بار گران بروکسل؛ ۱۴ تعهد بزرگ افغانستان تا سال ۲۰۱۸

بار گران بروکسل؛ ۱۴ تعهد بزرگ افغانستان تا سال ۲۰۱۸

خبرنگار خبرنامه

علی اکبر
خبرنگار خبرنامه

۳۰ / سنبله ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

حکومت افغانستان ۲۰ تعهد مشخص را پس از کنفرانس بروکسل و آغاز مرحله چهار ساله کمک های آینده جامعه بین المللی برای افغانستان برای سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی به جامعه بین المللی سپرده است. وزیر مالیه افغانستان روز گذشته در مجلس نمایندگان این کشور، جزئیات این تعهدات را در ۱۴ بند ارائه کرد. این ۱۴ تعهد مشخص حکومت افغانستان شامل برنامه ها و طرح های است که بر اساس یک زمابندی معین انجام می شود.

۱- استراتژی مبارزه با فساد اداری برای همه نهادهای حکومت افغانستان تدوین و نهایی شده است. این استراتژی توسط شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد اداری تصویب می گردد. اجرای استراتژی مبارزه با فساد اداری در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز می شود. ۵ وزارت درآمدزای حکومت افغانستان قرار است تا گزارش های اجرای استراتژی مبارزه با فساد اداری را در این نهادها، در سال ۲۰۱۷ انتشار دهند.

corruption

۲- شاخص های تعیین شده صندوق بین المللی پول برای سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی برای افغانستان، اجرا می شود.

۳- اجرای قطع نامه ۱۳۲۵ سازمان ملل از سوی حکومت افغانستان بر اساس چارچوب زمان بندی شده تعریف می گردد و گزارش اجرائات افغانستان از این قطع نامه در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ پخش می شود. در عین حال، قرار است نیروی انسانی حکومتی خانم در سال ۲۰۱۷ به ۲۴ درصد و در سال ۲۰۱۸ به ۲۸ درصد افزایش یابد.

afghan-women

۴- تعهد شده است تا دیوان ویژه مبارزه با خشونت علیه زنان در ۱۵ ولایت افغانستان تا ماه دسامبر ۲۰۱۷ میلادی آغاز به کار نماید. در عین حال، در ۱۹ ولایت دیگر افغانستان این دیوان تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی تاسیس می شود. حکومت افغانستان همچنان متعهد شده تا در دو سال آینده، حضور زنان در دادستانی کل افغانستان را نیز به صورت چشم گیری افزایش دهد.

protest

۵- طرح توانمندسازی اقتصادی زنان افغان نیز تا نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی نهایی و تصویب می گردد و قرار است اولین گزارش اجرای آن تا سال ۲۰۱۸ میلادی نیز نشر شود.

۶- قرار است برنامه ملی میثاق شهروندی در افغانستان دست کم در ۲۰۰۰ روستا تا ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی انجام شود و ۲۰۰۰ روستای دیگر نیز تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی تحت پوشش این طرح قرار گیرد.

natural-view

۷- حکومت افغانستان متعهد شده است که ۱۲۰۰ بست که بر اساس برنامه ویژه سی بی آر استخدام می شود، را تا دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی تکمیل نماید و بقیه این بست ها تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی استخدام گردد.

۸- تعهد شده تا ۵ نهاد از حکومت افغانستان از جمله وزارت های زراعت و مالداری، امور داخله، اداره مستقل ارگان های محل، اداره احصائیه مرکزی و اداره عالی تفتیش افغانستان در چارچوب طرح اصلاحات قرار گیرد.

۹- طرح اجرای قانون مشارکت خصوص-دولتی و سه طرح مرتبط دیگر که از سوی شورای عالی اقتصادی افغانستان تصویب گردیده، تا سال ۲۰۱۸ عملیاتی گردد.

economic-council

۱۰- قرار است تا قانون مدیریت اراضی افغانستان در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی و قانون شهرداری ها در افغانستان در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ از سوی کابینه حکومت افغانستان تصویب گردد.

۱۱- قرار است تا تعدیل قانون معادن افغانستان در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی به پارلمان ارائه گردد.

۱۲- ساده سازی ۱۵-۲۵ خدمات عامه مشترک و ادغام آنها با آسان خدمت تا ۲۰۱۷ میلادی.

asan services

۱۳- حکومت افغانستان تعهد کرده است تا طرحی با یک زمابندی مشخص را برای اصلاح محیط سرمایه گزاری در مشارکت با بخش خصوصی افغانستان آماده سازد. این طرح در شورای عالی اقتصادی بحث و تصویب خواهد شد.

۱۴- کمیسیون ملی تدارکات افغانستان نیز تعهد کرده است تا حدود ۸۵ فیصد اخبار و جزئیات قراردادهای این کشور را نشر و پخش نماید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اقتصاد افغانستان تعهدات افغانستان جامعه جهانی خبرنامه کنفرانس بروکسل نشست لندن وزارت خارجه

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید