سرنوشت یک مهاجر؛ واکنش گسترده به مرگ دختربچه مهاجر افغان

سرنوشت یک مهاجر؛ واکنش گسترده به مرگ دختربچه مهاجر افغان

خبرنگار

فریضه عالمی
خبرنگار

۳۱ / اسد ۱۳۹۵ | دیدگاه ۱

درگذشت یک دختر افغان به خاطر ممنوعیت پیوند اعضای مهاجرین در ایران، واکنش های گسترده در رسانه های اجتماعی داشته است.

گزارش شده که یک دختر افغان با وجود این که پدرش حاضر بوده تا کبد خود را برای پیوند به دخترش اهدا کند اما به دلیل قانون که در سال ۱۳۹۳ تصویب شده و مطابق به آن جراهی پیوند اعضای بدن اتباع غیرایرانی در هر شرایطی در ایران ممنوع اعلام شده، نتوانسته پیوند عضو داشته باشد، و به همین جهت، اخیرا در شیراز جان داده است.

همزمان با نشر این خبر، واکنش گسترده در شبکه های اجتماعی نسبت به این موضوع به میان آمده است.

مرتضی دانش در تویتی نوشته که

کاربر دیگری از قانون منع پیوند عضو به شدت انتقاد کرده و نوشته که

همزمان با این، یک کاربر دیگر ایرانی تویتر این برخورد را دوگانه توصیف کرده

کاربری دیگر نیز گفته که کجای پیوند عضو یک مهاجر خلاف قرآن است

یکی از کاربران دیگر از صفحه دکتر سروش نقل قولی آورده که

همزمان با این، کاربر دیگر نوشته که جان انسان در میان است و مهاجر و غیرمجار نمی شناسد

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان ایران بیماری تویتر خبرنامه دختر افغان قانون ایران لطیفه رحمانی

مطالب مشابه

۱ comment

 • hassan

  این هموطنان شما چرا بدون تحقیق و غیر منصفانه نظر می دهند رئیس بیمارستان نمازی اعلام کرد :عضو تیم پیوند بیمارستان نمازی گفت: یک کودک بیمار افغانستانی که برای دریافت خدمات درمانی در این بیمارستان بستری شده بود، با وجود تکمیل روند درمانی، به علت سیر سریع بیماری، جان خود را از دست داد ولی هزینه ۱۷ میلیون تومانی او نیز توسط مددکاری پرداخت شد.

  به گزارش تسنیم، سامان نیک اقبالیان – عضو تیم پیوند بیمارستان نمازی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این خصوص، اظهار داشت: این کودک ۱۲ ساله، هجدهم مرداد، با تشخیص بیماری “ویلسون”(Wilson) و سیروز کبدی، از دزفول در بیمارستان نمازی بستری شده است.

  نیک اقبالیان با بیان اینکه لطیفه رحمانی بیمار تبعه افغان از هجدهم مرداد برای دریافت خدمات درمانی بستری شده بود، در همان روز به بخش گوارش کودکان انتقال یافته است، افزود: با توجه به شرایط بیماری، به صورت همزمان درمان‌های دارویی و بررسی‌های پزشکی برای انجام پیوند کبد لطیفه انجام شد.

  وی ادامه داد: در این مدت، تمامی اقدامات مورد نیاز برای بیمار انجام شده و در ادامه روند درمانی، به علت بدتر شدن وضعیت لطیفه، وی به سرعت به بخش ICU کودکان منتقل می‌شود.

  نیک اقبالیان افزود: در مدت بستری، بیمار چندین‌بار توسط گروه پیوند هم در بخش گوارش کودکان و هم در بخش ICU معاینه شد که از نظر پزشک معالج، به هیچ عنوان امکان پیوند وجود نداشت و در تاریخ بیست و هشتم مرداد، به دلیل اُفت بیشتر فشارخون، بیمار دچار ایست قلبی می‌شود و جان خود را از دست می‌دهد.

  این عضو تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به لزوم انجام بررسی‌های کامل پزشکی، پیش از انجام هرگونه عمل پیوند، اضافه کرد: با توجه به سیر سریع و شدت بیماری، شرایط لازم پزشکی پیوند کبد، از بستگان درجه یک لطیفه برای او فراهم نبود.

  وی همچنین با اشاره به آمار بالای افراد در انتظار عمل پیوند در تمامی مراکز پیوند دنیا، یادآور شد: در تمامی این مراکز، امکان انجام پیوند، فقط برای بخشی از لیست افراد مورد انتظار فراهم می‌شود و متاسفانه، شاهد مرگ عده ای از بیماران، در طول طی شدن این مدت زمان هستیم.

  نیک اقبالیان گفت: از سال ۷۲ تاکنون، سه هزار و ۵۱۸ مورد پیوند کبد در بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز انجام شده که از این تعداد، ۸۶۱ مورد برای کودکان بوده است.

  این عضو تیم پیوند، در خصوص دیگر موارد پیوند در این بخش از سال ۷۲، به انجام سه هزار و ۹۲۰ مورد پیوند کلیه، ۲۰۵ مورد پیوند پانکراس و ۴۱ مورد پیوند روده اشاره کرد و افزود: بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز، از نظر تعداد پیوند کبد یک مرکز، برای سومین سال متوالی، توانسته است رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص دهد.

  به گزارش وزارت بهداشت، همچنین در این رابطه محمدرضا ادراکی – سرپرست بیمارستان نمازی شیراز نیز در این مورد گفت: با توجه حضور غیر رسمی این بیمار در ایران و نداشتن هرگونه بیمه درمانی و علی رغم هزینه ۱۷میلیون تومانی برآورد شده خدمات درمانی در مدت اقامت این بیمار در بیمارستان، ظهر امروز، سی ام مرداد، پس از پیگیری مددکاری بیمارستان برای ترخیص جسد، هزینه‌های بیمارستان رایگان محاسبه و جسد به خانواده رحمانی تحویل داده شد.

  وی با بیان اینکه انجام پیوند کبد این دختر افغان، هیچگونه ارتباطی با ملیت بیمار نداشته است، اضافه کرد: بیمارستان نمازی شیراز، همواره به عنوان مرکزی برای ارایه خدمات درمانی به بیمارانی از سایر کشورهای منطقه، شناخته شده است و در این مورد هم، سیر سریع بیماری، مانع از انجام پیوند کبد، از یکی از بستگان او شده است.


 • دیدگاه خودرا بنویسید

  ایمیل *
  نام *
  دیدگاه *
  اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید