زمستان از راه رسید؛ به داد یک میلیون بی‌جاشده داخلی برسید

زمستان از راه رسید؛ به داد یک میلیون بی‌جاشده داخلی برسید

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۷ / قوس ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

همه ساله با نزدیک شدن فصل زمستان و سرد شدن هوا در افغانستان، نرخ مواد خوراکی در پایتخت و ولایات این کشور، به گونه‌ی چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند.

امسال اما در افغانستان در کنار مشکلات معمول، حدود یک میلیون نفر بیجا شدگان داخلی، وجود دارند که به دلیل جنگ و ناامنی از خانه‌ها و روستاهای شان بیجا شده‌اند. در کنار این بیجا شدگان داخلی، در سال جاری خورشیدی، ۹۳۰ هزار مهاجر افغان از کشورهای پاکستان و ایران به افغانستان برگشته اند.

جنگ ها و نا امنی های داخلی در افغانستان باعث شده است که شماری زیادی از شهروندان این کشور بی‌جا شوند

جنگ و نا امنی‌های داخلی در افغانستان باعث بیجا شدن شماری زیادی از شهروندان این کشور شده است

محمد قاسم حیدری، معاون پلان و پالیسی اداره مبارزه با حوادث افغانستان به خبرنامه گفت که در جنگ‌های سال جاری خورشیدی، در مناطق مختلف افغانستان، بیش از ۹۰ هزار خانواده از ولایت‌های کندز،فراه، ارزگان، ننگرهار، فاریاب، هلمند، غزنی، سرپل، پکتیا، بغلان و بادغیس در ۹ ماه گذشته، بیجا شده اند.

آقای حیدری گفت که بیشتر بیجاشده‌گان در این شب و روز در زیر خیمه‌هایی زندگی می‌کنند که امکانات گرم کردن در آن‌ها وجود ندارد و فقر و تنگ‌دستی، زندگی در این خیمه‌های سرد را به خصوص برای کودکان، بسیار دشوار ساخته است.

همه ساله با سرد شدن هوا در افغانستان قیمت مواد خوراکی افزایش می‌ابد

همه ساله با سرد شدن هوا در افغانستان قیمت مواد خوراکی افزایش میابد

این در حالی است که با نزدیک شدن زمستان، قیمت‌های مواد خوراکی و سوختی افزایش یافته است.

اوسط قیمت‌های مواد خوراکی و سوختی در شهر کابل در ماه جاری خورشیدی، نسبت به ماه گذشته طبق آمار اداره مرکزی احصاییه‌ افغانستان، افزایش یافته است. مسوولان این اداره می‌گویند، آمار آنها نشان می‌دهد که در ماه گذشته‌ی خورشیدی، اوسط نرخ یک کیلو آرد گندم آبی عالی، در بازارهای کابل ۲۸٫۶ افغانی بوده است در حال که در ماه جاری خورشیدی به ۲۸٫۹ افغانی افزایش یافته است.

به همین‌سان اوسط قیمت یک کیلو گوشت گاو درماه گذشته ۲۷۷٫۵ افغانی بوده که در ماه جاری به ۲۸۰٫۹ افغانی افزایش یافته است. در کنار این، قیمت یک کیلو گوشت گوسفند از ۳۵۸٫۲ افغانی به ۳۶۰٫۸ افغانی و نرخ یک کیلو گوشت مرغ از ۱۰۴٫۱ افغانی به ۱۰۵٫۸ افغانی بالا رفته است.

وزارت مهاجرین افغانستان به عودت کنندگان افغان کمک های نقدی و خوراکی کرده است

وزارت مهاجرین افغانستان به عودت کنندگان افغان کمک‌های نقدی و خوراکی کرده است

بر اساس آمار این اداره، قیمت یک کیلو نخود خام از ۱۲۵٫۷ افغانی به ۱۳۰ افغانی، قیمت یک کیلو چای سیاه متوسط از ۲۲۲٫۲ افغانی به ۲۳۲٫۱ افغانی، قیمیت یک کیلو گاز از ۶۵٫۷ افغانی به ۶۷٫۱ افغانی، قیمت یک لیتر تیل پترول از ۴۴ افغانی به ۴۸ افغانی و قیمت یک لیتر تیل دیزل از ۳۸٫۷ افغانی به ۴۶٫۳ افغانی در ماه جاری خورشیدی افزایش داشته است.

کمک‌های ناچیز

براساس پالیسی بیجاشده‌گان، هر وزارت خانه مکلف است که نیازمندی‌های بیجاشدگان و افغان‌هایی را که از مهاجرت برگشته اند رفع کند. با این وجود، حکومت افغانستان با هم‌کاری نهادهای بین‌المللی تلاش دارد که راه‌کاری را برای اسکان مهاجرین عودت‌کننده و بیجاشده‌گان داخلی روی دست گیرد.

بی‌جاشدگان داخلی در افغانستان از کمبود کمک های حکومت و نهادهای خارجی شکایت دارند

بی‌جاشده‌گان داخلی در افغانستان از کمبود کمک‌های حکومت و نهادهای خارجی شکایت دارند

وزارت مهاجرین، دفتر کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سایر نهادهای همکار، تلاش دارند تا پیش از شدید شدن سرمای زمستان، نیازمندی‌های برگشت کنندگان را رفع کنند.

مقام‌های وزارت مهاجرین هفته‌ی قبل در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که برنامه عملی برای کمک به بیجاشده‌گان و برگشت کننده‌گان از ولایت هرات آغاز و به سایر ولایات گسترش می‌یابد.

فاضل احمد عظیمی، معین مهاجرین و عودت‌کنندگان گفت: “ما برنامه خود را از ولایت هرات آغاز نمودیم. در مراحل بعدی از تمام ولایات خواسته شده تا مطابق پالیسی ملی بیجاشده‌گان، برنامه خود را تنظیم نمایند”

شماری زیادی از بیجاشدگان داخلی بر اثر جنگ در مناطق مختلف این کشور به پایتخت افغانستان جمع شده اند

شماری زیادی از بیجاشده‌گان داخلی بر اثر جنگ در مناطق مختلف این کشور به پایتخت افغانستان جمع شده اند

اداره مبارزه با حوادث از ارگان‌های دیگری در افغانستان می‌باشد که به شهروندان آسیب پذیر افغانستان در برابر حوادث زمستانی و دیگر حوادث ناگوار، کمک و همکاری می‌کند. این اداره ۲۰۰ میلیون افغانی بودجه اضطراری در اختیار دارد که در امور رسیدگی به حوادث، آمادگی در مقابل حوادث زمستانی، بازگشایی راه‌های مواصلاتی، جستجو و نجات، توزیع لباس‌های گرم زمستانی، تامین آب آشامیدنی، توزیع سرپنای موقت، توزیع مواد غذایی و سوختی، پول نقد اضطراری و عرضه خدمات صحی، کار می‌کند.

محمد قاسم حیدری، معاون پلان و پالیسی اداره مبارزه با حوادث افغانستان به خبرنامه گفت، وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث با سایر نهاد‌های زیربط که در خصوص بیجا شدگان، برای ۶۵ هزار و ۱۵۱ فامیل بیجا شده پول نقد، بسته‌های مواد غذایی و غیر غذایی کمک کرده است.

با پایان یافتن جنگ در شماری از مناطق افغانستان، تعدادی از شهروندان این کشور به خانه های شان باز گشته اند

با پایان یافتن جنگ در شماری از مناطق افغانستان، تعدادی از شهروندان این کشور به خانه‌های شان باز گشته اند

آقای حیدری گفت که  “تاحالا به تعداد ۵۷ هزار و ۱۴۳ فامیل به گونه داوطلبانه دوباره به محلات زیست اصلی شان برگشته اند و حکومت افغانستان، در قسمت انتقال و توزیع بسته‌های مواد غذایی و غیر غذایی برای این بیجا شده‌ها کمک نموده است.”

او گفت که وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث برای ورثه شهدای جنگ‌های اخیر در مناطق مختلف افغانستان، ۱۰۰ هزار افغانی و برای مجروحین، ۵۰۰ هزار افغانی پول نقد کمک کرده و این روند در ولایت‌های مختلف جریان دارد.

hospital

در جنگ‌های اخیر افغانستان، حدود ۶۳۹۴ منزل تخریب شده است

طبق آمار اداره مبارزه با حوادث افغانستان، موجودیت جنگ و ناامنی در ۱۱ ولایت این کشور طی چند ماه گذشته، باعث تخریب ۲۹۶ باب مکتب، ۴۷ مرکز صحی، ۷۲ باب مسجد، ۶۳۹۴ منزل، ۱۵۰۰ دوکان، ۱۲ تعمیر دولتی، ۱۷ پایه پل، ۲۶۵ پل‌چک، ۲۱۲ کیلومتر سرک، ۳۵۰ متر دیوار استنادی و ۳۳ حلقه چای آب شده است.

به گفته‌ی قاسم حیدری، معاون پلان و پالیسی اداره مبارزه با حوادث افغانستان، ۱میلیارد و ۶۸۲ میلیون افغانی بودجه برای اعمار دوباره این تأسیسات تخمین شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
برنج بیجاشدگان داخلی رسیدن زمستان روغن زمستان سردی هوا فاریاب قیمت آرد کندز نرخ مواد خوراکی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید