یک دهه انتظار؛ کار ساختمان چهار مکتب در بامیان تکمیل شد

یک دهه انتظار؛ کار ساختمان چهار مکتب در بامیان تکمیل شد

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۶ / جدی ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

مقام‌ها در ولایت بامیان مى‌گویند که ساختمان‌هاى چهار مکتب در این ولایت، که در سال ۱۳۸۵ تهداب‌گذاری شده بود، پس از گذشت ده سال، امروز دوشنبه به بهره برداری سپرده شد.

این مکتب‌ها شامل یک مکتب لیسه، یک مکتب متوسطه و دو مکتب ابتدائیه در مناطق سرقل توپچی، قاضان، باریکی شهیدان، و گلستان در مرکز بامیان ساخته شده اند.

مقام‌های ولایت بامیان، دلیل تاخیر کار ساختمان این مکاتب را عدم پیگیری وزارت معارف می‌دانند و می‌گویند که شرکت قرارداد کننده با وزارت معارف قرارداد کرده بود و به اداره محلی پاسخ‌گو نبوده است.

این چهار مکتب پس از ده سال در بامیان کارش تکمیل شد

این چهار مکتب پس از ده سال در بامیان کارش تکمیل شد

عبدالرحن احمدی سخنگوی والی بامیان به خبرنامه گفت که” ابتدا شرکت وحید بکتاش، ساخت هر مکتب را با هزینه‌ی ۱۳۲ هزار دالر با وزارت معارف قرارداد کرده بود؛ اما در آغاز سال روان به‌صورت نیمه کاره آن‌را رها کرد و قرارداد مذکور فسخ شد. اما بعد با شرکت‌های دیگری قرارداد عقد شد”

به گفته‌ی مقام‌های ولایت بامیان هزینه‌ی ساخت مکتب گلستان چهارمیلیون افغانی، مکتب باریکی شهیدان یک میلیون و٣٠٠ هزار افغانى، مکتب سرقل توپچی دو ونیم میلیون افغانی و مکتب قازان دومیلیون و ٧٠٠ هزار افغانی بوده که از بودجه وزارت احیا و انکشاف دهات و شرکت‌های دخیل قرارداد پرداخت شده است.

اکثر مکاتب بامیان ساختمان ندارند

اکثر مکاتب بامیان ساختمان ندارند

مقام‌های ولایت بامیان تاکید دارند که قراردادهایی که از طریق وزارت‌خانه‌ها صورت می‌گیرد، باید مسوولیت نظارت از پروژه‌ها را نیز به عهده بگیرند تا پروژه‌ها با مشکل مواجه نشود.

سخنگوی والی بامیان افزود که با اعمار ساختمان‌هاى این مکاتب، فضای مناسب درس براى هزاران دانش آموز دراین ولایت فراهم شده است. او تاکید کرد که در سال آینده نیز پلان‌هایی در مورد ساخت چندین باب مکتب در بامیان، با وزارت معارف شریک ساخته شده است.

بر اساس آمارهای ریاست معارف ولایت بامیان، این ولایت دارای ۳۳۹ باب مکتب می‌باشد که ۱۱۲ مکتب آن، نیاز به تعمیر های بشیتر دارد و ۶۰ مکتب دیگر آن فاقد تعمیر مى باشد.

bamyan

48 درصد از دانش‌آموزان بامیان را دختران تشکیل می‌دهد

در حال حاضر در ولایت بامیان ۱۴۰ هزار شاگرد که ۴۸ درصد آنان را دختران تشکیل می‌دهند، در مکاتب این ولایت مشغول آموزش هستند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان پس از ده سال زندان جغرافیایی ساختمان مکاتب مکاتب بامیان مکاتب بدون تعمیر ولایت های مرکزی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید