چنان موجب از بین رفتن بناهای مهم تاریخی در این کشور شد.

زمین لرزه‌ی والدیویا، شیلی

این زمین لرزه در روز ۲۲ می سال ۱۹۶۰ میلادی در والدیویا رخ داد که شدت آن بین ۹٫۴ تا ۹٫۶ درجه بوده است. زمین لرزه‌ی والدیویا هم‌چنان با نام زمین لرزه‌ی بزرگ شیلی معروف می باشد که سونامی و رانش زمین را نیز در پی داشته است.

chile

والدیویا، شیلی

این زمین لرزه ۱۰ تا ۱۳ دقیقه طول کشیده است که سونامی به وجود آمده ناشی از آن، کشورهای جاپان، فیلیپین، شرق نیوزیلند، جنوب شرق استرالیا و جزایر الیوت را نیز تحت تاثیر قرار داد.

زمین لرزه‌ی والدیویا در مجموع جان بین ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ نفر را گرفت و حدود ۳٫۲۴ تا ۶٫۴۸ میلیارد دالر به  شیلی خساره وارد کرد.

زمین لرزه‌ی آلاسکا

زمین لرزه‌ی آلاسکا که هم‌چنان با نام زمین لرزه‌ی جمعه‌ی خوب معروف می باشد در ماه مارچ سال ۱۹۶۴ میلادی رخ داد که چندین حادثه دیگر مانند سونامی، رانش و شکاف زمین را نیز در پی داشت. این زمین لرزه نیز با شدت ۹٫۲ درجه‌ی رشتر یکی از خونین ترین زمین لرزه های جهان می باشد.

alaska

آلاسکا

این زمین لرزه در آلاسکا ۴ دقیقه و ۳۸ ثانیه طول کشید و ساختمان های زیادی را ویران ساخت. با آن که این زمین لرزه تلفات جانی زیادی نداشته و فقط ۱۳۹ نفر در آن کشته شد، اما خسارت مالی سنگین ۱۱۳ میلیون دالری را به آلاسکا وارد کرد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آسیب اجتماع افغانستان بزرگترین زمین لرزه جهان چین خبرنامه زمین لرزه سوماترا سونامی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید