غیرنظامیان؛ قربانیان همیشه‌گی جنگ در افغانستان

غیرنظامیان؛ قربانیان همیشه‌گی جنگ در افغانستان

خبرنگار خبرنامه

محمد رضا جعفری
خبرنگار خبرنامه

۲۹ / میزان ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

در نه ماه گذشته بیش از ۲۵۰۰ غیرنظامی، در نتیجه جنگ‌های افغانستان کشته شده اند. دفتر سازمان ملل درکابل با انتشار اعلامیه‌ای، میزان تلفات غیرنظامیان افغان در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی در این کشور را، مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش آمده است که در نتیجه ادامه جنگ، حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان طی این مدت، ۲۵۶۲ غیرنظامی کشته شده و ۵۸۳۵ نفر دیگر زخمی شده اند.

در گزارش سال ۲۰۱۵ سازمان ملل شمار کشته شدگان غیر نظامی در افغانستان در شش ماه نخست به ۱۵۹۲ نفر می‌رسید  و یک درصد افزایش نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۱۴ را نشان می‌داد.

تلفات بالای کودکان و زنان

طبق این گزارش کودکان افغان نیز، از آسیب‌های جنگ در امان نبوده و تلفات زیادی داشته اند.

کودکان افغان نیز در میان قربانیان جنگ قراردارند

کودکان افغان نیز در میان قربانیان جنگ قراردارند

در میان کشته شدگان، ۶۳۹ تن آن‌ها کودکان اند و ۱۸۲۲ کودک دیگر زخمی شده اند. این آمار نسبت به سال پیش، ۱۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. گفته شده است که بیشتر این کودکان بر اثر انفجار ماین‌ها جان شان را از دست داده اند.

آمار تلفات زنان نیز در ۹ ماه گذشته بسیار بالا بوده است. ۲۴۰ بانو کشته شدند و ۳۵۰ تن زخمی ها از این قشر ثبت شده است. در این گزارش سازمان ملل آمده است که تلفات زنان نیز نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است.

سهم نیروهای دولتی در کشتار غیر نظامیان

دفتر سازمان ملل در کابل، میزان تلفات غیر نظامیان در نتیجه حملات نیروهای دولتی را نیز بررسی کرده  و گفته است که این آمار نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش داشته است.

بر بنیاد این گزارش، عملیات‌های نظامی نیروهای دولتی، موجب کشته شدن ۶۲۳ غیر نظامی و مجروح شدن ۱۲۷۴ تن دیگر شده است.

the-kid

نیروهای امریکایی در یکی از عملیات‌های پاکسازی شورشیان

میزان تلفات غیر نظامیان در نتیجه عملیات‌های هوایی نیروهای دولتی و بین المللی نیز، ۱۱۳ کشته و ۱۵۹ زخمی در این گزارش ثبت شده است که نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش ۷۲ درصدی را نشان می‌دهد.

این در حالیست که در گزارش سال گذشته دفتر سازمان ملل متحد در شش ماه نخست سال ۲۰۱۵، نیروهای امنیتی افغان، عامل ۱۵ درصد کشتار غیر نظامیان بوده است و نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش ۶۰ درصد در عین زمان را نشان می داد.

سهم تروریستان در کشتار غیر نظامیان

سازمان ملل عامل ۶۱ درصد قربانیان غیر نظامی را گروه‌های مخالف مسلح دولت دانسته است. این گروه‌ها باعث کشته شدن ۱۵۶۹ غیرنظامی و زخمی شدن ۳۵۷۴ تن دیگر شده اند. دفتر سازمان ملل از گروه های شورشی مخالف دولت خواسته است تا غیرنظامیان را هدف قرار ندهند.

این دفتر از حملات این گروه ها به اهداف غیرنظامی به شدت انتقاد کرده و به طور مشخص از حمله به تظاهرات جنبش روشنایی در کابل یاد کرده است که در نتیجه آن بیش از ۸۰ نفر کشته شده و نزدیک به ۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

نمایی پس از حمله‌ی داعش بر تظاهرات مسالمت‌امیز جنبش‌روشنایی

نمایی پس از حمله‌ی داعش بر تظاهرات مسالمت‌امیز جنبش‌روشنایی

این در حالیست که در شش ماه نخست سال گذشته، گروه طالبان، مسوول ۷۰ درصد کشتار غیر نظامیان در گزارش سامان ملل متحد معرفی شده بودند.

اما در گزارش این سازمان در تمام سال ۲۰۱۵، طالبان مسوول ۶۲ درصد تلفات غیر نظامیان بوده اند. نیروهای دولتی ۱۴ درصد عامل تلفات غیر نظامیان، نیروهای خارجی دو درصد و ۱۷ درصد هم گروه‌های مسلح غیر مسوول تلفات غیر نظامیان معرفی شده بودند.

گزارش سازمان ملل از تلفات غیر نظامیان در ۹ ماه سال ۲۰۱۶، در حالی منتشر شده است که ناامنی ها در چند ماه اخیر در این کشور به شدت افزایش یافته و برخی از ولایت‌ها، در شمال، جنوب و غرب افغانستان در تهدید بالایی از آدرس طالبان قرار دارند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان تلفات غیر نظامی تلفات ملکی خبرنامه قربانیان جنگ کشتار غیر نظامیان یوناما

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید