اتحادیه اروپا: عاملان خشونت با خبرنگاران باید مورد پیگرد قرار گیرند |
اتحادیه اروپا: عاملان خشونت با خبرنگاران باید مورد پیگرد قرار گیرند

اتحادیه اروپا: عاملان خشونت با خبرنگاران باید مورد پیگرد قرار گیرند

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۲ / عقرب ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

اتحادیه اروپا از دولت افغانستان می‌خواهد که به معافیت جرم‌های که علیه خبرنگاران صورت می‌گیرد، پایان دهد. به مناسبت دوم نوامبر «روز بین المللی پایان معافیت جرایم علیه خبرنگاران»، اتحادیه اروپا نگرانی عمیق خود را نسبت به افزایش بی سابقه خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان بیان کرده است.

فرانز مایکل میلبن، نماینده ویژه اتحادیه اروپا، امروز در کابل گفت که ارقام این معافیت‌ها بی‌نهایت نگران‌کننده است. او تمام موارد خشونت علیه خبرنگاران را محکوم کرده و تاکید کرد که آزادی بیان حق بنیادی مردم افغانستان است و تمام طرف‌ها باید به آن احترام بگذارند.

آقای میلبن افزود: “من از دولت افغانستان می‌خواهم تا هر قضیه خشونت علیه خبرنگاران را تعقیب کرده و عاملان آن را مورد پی‌گرد قرار دهد. دولت باید یک محیط مصوون کاری برای کارمندان رسانه‌ها فراهم کند.”

journalists

خشونت علیه خبرنگاران در سال جاری میلادی نسبت به هشت سال گذشته بی سابقه بوده است

در اعلامیه‌ی اتحادیه اروپا به مناسبت روز بین المللی پایان معافیت جرایم علیه خبرنگاران، آمده است که این اتحادیه هم‌چنین انتظار دارد که دولت افغانستان به تعهدات خود به اقدامات هماهنگ برای اطمینان از آزادی بیان مردم و هم‌چنان آزادی رسانه‌ها از جمله رسانه‌های اجتماعی که در دومین گفت‌و‌گوی مشترک اتحادیه اروپا وافغانستان در مورد حقوق بشر در اول ماه جون سال جاری برگزار شده بود، صادق بماند.

۲۰۱۶بدترین سال برای آزادی بیان

گزارش منتشر شده توسط سازمان‌های حمایت رسانه‌های افغانستان، نشان می‌دهد که ۲۰۱۶ بدترین سال برای آزادی بیان و کارمندان رسانه‌ها در افغانستان از سال ۲۰۰۱ به بعد بوده است.  گزارش( ACJC) نشان می دهد در شش ماه اول سال جاری، در مجموع ۵۴ مورد خشونت با اهل مطبوعات و رسانه صورت گرفته است که شامل قتل، حمله فیزیکی، بازداشت و تهدید خبرنگاران در سراسر افغانستان است. این رقم، افزایش ۳۸ درصدی خشونت علیه خبرنگاران را در مقایسه با شش ماه اول سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.

از سوی هم، نی یا نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد  افغانستان و کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان اعلام کرده اند که سال جاری از مرگ‌بارترین سال‌، در هشت سال گذشته برای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان بوده است.

حمایت کننده رسانه های آزاد در افغانستان می گوید که سال ۲۰۱۶ بدترین سال برای حق دسترسی به اطلاعات بوده است

مسوولین این دونهاد در شمال افغانستان در تجلیل از روز ختم معافیت از مجازات عاملان خشونت علیه خبرنگاران گفته اند، که در سال روان میلادی ۳۷۷ مورد خشونت عیله خبرنگاران را ثبت کرده اند که از جمله ۱۱ خبرنگار جان خود را از دست داده اند.

این کمیته بر اساس اطلاعاتی ابتدایی که تا اکنون از سوی منابع دولتی و یا مرتبط نشر شده، اعلام کرده است که از سال ۲۰۰۱ به این سو، دست‌کم ۳۶ تن از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای توسط طالبان و یا انفجارهایی که طالبان عامل آن خوانده شده اند، کشته شده اند، ۳۴ تن از سوی افراد مسلح ناشناس و یا در رویدادهای مرموز جان باخته اند، ۳ تن توسط نیروهای ناتو و امریکایی و یک تن توسط پولیس هدف قرار گرفته است.

یافته  های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۰۱، ۹ خبرنگار، ۲۰۰۲، یک خبرنگار، ۲۰۰۵، ۲ خبرنگار، ۲۰۰۶، ۳ خبرنگار، ۲۰۰۷، ۷ خبرنگار و کارمند رسانه ای، ۲۰۰۸، ۲ خبرنگار، ۲۰۰۹، ۴ خبرنگار، ۲۰۱۰، ۳ خبرنگار، ۲۰۱۱، ۴ خبرنگار، ۲۰۱۲، ۲ خبرنگار، ۲۰۱۳، ۴ خبرنگار، ۲۰۱۴، ۹ خبرنگار، ۲۰۱۵، ۳ خبرنگار و در سال ۲۰۱۶  که مرگ‌بارترین سال برای خبرنگاران و کارمندان رسانه ای بوده است، ۱۱ تن جان خود را از دست داده اند.

شماری از خبرنگاران زن به خاطر نبود امنیت، افغانستان را ترک کرده اند

محدودیت دسترسی به اطلاعات

در کنار مشکلات امنیتی و تهدیدات جانی خبرنگاران، عدم دست رسی این گروه به اطلاعات که حق قانونی خبرنگاران می باشد، عمده ترین مشکل دیگر می باشد. دوماه پیش نهاد حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان موسوم به «نی» در روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات در کابل اعلام کرد که سال ۲۰۱۶ بدترین سال برای خبرنگاران در بخش دسترسی به اطلاعات بوده است.

هرچند حکومت افغانستان بارها روی در این خصوص از مکلفیت دولت و نهادهای حکومتی برای ارائه اطلاعات حرف زده اند.

مقام‌های این نهاد اعلام کردند که در سال جاری میلادی ۷۲ درصد خشونت علیه خبرنگاران در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده است.

به گفته‌ی این مقام‌ها، سال جاری میلادی، ۵۸ مورد خشونت علیه خبرنگاران در این افغانستان ثبت شده است که از آنجمله ۴۲ مورد آن در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده است.

با این وجود، چندی پیش رییس جمهور غنی قانون حق دست‌رسی به اطلاعات را توشیح کرده و طی یک فرمانی تمامی نهادهای دولتی و حکومتی را مکلف به ارائه معلومات برای مردم و رسانه ها ساخته است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
اتحادیه اروپا افغانستان پایان معافیت جرایم علیه خبرنگاران حمایت کننده رسانه ها خشونت علیه خبرنگاران کمیته مسونیت خبرنگاران نی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید