رشد چشم‌گیر؛ درخشش کرکت افغانستان در جام صحرا و صعود در رده‌بندی جهانی |
رشد چشم‌گیر؛ درخشش کرکت افغانستان در جام صحرا و صعود در رده‌بندی جهانی

رشد چشم‌گیر؛ درخشش کرکت افغانستان در جام صحرا و صعود در رده‌بندی جهانی

خبرنگار

فرید حقجو
خبرنگار

۲۷ / جدی ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

افغانستان در تازه ترین بازی هایش در جام ۲۰ اور صحرا که در امارات متحده عرب برگزار شده توانسته تا کنون، تیم قدرتمند آیرلند را با تفاوت ۵ وکت شکست دهد.

مسابقات جام صحرا بین ۸ کشور رده دوم جهان برگزار شده است و افغانستان در گروه الف با کشور های آیرلند، نامبیا و امارات متحده عرب به مسابقه در این بازی ها خواهد پرداخت.

در گروه ب این مسابقات کشور های نیدرلند، اسکاتلند، عمان و هانگ کانگ باهم مسابقه می دهند.

در بازی نخست، آیرلند در ۲۰ اور با از دست دادن ۶ بازیکن ۱۲۵ دوش را برای افغانستان هدف تعیین کند. افغانستان توانست هدف تعیین شده را با از دست دادن ۵ بازیکن در ۱۸٫۴ اور تکمیل کند.

افغانستان در آخرین بازی اش تیم ایرلند را با تفاوت ۵ ویکت شکست داده است / عکس: کرکت.ای‌اف

در این بازی نجیب ترکی ۳۱ دوش کسب کرد، محمد شهزاد ۲۹، نجیب الله زدران و محمد نبی دو بازیکن بودند که در پوره کردن این هدف تا اخیر در میدان حضور داشتند.

بازی بعدی افغانستان امروز ۲۷ جدی در مقابل امارات متحده عرب خواهد بود. این رقابت ها تا ۲۰ جنوری ادامه دارد و دو تیم برتر در اخیر برای کسب قهرمانی این جام به مصاف هم خواهند رفت.

جایگاه جهانی

براساس تازه ترین رده بندی شورای جهانی کرکت، افغانستان در بازی های بیست اور  با پیشی گرفتن از  کشور  های بنگلدیش، هلند و زمباوی با ۳۰ بازی انجام داده در جایگاه نهم جهان قرار گرفته است. بر اساس این رده بندی زیلاند نو با بلند ترین نمره از ۲۴ بازی در صدر و هندوستان و افریقای جنوبی هریک با ۲۸ و ۲۵ بازی در رده های بعدی قرار دارند.

ICC T20 Afghanistan in T20 ranking cricket

همچنان بر اساس رتبه بندی بازی های یک روزه، افغانستان در رتبه دهم بعد از کشور ویست اندیز قرا گرفته است.
ICC ODI ranking afghanistan Cricket

عضویت دایمی شورای آسیایی کرکت

همزمان با صعود در رده بندی های جهانی، افغانستان در سال جاری نیز توانسته است عضویت دایمی شورای آسیایی کرکت را به دست آورد. به گفته نسیم الله دانش ریس کرکت بورد افغانستان این یک دست آورد تاریخی برای افغانستان پنداشته می شود.

آقای دانش یاد آور شده است که این کشور از دیر زمان تلاش داشت تا عضویت دایمی این شورا را بدست آورد. او بدست آوردن عضویت دایمی شورای کرکت آسیایی را برای بقای کرکت در افغانستان و راه اندازی بازی های منطقه یی مفید خوانده است.

علاوه بر آن محمد نبی عیسی خیل عضو تیم ملی کرکت افغانستان توانسته است مقام هشتم بهترین all-rounder  را در این سال از خود نماید. گفته شده این برای اولین بار است که یکی از بازیکنان تیم های رده دوم کرکت در فهرست بهترین آلروندر های دنیا قرار می گیرد.

محمدی نبی عیسی‌خیل، کاپیتان اسبق تیم ملی کرکت افغانستان / عکس: کرکت.ای اف

دومین میدان معیاری کرکت

با توجه به تحولات اخیر، کرکت بورد افغانستان دومین میدان ورزشی کرکت را در خوست به تاریخ ۱۰ جدی سال روان افتتاح کرد. این میدان که به صورت معیاری به ارزش یک میلیون دالر به همکاری سفارت آلمان ساخته شده، ظرفیت ده هزار تماشاچی را در یک زمان  دارا می باشد.

ساخت این میدان دو سال را در برگرفته و پس از میدان الکوزی در کابل دومین میدان معیاری بازی کرکت در افغانستان به شمار می رود.

همزمان با افتتاح میدان کرکت خوست، کار ساخت میدان کرکت ولایت لوگر نیز در مساحت پانزده جریب زمین به تاریخ یازده جدی از سوی کرکت بورد افغانستان آغاز شده است.

این ورزشگاه قرار است با کمک مالی هند با هزینه ۴۰۰ هزار دالر امریکایی در دو مرحله ساخته شود. علاوه بر این، کرکت بورد افغانستان یاد آور شده است که ساخت میدان کرکت پکتیا نیز بزودی آغاز خواهد شد.

نمایی از تماشاگران بازی کرکت در ولایت شرقی خوست افغانستان / عکس: رسانه‌های اجتماعی

 

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان رده بندی افغانستان در جایگاه جهانی شورای جهانی کرکت کرکت کرکت بورد نبی عیسی خیل ورزش

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید