بازار بزرگ؛ واردات ۲۷۰ هزارتُنی گوشت‌ مرغ به افغانستان

بازار بزرگ؛ واردات ۲۷۰ هزارتُنی گوشت‌ مرغ به افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۵ / عقرب ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

مقام‌های وزارت زراعت و مالدرای افغانستان می‌گویند که آنان برنامه‌ها‌ی جدید اشتغال‌زایی از جمله پروژه انکشاف مرغ‌داری را روی دست گرفته اند.

عارف امان‌یار، مسوول بخش مالداری وزارت زراعت افغانستان به خبرنامه گفت که این وزارت به همکاری شهروندان با اجرای پروژه توسعه مرغ‌داری خانگی برای حدود ۲۲۲۰ خانواده فقیر روستای ولایت لوگر را آغاز کرده و قرار است که در ولایت‌های دیگر نیز این پروژه توسعه یابد. به گفته‌ی آقای امان‌یار این پروژه می‌تواند با ایجاد شغل برای روستاها، مجرای درآمدزای همیشگی باشد.

مقام‌های وزارت زراعت افغانستان می‌گویند که این پروژه یکی از برنامه‌‌های توسعه‌ای این وزارت است که در راستای بهبود مصونیت غذایی و کمک به کاهش فقر در ولایت‌های مختلف افغانستان از جمله لوگر، کابل و پروان عملی می‌شود.

افغانستان برای بهبود مصونیت غذایی برنامه ی جدیدی مرغداری را روی دست گرفته است

افغانستان برای بهبود مصونیت غذایی برنامه ی جدیدی مرغداری را روی دست گرفته است

مصرف بالا

افغانستان سالانه بیش از ۲۷۳ هزار تُن گوشت مرغ مصرف می‌کند. مقام‌های وزارت زراعت افغانستان می‌گویند که این کشور سالانه حدود ۲۷۰ هزار تَن گوشت مرغ تنها از کشورهای ایالات متحده امریکا، برزیل و همسایگان خود وارد می کند.

عارف امان‌یار، رییس خدمات مالداری وزرات زراعت افغانستان در گفت‌وگو با خبرنامه گفت که در سراسر افغانستان، حدود ۱۰۸۲۴ فارم تولید مرغ وجود دارد که از آن جمله سالانه در داخل افغانستان در حدود ۳هزار تُن گوشت مرغ تولید می‌شود.

افغانستان از کشورهای ایالات متحده امریکا، برزیل، چین، هند، آرژانتین، اوکراین، ترکیه و ایران مرغ وارد می‌کند.

با این حال افغانستان از ایالات متحده امریکا سالانه حدود ۲۹٫۳۱۷ تُن، از برازیل حدود ۴٫۲۹۰ تن، از چین سالانه حدود ۱٫۹۸۳ تُن، از هند سالانه ۷۲۲ تن، از اتحادیه اروپا ۱۰۱ تن، از آرژانتین حدود ۶۶۷ تن، از ایران حدود ۱۷۷ تُن، از اوکراین حدود ۱۰۸ تُن، و از ترکیه حدود ۹۸ تُن گوشت مرغ وارد می‌کند.

از سوی هم سالانه افغانستان حدود ۵۸ تا ۶۰ میلیون جوجه مرغ برای پرورش  وارد می کند.

به دلیل افزایش تولیدات داخلی مرغ، واردات آن کاهش یافته است

به دلیل افزایش تولیدات داخلی مرغ، واردات آن کاهش یافته است

افزایش تولیدات داخلی

مقام‌های وزارت زراعت افغانستان می‌گویند میزان تولید مرغ در افغانستان حدود ۲٫۴ میلیون مرغ در سال است. در کنار این مرغ‌ها، حدود ۴۶۸۷۵ مرغِ تخم‌گذار نیز هر ساله تولید می شود. آقای امان‌یار می‌گوید که در حدود ۲۰ پایه‌ی فعال جوجه‌کشی در افغانستان وجود دارد که هر کدام این ماشین‌ها حدود یک میلیون و ۲۷۴ عدد تخم را به جوجه تبدیل می‌کند. به گفته‌ی رییس خدمات مالداری وزارت زراعت افغانستان، این کشور دارای ۱۱ کارخانه پروسیس مواد خوراکی برای مرغ است و ۹ کشتارگاه مرغ نیز ایجاد شده است.

مقام‌های وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گویند که افزایش تولید داخلی مرغ باعث شده است که واردات گوشت مرغ به ویژه از پاکستان به‌گونه‌ی چشم‌گیری کاهش یابد.

افغانستان در سال ۲۰۱۰ مجموعن حدود ۴۸٫۸۵۰ تُن گوشت مرغ از ایالات متحده، برزیل، چین، هند، آرژانتین، ایران، ترکیه و بعضی کشور دیگر وارد کرده است.

این رقم در آخرین آمار که از سوی سایت (The poultry) نشر شده است، به ۳۷٫۴۹۹ تُن کاهش داشته است.

افغانستان سالانه حدود ۱۰۰ میلیون دالر، گوشت مرغ وارد می‌کند. بر اساس آمارهای تازه ایالات متحده در صدر صادر کنندگان گوشت مرغ به افغانستان است

موسسه ی در افغانستان در بخش مرغ داری

موسسه های زیادی در افغانستان در بخش مرغ داری سرمایه گذاری کرده اند

موسسه‌های مرغ‌داری

موسسه و نهادهای زیادی به خاطر ایجاد معشیت بدیل در روستاها و شهر‌های افغانستان در حوزه مرغ داری سرمایه گذاری کرده است.

از آن جمله نهاد تسهیلات کشاورزی و توسعه روستایی، (CARD-F) برای بهبود وضعیت اقتصادی روستاهای افغانستان، ابتکار عملی را برای توسعه بیشتر و تقویت زنجیره‌ای تولید مرغ در شرق افغانستان روی دست دارد. بر اساس مطالعات انجام شده، تقاضای زیادی برای گوشت مرغ در افغانستان وجود دارد.

این نهاد بر اساس ارزیابی‌های که در سال ۲۰۰۹ در افغانستان داشته است، منطقه‌ی شرق افغانستان را با در نظر داشت شرایط اجتماعی، اقتصادی و آب و هوای مطلوب برای تولید مرغ انتخاب کرده است.نهاد تسهیلات کشاورزی و توسعه روستایی، در حال حاضر، سالانه ۲٫۹ میلیون جوجه را به بازار داخلی افغانستان عرضه می کند که در نتیجه آن حدود  ۶٫۶ میلیون دالر به تولید ناخالص داخلی افغانستان اضافه می‌شود. این نهاد مزرعه‌های را برای مرغ‌های گوشتی و تخمی ایجاد کرده است.

بر اساس آمارهای که این نهاد ارایه کرده، تا کنون ۸۱۳ مزرعه را برای مرغ‌های تخم‌گذار در روستاهای افغانستان ایجاد کرده است. این نهاد گفته است که تنها با ایجاد مزرعه‌ها، وضعیت اقتصادی‌ ۷۰۸ زن بی بضاعت به صورت مستقیم بهبود یافته و سرمایه‌دار شده است.

با ابتکار این نهاد، سالانه ۱۳٫۵ میلیون تخم مرغ به ارزش ۱٫۱ میلیون دالر در بازارهای محلی عرضه می‌شود. در حال حاضر نهاد تسهیلات کشاورزی و توسعه روستایی، بیش از ۱۳۴۰ تُن گوشت مرغ و ۱۳٫۳ میلیون تخم مرغ در بازار های افغانستان عرضه می کند.

علی اکبر همکار این گزارش بوده‌است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان تولیدات داخلی زراعت فارم مرغ کشتارگاه مرغ موسسه های مرغ داری واردات مرغ درافغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید