عسل افغانی |
عسل افغانی

عسل افغانی

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۶ / سرطان ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

مقام‌های وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اعلام کرده اند که تولید عسل در سال گذشته در افغانستان به طور چشمگیری افزایش داشته است. این مقام‌ها می‌گویند که در سال گذشته ۵۰۰، ۱۸۶۴ کیلو گرام عسل در سراسر کشور تولید شده است در حالی که در سال ۱۳۹۳ این رقم کمتر از این بود.

مقام‌های این وزارت، اجرای برنامه‌های آموزشی برای زنبورداران و خرید وسایل مدرن‌تر برای زنبورداری را دلیل افزایش تولید عسل در افغانستان می‌دانند.

افغانستان باداشتن محیط و هوای مساعد و مناسب زنبور‌داری ظرفیت نگهداری بیش از یک میلیون صندوق زنبور را دارا است. با این وجود وزارت زراعت تا کنون قادر شده است که حدود ۲۳۷۰۰۰ صندوق زنبور عسل را در اختیار زنبور پروران قرار دهد.

Honey-bees

مقام‌های وزارت زراعت گفته اند که آنان صندوق‌های بیشتر زنبورداری توزیع خواهند کرد

حمایت مالی برنامه انکشاف زنبور‌داری در افغانستان را آژانس انکشافی فرانسه به عهده دارد. در حال حاضر بیش از ۶ هزار و ۱۰۰ تن به مشغول زنبور داری در افغانستان هستند که از آن جمله ۶۵۰ تن آنان را زنان تشکیل می‌دهند. برنامه انکشاف زنبور‌داری در چوکات ۵۸ کوپراتیف و ۱۰ اتحادیه فعالیت می‌کند.

در افغانستان بیشتر در ولایت‌های بدخشان، بغلان، غزنی، هرات، بامیان، لوگر، تخار، ننگرهار و پکتیکا زنبور عسل پرورش می یابد.

عسل هرات

ولایت هرات از جمله ولایت‌های است که بیشتر عسل در آن تولید می‌شود. آب و هوای مناسب و افرایش فارم‌های زنبور داری از جمله عواملی می باشد که این ولایت در تولید عسل موفق‌تر بوده است.

در حال حاضر در این ولایت نزدیک به ۵ هزار خانواده در ۱۲ ولسوالی، مصروف پرورش فارم‌های زنبورداری می‌باشند.

afghan-honey-bee

عسل تولید شده ولایت هرات در نمایشگاه روستایی

به گفته‌ی مقام‌های وزارت زراعت افغانستان، عسل افغانستان نسبت به عسل کشورهای دیگر به مراتب مرغوب‌تر است.

با این وجود اسدالله ضمیر، وزیر زراعت افغانستان، در ماه ثور سال جاری در نمایشگاه عسل که در کابل برگزار شده بود، گفت که رشد زنبور داری در افغانستان نیاز به آسیب‌شناسی جدی دارد. او تاکید کرد که برای عسل افغانستان بازاریابی نشده است و مردم افغانستان عسل خارجی را خریداری می‌کنند در حالی که عسل افغانستان از کیفیت و بهداشت بالایی برخوردار است.

اسدالله ضمیر از بخش خصوصی خواست تا روی تولیدات داخلی سرمایه‌گذاری کنند، تا به گفته او افغانستانی‌ها مجبور به وارد کردن محصولات خارجی نباشند. او تاکید کرد که وزارت زراعت تصمیم جدی دارد که روی زنبور داری در افغانستان سرمایه گذاری نماید.

MAIL

اسدالله ضمیر، وزیر زراعت افغانستان در حال سخنرانی در نمایشگاه عسل در کابل

توجه دولت

در سال های اخیر دولت افغانستان به تقویت صنعت زنبورداری توجه بیشتری داشته است؛ برنامه‌های که به گفته‌ی مسوولان پرورش زنبور عسل، سبب ایجاد شغل برای هزاران تن در سراسر افغانستان شده است.

مسوولان زنبور‌‌داری در افغانستان به بی بی سی گفته اند که “حدود هفت هزار زنبوردار به صورت دایمی سرگرم پرورش زنبور هستند، زنان و مردان. اینها در وقت ضرورت که کارها بیشتر می‌شود، افراد بیشتری را استخدام می‌کنند و به این صورت می‌شود گفت شمار زیادی از افغان‌ها این روزها سرگرم کار زنبورداری هستند و این منبع درآمد خوبی برای خانواده‌های‌شان شده است.”

با این وجود تا کنون در کنار تولیدات داخلی، عسل از کشورهایی مانند پاکستان، عربستان و آلمان هم وارد بازارهای محلی افغانستان می‌شود.

afghan-honey

عسل طبیعی «الملکه» تولید افغانستان

با این حال مسوولان وزارت زراعت افغانستان تلاش دارند که برای رقابت در بازارهای عسل منطقه، شیوه بسته‌بندی انها را معیاری‌تر کند و با برگزاری نمایشگاه‌های برای این محصول بازاریابی کنند.

تولید عسل

وزارت زراعت در فارم‌های زنبورداری برای زنبوردارها برنامه‌های منظم آموزشی برگزار می‌کند. استفاده از وسایل مدرن زنبورداری و آماده کردن محیط سالم و پرورش حرفه‌ای زنبور عسل شامل این برنامه‌ها است.

بهره‌برداری از زنبور عسل در افغانستان معمولا در دو فصل نیمه‌های تابستان و اوایل خزان انجام می شود. معمولا از هر صندوق ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم عسل به دست می‌آید.

Bees

حکومت تصمیم دارد که برای زنبور‌داران وسایل مدرن زنبور‌داری توزیع کند

 

 

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
اسدالله ضمیر افغانستان تولیدات افغانستان خبرنامه زنبور عسل عسل عسل هرات وزارت زراعت افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید