ناخوشایند؛ کاهش 46 درصدی درآمد گردشگری در افغانستان |
ناخوشایند؛ کاهش ۴۶ درصدی درآمد گردشگری در افغانستان

ناخوشایند؛ کاهش ۴۶ درصدی درآمد گردشگری در افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۸ / سنبله ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

درآمدهای افغانستان در حوزه جهانگردی و صنعت توریزم این کشور کاهش چشم گیری داشته است.

بر اساس آمارهای بانک جهانی، افغانستان در سال ۲۰۱۴ تنها ۹۱ میلیون دالر از حوزه جهانگردی در این کشور در آمد داشته است. این در حالی است که درآمد بازدید کنندگان از افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی به ۱۶۸ میلیون دالر می‌رسید.

بالاترین میزان درآمد افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا کنون در سال ۲۰۱۰ میلادی اتفاق افتاده، زمانی  که این کشور از صنعت توریزم ۱۶۷ میلیون دالر در آمد داشته است.

با توجه به این که گردشگری یکی از منابع درآمدزای مهم برای بسیاری از کشورها به حساب می آید، در سال ۲۰۱۲ تعداد گردشگران درسطح جهانی از مرزیک میلیارد نفر گذشت. در همین حال،  این برای نخستین بار بود که در این سال جهان شاهد رشد ۵۰ درصدی تعداد سفر و گردشگران در مقایسه با ۱۰ سال پیش از آن بود.

با این وجود افغانستان در جمع ۱۰ کشوری قرار دارد که کمترین گردشگر را در سطح جهان دارد.

world-band-report

گراف متغییر رشد جهانگردی در افغانستان – بانک جهانی

مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان از کم شدن جهانگردان در این کشور ابراز نگرانی می‌کنند. آنان می گویند که ناامنی های در حال گسترش باعث شده تا در سال‌های اخیر تعداد گردشگران در این کشور به گونه‌ی چشمگیری کاهش پیدا کند.

چالش اصلی

گردشگری در افغانستان مانند بسیاری از بخش های دیگر در این کشور به شدت از ناامنی‌ها متاثر شده است. مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گویند که حکومت این کشور زمینه های امنیتی لازم را برای مکان های جذاب و دینی فراهم نماید.

این مقام‌ها هم‌چنان می‌افزایند که نیاز است تا در قانون صدور جوازنامه شرکت های سیاحتی و گردشگری تسهیلاتی به میان آید تا بتوان زمینه سازی جدی تری برای جذب گردشگران نمود.

هارون حکیمی، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در گفتگو با خبرنامه تاکید کرد که در افغانستان تا هنوز بیش از ۶۰۰ هوتل مدرن و بیش از ۵۵۰ شرکت توریستی جواز کار دارند.

nature

در زمان حضور نیروهای خارجی وضعیت امنیتی افغانستان بهتر بود و جهانگردی نیز رونق بیشتر داشت

با این وجود تعداد گردشگران در سال قبل، در حدود ۱۰۰ هزار تن بوده اند که از آنجمله ۲۰ هزار تن آنان صرف از کابل دیدن کرده اند و سایر آنان از مناطق شمال شرقی و مرکزی افغانستان.

تاسیس انستتیوت جهانگردی

مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان از ساخت انستیتیوت تحصیلات نیمه عالی برای تدریس مهارت‌های حرفه‌ای این رشته به‌طور عملی خبر می‌دهند. آنان می‌گویند که نصاب درسی این انستتیوت آماده گردیده و قرار است به زودی فعالیت های آن آغاز گردد.

مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان امید وارند که تا ۵ سال دیگر بتوانند صنعت جهان‌گردی را در افغانستان توسعه دهند. این مقام‌ها می‌گویند که این انستتیوت را برای معیاری ساختن ارایه خدمات برای جهانگردان و بهتر شدن صنعت توریزم در این کشور ایجاد کرده اند.

zyarat

زیارت بابا صاحب در قندهار یکی از مکان های تفریحی و دیدنی آن شهر است

هارون حکیمی، سخنگوی این وزارت می‌گوید که سیستم و منابع درسی در این انستتیوت با معیارهای بروز جهانی ساخته شده و به زودی این نهاد آموزشی نیمه عالی به جذب دانشجویان آغاز می‌کند.

آقای حکیمی می‌گوید که دانش‌آموزان که از صنف دوازدهم مکاتب فارغ شده باشند می توانند شامل این انستتیوت شده و در بخش های مختلف برای دو سال آموزش ببینند.

به گفته این مقامات در وزارت اطلاعات و فرهنگ، وزارت خانه های معارف و تحصیلات عالی نیز همکار این انستیتوت جهانگردی خواهند بود.

قرار است این انستیتوت در سه بخش اکوتوریزم (تاریخ و فرهنگ، آثار باستانی و ساحات توریستی)، مدیریت و خدمات معیاری مهمانداری و هوتل داری و همچنان زبان انگلیسی و راهنمایی سفر دانشجویان را آموزش دهد.

آقای حکیمی می گوید که “قرار است به زودی برای این انستیتوت ساختمانی معیاری و مجهز به همه امکانات با هزینه ۵۰۰ هزار دالر از بودجه انکشافی وزارت اطلاعات و فرهنگ ساخته شود.”

aerial-view

افغانستان دارای مکان های مختلف برای جذب جهانگردان می باشد

امیدواری‌ها

مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گویند که فرصت‌های خوبی برای رشد صنعت توریزم در این کشور بدست آمده است. آنان به این باورند در صورتی که حکومت افغانستان قادر به استفاده بهینه از فرصت ها باشد، می توان به توسعه گردشگری در افغانستان امیدوار شد.

گزارش می شود که قرار گرفتن افغانستان به عنوان معاون کمیسیون سازمان جهانی توریزم در کشورهای جنوب آسیا، گرفتن عضویت سازمان سیاحتی راه ابریشم، قرار گرفتن ولایت بامیان افغانستان به عنوان «پایتخت فرهنگی» سازمان همکاری منطقه‌ای جنوب آسیا (سارک)، از جمله فرصت‌هایی است که این کشور می‌تواند برای رشد صنعت گردشگری خود استفاده کند.

مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌افزایند که سیاست ملی گردشگری را نیز تنظیم نموده اند.

هارون حکیمی، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت که سازمان جهانی گردشگری وعده داده است که آنان یک صندوق پول را در حمایت از توریزم افغانستان ایجاد می کند.

natural-view

در مناطق مرکزی افغانستان زمینه رشد جهانگردی وجود دارد

واخان بدخشان، بامیان، هرات، بلخ ، سالنگ، جلال آباد و کابل از جمله مناطقی اند که بشترین سیاح را داشته اند. به گفته‌ی مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان عواید امسال این کشور از صنعت توریزم تاکنون در حدود ۲۰ میلیون افغانی در تصدی وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور جمع شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اقتصاد افغانستان امنیت افغانستان بانک جهانی جهانگردان خبرنامه گردشگری مقامات دولتی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید