فیدل کاسترو؛ مردی که از 634 سوء قصد سی‌آی‌ای جان به سلامت برد |
فیدل کاسترو؛ مردی که از ۶۳۴ سوء قصد سی‌آی‌ای جان به سلامت برد

فیدل کاسترو؛ مردی که از ۶۳۴ سوء قصد سی‌آی‌ای جان به سلامت برد

خبرنگار خبرنامه

عبدالله رحمانی
خبرنگار خبرنامه

۷ / قوس ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

فیدل کاسترو، انقلابی اسطوره‌ای کمونیست جهان، روز گذشته در سن ۹۰ سالگی درگذشت. آقای کاسترو تقریباً ۵۰ سال در قدرت بود و یکی از دشمنان سرسخت آمریکا و از متحدان نزدیک اتحاد جماهیر شوروی سابق به شمار می‌رفت.

انقلابی‌های که فیدل کاسترو رهبری آن را می‌کرد، به خاطر ریش‌های بلند، ژست‌های متفاوت، آرمان‌های بزرگ و پیروزی بر یک رژیم دیکتاتور به نام باتیستا در کوبا مشهور اند و هواداران زیادی در جهان دارند.

فیدل کاسترو، چگوارا و رفقای انقلابی آنان

فیدل کاسترو، چگوارا و رفقای انقلابی آنان

از میان انقلابی‌های کوبایی پس از کاسترو، نامی‌ترین انقلابی که در جوانی سر خود را بر سر انقلاب و آرمان‌هایش، در آمریکای لاتین گذاشت، پزشک معروف اما انقلابی آرنستو چِگوارا بود.

چه نمادی است از تفاوت و مبارزه. او را حتی اکنون نیز بسیاری از جوانانی که تقریبا دو و یا سه دهه پس از مرگش به دنیا آمده اند، می‌شناسند و تی‌شرت‌های که با عکس چه آراسته است، را می‌پوشند.

فیدل در کنار فرمانده چِگوارا

فیدل در کنار فرمانده چِگوارا

اما پس از «چه»، فیدل کاسترو است که چندین ویژگیِ بارز داشته و او را به رهبر متفاوت تبدیل نموده بود.

اول، کاسترو دارای طولانی‌ترین عمر رهبری بوده‌است. او سومین رییس حکومت پس از ملکه بریتانیا و شاه تایلند بود که بالاترین میزان ریاست بر دولت را داشته است. او در سال ۲۰۰۶ به خاطر بیماری از قدرت کناره‌گیری کرد.

فیدل در سال ۲۰۰۶ میلادی از قدرت کناره گیری کرد و حاکمیت را به برادر کوچکترش رائول واگذار کرد

دوم، کاسترو طولانی‌ترین سخنرانی را ارائه کرد. او رهبری بود که رکورد گینس را به خاطر ارائه طولانی‌ترین سخنرانی در سازمان‌ملل ثبت کرده است. سخنرانی که به تاریخ ۲۹ سپتامبر ۱۹۶۰، ۴ ساعت و ۲۹ دقیقه طول کشید. اما طولانی‌ترین سخنرانی که از او ثبت شده ۷ ساعت و ۱۰ دقیقه است که در سال ۱۹۸۶ در کنگره‌ی حزب کمونیست در هاوانا، ارائه شد.

سوم، کاسترو از بالاترین میزان سوءقصد جان به سلامت برده است. او گفته است که از ۶۳۴ برنامه سوء قصد به جان خود از سوی سازمان اطلاعاتی آمریکا جان سالم به در برده است. این برنامه ها شامل قرص های زهری، سیگار های آلوده و حتی پودری که ریش های او را باید می تکاند تا ابهت اش را زیر سوال می برد، می شد.

تصویر زیر از دختری است که از جانب سی‌آی‌ای برای ترور او استخدام شده بود.

چهارم، با وجود برنامه های سوءقصد سی آی ای، حمایت آمریکا از شهروندان تبعیدی کوبایی در خلیج خوک ها و تحریم های اقتصادی نیم صده آمریکا بر کوبا، کاسترو برابر با ۹ رییس جمهور آمریکا از آیزن هاور تا جورج بوش، بر کوبا حکومت کرد. دشمنی آمریکا در زمان بوش علیه کاسترو و کوبا بیشتر شده بود.

پنجم، کاسترو و نیروهایش که مشهور به جنگجویان چریکی با سیگار مخصوص خود بود، در سال ۱۹۸۵ سیگار را ترک کرد. او سال ها بعد در باره ضرر استفاده از تنباکو گفت که “بهترین چیزی که شما می تواند با یک باکس سیگار انجام دهید این است که آن را به دشمن تان بدهید.”

کاسترو در سال ۱۹۸۵ میلادی سیگار را ترک کرد و پس از آن همواره از ضرر تمباکو حرف می‌زد

ششم، کاسترو دست کم هشت فرزند دارد. بزرگترین پسرش فیدل کاسترو دیاز-بالارت است که شباهت زیادی به پدر خود دارد و به عنوان فیدلیتو شناخته می شود. او داشمند هسته ای است که در شوروی سابق تحصیل کرده است. الینا فرنانندز، دختر اوست که از رابطه اش با یک فعال سوسیالست در دهه ۱۹۵۰ به دنیا آمده است. الینا در سال ۱۹۹۳ به بهانه توریزم از کوبا به آمریکا فرار کرد و به عنوان یک منتقد سرسخت پدرش در رادیو میامی ظاهر شد. کاسترو پنج پسر از زن دوم خود دارد که نام همه آن ها با ای شروع می شود. جوان ترین آن ها آنتونیو نام دارد که دکتر تیم بیس بال کوبا می باشد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
انقلابی چگوارا رهبر کوبا سوقصد سی آی ای فیدل کاسترو فیدل کاسترو کی بود؟ کمونیست ویژگی‌های فیدل

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید