چهار توافق کمیسیون مشترک اقتصادی – تجاری ایران و افغانستان |
چهار توافق کمیسیون مشترک اقتصادی – تجاری ایران و افغانستان

چهار توافق کمیسیون مشترک اقتصادی – تجاری ایران و افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی اکبر
خبرنگار خبرنامه

۲۲ / اسد ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

گزارش شده است که کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری ایران و افغانستان به چهار توافق اساسی در حوزه های توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور در روز نهم آگست در تهران دست یافته است.

۱- افزایش مبادلات تجاری تا شش میلیارد دالر

اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان در نشستی در تهران با وزیر اقتصاد ایران توافق کرده است که در سال های آینده مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و افغانستان از میزان ۲٫۵ میلیارد دالر فعلی به شش میلیارد دالر افزایش یابد. این توافق در قالب گفتگوهای کمیسیون مشترک ایران وافغانستان صورت گرفته است. تا به حال پاکستان بالاترین میزان مبادلات تجاری را با افغانستان داشته است.

comission

نشست کمیسیون مشترک تجاری ایران و افغانستان در تهران

۲- ایجاد چهارمین گمرک

وزیر مالیه افغانستان در حساب کاربری فیس بوک خود از ایجاد چهارمین گمرک در مرزهای ایران و افغانستان خبر داده است. با آن که مکان ایجاد این گمرک مشخص نشده، اما پیش از این ایران و افغانستان در اسلام قلعه در ولایت هرات و میل ۷۸ در ولایت فراه افغانستان گمرک داشته اند.

Afghanistan-Iran-trade-value

انتظار می رود مبادلات تجاری ایران و افغانستان پس از آغاز به کار بندر چابهار افزایش یابد

۳- گشایش سومین بخش راه آهن خواف – هرات

بر اساس توافق به میان آمده میان کمیسیون مشترک تجاری ایران و افغانستان، قرار است در ماه دسامبر سال جاری میلادی راه آهن هرات – خواف آغاز به کار نماید. پروژه راه آهن هرات – خواف حدود ۱۴۲ کیلومتر طول دارد که ۶۰ کیلومتر آن در داخل افغانستان ساخته می شود و ۸۰ کیلومتر دیگر آن در خاک ایران موقعیت دارد. هزینه این پروژه ۲۰۰ میلیون دالر آمریکایی بیان شده که از سوی ایران تمویل می گردد.

Railways

دولت افغانستان روی راه آهن سرمایه گذاری جدی می نماید

۴- تشویق سرمایه گذاری بیشتر

وزیر مالیه افغانستان از مذاکرات در باره نهایی سازی موافقت نامه های در حوزه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان خبر داده است. در صحفه کاربری فیس بوک اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان آمده است که گسترش روابط بانکی میان دو کشور نیز در این مذاکرات شامل می باشد. از زمان اوج گیری تحریم ها بر ایران بانک های ایرانی در افغانستان حضور نداشته اند. تنها بانک ایرانی که فعالیت بخش کنسولی ایران در افغانستان را انجام می داد، بانک کوچکی به نام آرین بانک بود که در حوزه های تجاری و خدمات بانکی فعالیت دیگری نداشت.

iran-bank

بانک های ایرانی در افغانستان حضور جدی ندارند

 

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اقتصاد افغانستان اکلیل حکیمی ایران خبرنامه راه آهن هرات خواف سرمایه گذاری وزارت مالیه افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید