وارد شدن بیش از یک میلیارد افغانی خساره به تاسیسات عام المنفعه در افغانستان

وارد شدن بیش از یک میلیارد افغانی خساره به تاسیسات عام المنفعه در افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۹ / جدی ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

مقام‌های وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان می‌گویند، در ۱۱ ولایت افغانستان در اثر جنگ‌هایی که در طول چندماه گذشته به ویژه در تابستان صورت گرفته، در حدود ۱٫۶ ملیارد افغانی به تاسیسات عام‌المنفعه خساره وارد شده‌است.

ویس برمک، وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی، امروز یک‌شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که در طول سال جاری خورشیدی، در امر مبارزه با حوادث طبیعی ۷۰۰ میلیون افغانی در نظر گرفته شده بود؛ اما به گفته‌ی او، با افزایش حوادث امنیتی و بالا رفتن میزان بی جاشدگان، این رقم به ۱٫۶ میلیارد افغانی افزایش یافت.

barmak

ویس برمک، وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی

آقای برمک گفت، برای زمستان پیش رو به خاطر پیش‌گیری از حوادث، حکومت ۱۲۲ میلیون افغانی را در نظر گرفته است که در سه کتگوری دو میلیون، سه میلیون و پنج میلیون افغانی نظر به آسیب‌پذیری ولایت‌ها، برای‌شان اختصاص داده شده که در صورت رخ دادن حوادث طبیعی یا امنیتی، استفاده خواهد شد.

مقام‌های وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی تاکید دارند که دو هفته‌ی دیگر، سازمان ملل متحد و حکومت افغانستان فراخوانی را به خاطر جلب کمک‌های بشردوستانه‌ی جامعه‌ی بین‌المللی نیز راه‌اندازی خواهند کرد.

امسال در افغانستان در کنار مشکلات معمول، حدود یک میلیون نفر بیجا شدگان داخلی وجود دارند که به دلیل جنگ و ناامنی از خانه‌ها و روستاهای شان بیجا شده‌اند. در کنار این بیجا شدگان داخلی، در سال جاری خورشیدی، ۹۳۰ هزار مهاجر افغان از کشورهای پاکستان و ایران، به افغانستان برگشته اند.

refugees

بیش‌تر از ۹۰۰ هزار نفر از مهاجرین افغان تنها از کشورهای پاکستان و ایران به این کشور بازگشته اند

طبق آمار اداره مبارزه با حوادث افغانستان در اثر نا امنی‌های سال جاری خورشیدی، در مناطق مختلف افغانستان بیش از ۹۰ هزار خانواده در داخل این کشور بیجا شده اند.

محمد قاسم حیدری، معاون پلان و پالیسی اداره مبارزه با حوادث افغانستان به خبرنامه گفت که این خانواده‌ها بیشتر از ولایت‌های کندز، فراه، ارزگان، ننگرهار، فاریاب، هلمند، غزنی، سرپل، پکتیا، بغلان و بادغیس در ۹ ماه گذشته، بیجا شده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اقتصاد افغانستان تاسیسات عام‌المنفعه حکومت افغانستان خبرنامه خسارت افغانستان مبارزه با حوادث مهاجرین افغان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید