انار فروشان سر جاده؛ بازار گرم انار قندهار در کابل |
انار فروشان سر جاده؛ بازار گرم انار قندهار در کابل

انار فروشان سر جاده؛ بازار گرم انار قندهار در کابل

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۷ / عقرب ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

این روزها فصل فروش انار است. اگر از کنار میوه‌فروشی‌های شهر کابل بگذریم، جاذبه‌ی رنگ سرخ این میوه، تعارف به خریدن می‌کند. نمی‌شود که از کنار این میوه‌ی خوش‌رنگ و خوش‌‎طعم بگذریم و نیم نگاهی به آن نیندازیم و یا از آن نخریم.

در این میان اما بازار انار قندهار به شدت گرم است؛ این انار چنان شهره‌ی شهر شده است که برخی از فروشندگان برای فروش انار شان، بالای آن نام «انار قندهار» می‌گذارند؛ گرچند که محصول شان از قندهار نباشد.

kandahar-pomegranate-market-in-kabul

یکی از فروشندگان انار قندهار در کابل

انار قندهار؛ اما نادر ترین انار در شهر کابل است؛ تا خیلی انار شناس نباشیم، انار قندهاری را تشخیص داده نمی‌توانیم.

شاید هر جای شهر انار فروشان هستند و شماری هم دور و بر شان برای خرید. اما این طرف در غرب کابل، گروهی از انارفروشان قندهاری به‌دور از شلوغی شهر نشسته اند و روزانه هرکدام در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلو انار می‌فروشند.

kandahar-pomegranate-market-in-kabul

هر بسته‌ای انار قندهار در این‌جا از ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ افغانی به فروش می‌رسد

عمر یکی از این انار فروشان می‌گوید که آنان باشنده قندهار می‌باشند و مستقیم انار را از قندهار می‌آورند. او دلیل این که چرا میوه‌ی شان را در بازار و نزدیک میوه‌فروشی‌ها، نمی‌فروشند، می‌گوید که ” اگر نزد میوه‌فروشی‌ها برویم، مشتری‌ها فکر می‌کنند که انار ما نیز انار قندهاری جعلی است. چون بسیاری از کسانی که انار شان را به نام انار قندهار می‌فروشند، انار قندهاری نیست.”

kandahar-pomegranate-market-in-kabul

انار اکثرا در فصل خزان به کابل می‌آید

عمر و دوستانش گرچند که ساحه‌ی دور از شلوغی و امتداد یکی از جاده های کارته چهار را انتخاب کرده اند؛ اما مشتریان خود را دارند. او می‌گوید که ” هر کدام ما روزانه حد اقل ۱۵ کارتن می‌فروشیم که هر کارتن ۱۱ کیلویی است.”  قیمت هر کارتن انار که عمر و دوستانش می‌فرشد از ۹۰۰ افغانی تا ۱۱ صد افغانی می‌باشد.

افزایش تولیدات انار قندهار

در سال جاری محصول انار قندهار، افزایش قابل توجهی داشته است. مسوولان اتاق تجارت و صنایع قندهار می‌گویند که در سال جاری خورشیدی، میزان محصول انار این ولایت، ۴۳ درصد افزایش داشته است.

kandahar-pomegranate-market-in-kabul-

فروشندگان این انارها در کابل اکثراً باشندگان قندهار می‌باشند

نصرالله ظهیر، رییس اتاق تجارت و صنایع ولایت قندهار به خبرنامه گفت که صادرات رسمی انار قندهار حدود ۱۰۶۵۵ تُن بوده است که از آن جمله ۱۰۱۴۰ تُن آن به پاکستان و ۵۱۵ تن آن به هندوستان صادر شده است.

آقای ظهیر تاکید کرد که این میزان در امسال باز هم افزایش خواهد یافت. او گفت که آمارهای غیررسمی محصول انار قندهار را حدود ۲۰ هزار تُن در سال جاری نشان می‌دهد. اما این آمار رسمی نیست چرا که بسیاری از صادارات انار ثبت این اداره نشده است.

kandahar-pomegranate-market-in-kabul

تولیدات انار در افغانستان نسبت به سال های گذشته افزایش چشم‌گیر داشته است

مسوولان اتاق تجارت قندهار توجه به موقع وزارت زارعت را از دلایل اصلی افزایش محصول دهی انار قندهار می دانند. به گفته‌ی مقام‌های اتاق تجارت و صنایع قندهار، صادارت میوه این ولایت سالانه حدود ۳۲۶۱۴ تُن می باشد.

اصلاح فضای سرمایه‌گذاری

تاجران افغان به شمول بازرگانان میوه افغانستان همواره از محیط سرمایه‌گذاری افغانستان و چالش‌های فراروی فعالیت‌های بازرگانی خود شاکی اند. به این جهت، جامه جهانی برنامه اصلاح فضای سرمایه‌گذاری را برای زمینه‌ساز‌ی رشد اقتصادی و فضای رقابت در افغانستان راه‌اندازی کرده است که در قالب آن بخش خصوصی را حمایت کند.

kandahar-pomegranate-market-in-kabul

بازار خوب این انارها در کابل عموماً در کنار جاده ها می‌باشد

تمرکز این برنامه علاوه بر کابل، روی مراکز عمده‌ی اقتصادی افغانستان از جمله مزار شریف، هرات، قندهار و جلال آباد می‌باشد.

این برنامه که با هزینه ۱۳٫۳ میلیون دالر از سوی اداره‌ی انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا  تمویل می‌شود و توسط شرکت‌ بین المللی مالی (IMF) که بخشی از بانک جهانی می باشد، اجرا می‌گردد.

kandahar-pomegranate-market-in-kabul

انار فروش قندهار در کابل

مسوولان این برنامه گفته اند که همراه با حکومت افغانستان، که تعهد خود را در راستای آوردن اصلاحات اقتصادی تجدید کرده است، جهت ارتقای سرمایه‌گذاری و تبدیل کردن افغانستان به یک مکان مناسب برای فعالیت‌های اقتصادی کمک خواهند کرد.

kandahar-pomegranate-market-in-kabul

این انار فروشان روزانه بیش از ۱۵۰کیلو انار می‌فروشند

هدف اصلی این برنامه کاهش موانع در مسیر فعالیت های موثر کارآفرینی جدید از طریق ساده سازی مقررات و کاهش هزینه ها، رعایت قانون، بهبود چهارچوب حقوقی و قانونی برای سرمایه گذاری ها در سطج ملی و ولایتی، ساده سازی طرزالعمل های که مانع فعالیت‌های سکتور خصوصی می‌شود و تشویق رشد و سرمایه گذاری در بخش‌های کلیدی، می باشد.

kandahar-pomegranate-market-in-kabul

انار قندهار در اکثر کشورهای جهان از جای‌گاه ویژه‌ای برخوردار است

علی اکبر همکار این گزارش بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
اصلاح فضای سرمایه گذاری افزایش تولیدات انار افغانستان انار قندهار بازار انار کابل کابل کوکنار قندهار میوه

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید