شمارش معکوسِ یک انتخابات؛ طلسم مردان قدرت‌مند شکسته خواهد شد |
شمارش معکوسِ یک انتخابات؛ طلسم مردان قدرت‌مند شکسته خواهد شد

شمارش معکوسِ یک انتخابات؛ طلسم مردان قدرت‌مند شکسته خواهد شد

خبرنگار خبرنامه

عبدالله رحمانی
خبرنگار خبرنامه

۱۸ / عقرب ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

در ساعت‌های پایانی کارزارهای تبلیغاتی دو کاندیدا پیش‌تازِ انتخابات آمریکا، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ آخرین تلاش‌های خود را برای بدست‌آوردن آرا، در ایالت‌های کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و میشیگان به کارگرفتند.

هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در آخرین تلاش‌هایش برای جلب آرای مردم، وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات امروز، اوضاع کشورش را بهتر از این خواهد کرد.

کلینتون در آخرین اظهارات تبلیغاتی خود در میان هوادارانش، یک بار دیگر رقیب جمهوری‌خواه خود دونالد ترامپ را خطری برای آمریکا عنوان کرد و تاکید کرد که او نمی‌تواند آمریکا را اداره کند. او در ادامه افزود که “اکنون مردم بین دو گزینه «تفرقه و یک‌پارچگی» باید یکی را انتخاب کنند.”

در مقابل اما هیلاری کلینتون نیز از تاخت و تاز های ترامپ در امان نماند. دونالد جان، نماینده‌ی جمهوری‌خواهان برای کسب کرسی ریاست‌ جمهوری در این کشور گفت که به فساد سیاسی در آمریکا پایان خواهد داد. این گفته‌ی او کنایه‌ای بود به کارکردهای دولت اوباما در سال‌های‌ ریاست جمهوری این سیاه پوست.

ترامپ در ادامه اظهاراتش گفت: ” یک نظام کاملا فاسد از هیلاری کلینتون حمایت می‌کند.” این میلیاردر سیاست مدار، ادامه داد که در صورت پیروزی “این باتلاق را خشک خواهد کرد.”

رای‌گیری

امروز سه شنبه (۱۸ عقرب) حوالی ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر به وقت افغانستان، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رسماً آغاز خواهد شد.

تاکنون نزدیک به ۴۶ میلیون نفر با شرکت در رای گیری زودهنگام، آرای خود را ثبت کرده اند. گفته می‌شود شرکت این تعداد از مردم در رای گیری زودهنگام در آمریکا، بی سابقه بوده است. پیش از این نیز هیلاری کلینتون در کارزار انتخاباتی خود گفته بود که در مسیری حرکت می‌کند که شاهد حضور گسترده مردم در این انتخابات خواهد بود.

ده‌ها میلیون تن تا کنون آرای شان را داده اند

ده‌ها میلیون تن تا کنون آرای شان را داده اند

پیش‌بینی شده است که بیشتر از ۱۳۰ میلیون آمریکایی، در این انتخابات رای خواهند داد.

اعلام نتیجه

نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به دنبال بسته شدن پروسه رای‌دهی، در هر ایالت، فورا اعلام شده و در دسترس خواهد بود.

آن‌چه گزارش شده است، نخستین نشانه‌ها از برنده این انتخابات، احتمالا ساعت ۳ روز چهارشنبه به وقت گرینویچ، یا حدود ساعات هفت و نیم به وقت افغانستان مشخص خواهد شد، اما اگر رقابت‌ها تنگاتنگ باشد. احتمال تعویق اعلام نتیجه نیز وجود دارد.

افراد مردد

در حالی که دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه، ساعات قبل به ایالت‌های تاثیرگذار رفتند و با هواداران خود رودررو صحبت کردند، تیم‌های انتخاباتی آنان نیز تلاش می‌کنند تا از طریق آخرین کلیپ‌های تبلیغاتی انتخاباتی، افرادی که تا هنوز برای انتخاب رییس جمهور آینده شان تصمیم نگرفته اند را، مخاطب قرار دهند.

در یک کلیپ که از سوی تیم انتخاباتی ترامپ پخش شده است، او از جنبشی صحبت می‌کند که به دنبال جای‌گزین‌کردن یک نظام دولتی به جای یک نظام سیاسی فاسد است که کنترل آن به دست مردم می‌باشد. این جمهوری خواه در این ویدیو به مردم وعده می‌دهد که به دغدغه‌های واقعی آنان توجه خواهد کرد.

از سوی دیگر، گروه انتخاباتی هیلاری کلینتون نیز یک کلیپ دو دقیقه‌ای نشر شده‌است. او به مردم آمریکا می‌گوید که مساله این انتخابات، یک مساله شخصی برای او نیست، بلکه موضوع این رقابت، دو گزینه برای آینده کودکان امروز است؛ یک آمریکای تاریک و متفرق (اشاره به پیروزی ترامپ) یا یک آمریکای متحد و امیدوار.

پرهزینه‌ترین انتخابات تاریخ

کمیسیون انتخابات فدرال آمریکا (اف‌ای‌سی) هزینه کمپاین‌های انتخاباتی امسال ایالات متحده را سه میلیارد دالر اعلام کرده و آن‌را پرمصرف‌ترین کمپاین انتخابات تاریخ این کشور اعلام کرده است. این رقم در انتخابات پیشین آمریکا ۲٫۳ میلیارد دالر اعلام شده بود.

مصارف کمپاین های انتخاباتی امسال ایالات متحده بی سابقه خوانده می‌شود

پیش از این نیز یک سازمانی که هزینه انتخابات را محاسبه می‌کند، مجموع هزینه های مبارزات انتخاباتی امسال در آمریکا را بیش از ۲ میلیارد و ۶۵۰ هزار دالر اعلام کرده بود.

در مقایسه با آمریکا، هزینه انتخابات ۲۰۱۲ ریاست جمهوری فرانسه ۶۶ میلیون یورو و پرمصرف ترین انتخابات اروپا مربوط به انتخابات ۲۰۱۵ بریتانیا بود که ۸۷ میلیون یورو اعلام شده است. بر اساس این گزارش، هزینه کمپاین‌های انتخاباتی آمریکا از سال ۲۰۰۸ (مبارزات انتخاباتی باراک اوباما و جان مکین) به شکل سرسام‌آوری افزایش یافته و در مدت هشت سال اخیر، سه برابر شده است.

آخرین نظرسنجی‌ها

در فاصله‌ی کم‌تر از چند ساعت مانده به این انتخابات، هیلاری کلینتون همچنان با ۴۶درصد در نظرسنجی‌ها پیش‌تاز است و دونالد ترامپ با ۴۲٫۹درصد با فاصه‌ی ۳درصدی پایین‌تر از وی ایستاده است.

نظر به پل‌ها هیلاری با فاصله‌ای اندک نسبت به ترامپ پیش‌تاز است

نظر به پل‌ها هیلاری با فاصله‌ای اندک نسبت به ترامپ پیش‌تاز است

آن‌چه پُل‌‌ها نشان می‌دهند، وضع کلینتون از ترامپ بهتر است. در این نظرسنجی‌ها تلاش شده است تا ارزیابی دقیق اطلاعات در آن‌ها رعایت شود، زیرا انتشار آن فقط چند ساعت مانده به برگزاری انتخابات بسیار تاثیرگذار و حیاتی خواهد بود.

در این نظرسنجی‌ها، ارزیابی تمامی ۵۰ ایالت آمریکا قید شده است.

این طور که شواهد نشان می‌دهد، هیلاری کلینتون در ایالت‌های کارولینای شمالی، اوهایو و آریزونا پیشتاز است. اما ایالت‌های آیووا و یوتا در اختیار ترامپ خواهد بود.

نقشه‌ای پیشتازی این دو کاندید در هر ایالت

نقشه‌‌ای ارزیابی ۵۰ ایالت امریکا

همچنان گفته می‌شود که اشتراک گسترده مسلمانان و لاتین تبارها در انتخاباتی که ترامپ خواستار کشیدن حصار در مرزهای آمریکا با کشورهای آنان شده است، به احتمال زیاد به نفع کلینتون تمام خواهد ‌شد.

اما حرف مهم این است که اگر مطابق پیش‌بینی‌های کنونی، هیلاری کلینتون برنده این دور انتخابات آمریکا شود، در تاریخ انتخابات این کشور، برای نخستین‌بار یک زن بر قدرت‌مندترین کشور جهان حکم‌رانی خواهد کرد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آغاز رای دهی انتخابات امریکا پرهزینه‌ترین انتخابات دونالد ترامپ زمان اعلام نتیجه هیلاری کلینتون

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید