از کابل تا کانادا؛ فرزانه واحدی در عکاسی مستند، افغانستان را جهانی ساخت |
از کابل تا کانادا؛ فرزانه واحدی در عکاسی مستند، افغانستان را جهانی ساخت

از کابل تا کانادا؛ فرزانه واحدی در عکاسی مستند، افغانستان را جهانی ساخت

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۴ / قوس ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

فرزانه واحدی، عکاس افغان برنده جایزه‌ی برتر انتاریو ۲۰۱۶، در کانادا شد. جوایز این دور، در شش دسته تقسیم شده بود که فرزانه، توانست در دسته‌ی «طراحی و هنرهای خلاق» از میان ۱۰۷ رقابت‌کننده از کشورهای مختلف جهان، این جایزه را به دست آورد.

فرزانه از نخستین عکاسان حرفه‌ای زن درافغانستان می‌باشد که برای پنجمین‌بار جایزه‌ برتر عکاسی را می‌گیرد. او تحصیلات اش را در کانادا به پایان رسانده و حالا نیز از دورترین و جنگی ترین نقاط افغانستان عکس می‌گیرد.

خانم واحدی توانسته است برای چندمین بار این جایزه را کسب کند. / فوتوژورنالیزم

خانم واحدی توانسته است برای چندمین بار جایزه‌ی عکاسی خبری را کسب کند. / عکس: فوتوژورنالیزم

دنیای زیبا

فرزانه در سال ۱۹۸۴ در قندهار متولد شده و در شش سالگی با خانواده اش به کابل آمده است. او در زمان حکومت طالبان در افغانستان، دخترخانم نوجوانی بوده که بخاطر نپوشیدن برقع مورد ضرب و شتم قرار گرفته است؛ کاری که باعث شد او پس از سقوط طالبان مستندی از زندگی زنان افغان و پوشیدن برقع بسازد.

واحدی در زمان طالبان توانست با شرکت در یک مدرسه‌ی زیر زمینی همراه با ۳۰۰ دانش‌آموز دیگر در یک منطقه مسکونی در کابل درس بخواند.

با پایان دوره طالبان در سال ۲۰۰۱ در افغانستان، دوره لیسه را در یکی از مکاتب کابل شروع می‌کند.

فرزانه به عکاسی که از پشت برقع عکس ‌میگیرد مشهور است

فرزانه به عکاسی که از پشت برقع عکس ‌میگیرد مشهور است

اولین گام‌های واحدی در عرصه‌ی عکاسی از انستیتیوت عکاسی خبری آینه (AINA) که برای آموزش عکاسی برای زنان و مردان افغان در کابل راه‌اندازی شده بود، آغاز شد. در اوایل سال ۲۰۰۲ او درجمع ۱۵ عکاس قرار گرفت که از میان ۵۰۰ متقاضی برای یک دوره آموزشی انتخاب شده بودند.

او اولین عکاس زن افغان بود که برای کار در خبرگزاری فرانسه ( AFP) استخدام شد. او پس از آن در اسوشتید پرس(AP) نیز به عنوان عکاس مستند کار کرد.

خانم واحدی در سال ۲۰۰۷ موفق به دریافت بورس تحصیلی در بخش عکاسی خبری در کالج لویالیست کانادا شد.

مستند فرزانه از زندگی زنان و برقع پوشیدن توانست در سال ۲۰۰۸ جایزه معتبر نشنل جیوگرافیک ( National geographic) را بدست آورد.

فرزانه بعد از بازگشت در سال ۲۰۱۰ از طریق انستیتیوت جامعه باز حمایت شود. واحدی به عنوان یک زن با استفاده از دسترسی که به زنان افغان داشت، بر روی زنان افغان و نقش آنها در جامعه‌ی سنتی افغانستان، تمرکز کرد. از جمله روی زنان روسپی و زنان که برای “جرایم اخلاقی” زندانی شده بودند.

عکس مسعود که برنده‌ جایزه‌ی پولیتزر شد

عکس مسعود که برنده‌ جایزه‌ی پولیتزر شد

دل‌دادگان رقیب

فرزانه واحدی، همسر مسعود حسینی، عکاس مشهور افغان است. مسعود در سال ۲۰۱۲ با عکسی که از یک بمبگذاری انتحاری در جریان عزاداری‌های عاشورای در کابل گرفته بود، برنده جایزه پولیتزر شد؛ جایزه ای که معتبرترین در عرصه خبرنگاری پنداشته می شود و در تاریخ معاصر افغانستان شاید مسعود تنها خبرنگار باشد که آن را به دست آورده است.

این زوج عکاس در کنار زندگی مشترک و عشق و محبت خانوادگی، رقبای جدی نیز بوده اند. مسعود می‌گوید که “با وجود که در اوایل زندگی، روی عکس‌ها و کارهای یکدیگر بحث و نظر‌خواهی می‌کردیم، اما وقت‌هایی هم بود که حس رقابت‌مان گل می‌کرد.”

حسینی گفت که ” رقابت کار خیلی خوبی است. اما راه عکاسی من و فرزانه دیریست که جدا شده. من راه عکاسی خبری را ادامه دادم در حالی که فرزانه راه عکاسی مستند را در پیش گرفته است و این باعث شد که در کار مان تفاوت آید و حس رقابت اندکی در میان دو یار ضعیف شود.”

فرزانه و مسعود

فرزانه و مسعود

مسعود در مورد کارهای فرزانه می‌گوید، که من به عنوان یک عکاس به کارهای فرزانه، دختر خانمی که برای اولین بار، رنج زنان افغان را با لینز دوربین‌اش بازتاب داد و صدای این زنان را بلند کرد، افتخار می‌کنم.

اما انگار زندگی دو عکاس، زندگی دشواری باشد؛ چون خیلی وقت‌ها پیش آمده که این دو زوج جوان فرصت با هم بودن را برای مدتی نداشته اند. با آن هم آنان زندگی مشترک متفاوت و دیدنی را تجربه می کنند و ۱۱ سال است که با حرفه‌ی جذاب و متفاوت شدن به عنوان دو عکاس برتر زندگی مشترکی را ادامه می دهند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان برقع جایزه پولیتزر جایزه عکاس خبری فرزانه واحدی فوتوژورنالیزم مسعود حسینی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید