ادامه خشونت با خبرنگاران افغانستان؛ پولیس ولایت فراه یک خبرنگار را لت‌و‌کوب کرد |
ادامه خشونت با خبرنگاران افغانستان؛ پولیس ولایت فراه یک خبرنگار را لت‌و‌کوب کرد

ادامه خشونت با خبرنگاران افغانستان؛ پولیس ولایت فراه یک خبرنگار را لت‌و‌کوب کرد

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۱ / جدی ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

مسوول یک رادیوی محلی در ولایت فراه از سوی پولیس لت وکوب شده است. ابراهیم پرهار مسوول رادیو عروج می‌گوید، دیروز هنگامی که به‌سوی دفتر کاری‌اش درحرکت بود، ازسوی پولیس متوقف شده و پس از یک مشاجره لفظی، به شدت مورد لت و کوب قرار گرفته است.

آقای پرهار گفته است که پولیس او را پس از این رویداد به حوزه امنیتی انتقال داده و در آنجا نیز برای بار دوم مورد لت وکوب قرار داده است.

کمیته‌ی مصونیت خبرنگاران در یک اعلامیه‌ای گفته است که درحال حاضر آقای پرهار در شفاخانه ولایتی فراه تحت درمان قراردارد و از مسوولان حکومت، خواهان پیگیری قضیه‌اش می‌باشد.

نعمت زهیر یکی از خبرنگاران افغانی که در سال جاری میلادی جانش را از دست داده است

در این اعلامیه آمده است که مسوولان در ولایت فراه، به نماینده کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان در زون غرب افغانستان تعهد کرده اند که دراین باره بررسی‌های جدی می‌کنند و عاملان رویداد را باز داشت و به نهادهای عدلی وقضایی معرفی خواهند کرد.

کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان در این اعلامیه، این رویداد و برخورد پولیس با آقای پرهار را نکوهش کرده و ازمسوولان ولایتی فراه خواسته است که دراین باره بررسی‌های جدی خود را آغاز کند.

این نهاد مدافع خبرنگاران افغان در اعلامیه شان نوشته است :”کمیته این موضوع را به گونه جدی تعقیب می‌نماید و تا نهایی شدن آن برای آقای پرهار، دادخواهی خواهد نمود.”

سال ۲۰۱۶ خون‌بارترین سال برای جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان بوده است

خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان همواره یکی از جنجال برانگیز ترین موارد خشونت است و در سال ۲۰۱۶ این کشور، دومین کشور خطرناک در سطح جهان برای خبرنگان معرفی شد. نهاد «نی» یا حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان یک ماه پیش در کابل اعلام کرد که سال جاری میلادی خونبار‌ترین سال بعد از سال ۲۰۰۰ می‌باشد.

در رده بندی جهانی سال ۲۰۱۶، آزادی مطبوعات افغانستان از میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۲۰ قرار دارد که عمدتا ناشی از فشارهایی است که گروه‌های شورشی بر روزنامه نگاران وارد می‌کنند.

از سوی هم فدارسیون بین المللی خبرنگاران در تازه‌ترین گزارش شان که دیروز جمعه نشر کرده است افغانستان و عراق را از جمله مرگ‌بار ترین کشورها برای خبرنگاران اعلام کرده است. پیش ازین در رده بندی کشورهای جهان، سوریه اول و سپس افغانستان خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران عنوان شده بود.

مقایسه آمارهای عاملین خشونت‌ها علیه خبرنگار

در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۱۰۰ خبرنگار در سراسر جهان کشته شده اند که از آن‌جمله ۱۵ نفر آن در عراق و ۱۴ تن دیگر آن در افغانستان جان‌هایشان را از دست داده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
اقغانستان خشونت علیه خبرنگاران خونبار ترین سال برای خبرنگاران سال 2016 میلادی عراق قدراسیون بین المللی خبرنگاران نعمت زهیر

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید