نمادهای ملی؛ از حیوان ملی تا گل ملی افغانستان |
نمادهای ملی؛ از حیوان ملی تا گل ملی افغانستان

نمادهای ملی؛ از حیوان ملی تا گل ملی افغانستان

۵ / سرطان ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

نمادهای ملی هر کشور مشخص است. بسیاری از کشورها برای شناسایی این نمادها هزینه تبلیغاتی فراوان می‌کنند. خبرنامه نیز در راستای شناسایی و اطلاع رسانی در باره نمادهای ملی افغانستان، به برخی از این نمادها پرداخته است.

سرود ملی افغانستان

سرود ملی یکی از مهم ترین نمادهای هر ملت است که شهروندان آن همواره در مراسم‌های رسمی ملی و بین المللی آن را مرور نموده و به آن احترام می‌گذارند. سرود ملی افغانستان توسط عبدالباری جهاتی سروده شده و آهنگ آن را ببرک ویسا که حالا رهبر ارکستر در آلمان است ساخته و در سال ۲۰۰۶ میلادی در شهر برلین ثبت شده است.

پرچم افغانستان

پرچم افغانستان پس از سقوط طالبان و روی کار آمدن دولت جدید در این کشور، در سال ۲۰۰۴ به رسمیت شناخته شد که به سه قطعه عمودی به رنگ‌های سیاه، سرخ و سبز که به ترتیب از راست به چپ قرار گرفته است، شکل یافته است.

پرچم ملی افغانستان از آغاز قرن ۲۰ بارها تبدیل و ویرایش شده است. افغانستان بعد از سلسله‌ی هوتکی که اولین پرچم افغانستان را بنا کرد ۲۰ بار شاهد تغییر خود بوده است.

بزرگترین و بلند ترین پرچم افغانستان بر بالای تپه بی بی مهرو در منطقه وزیر اکبر خان واقع است که توسط کشور هندوستان ساخته شده و در سال ۲۰۱۴ میلادی طی مراسم رسمی توسط رییس جمهور افغانستان و وزیر خارجه هندوستان در کابل رونمایی گردید.

national flag

بزرگترین و بلندترین پرچم افغانستان

پرچم فعلی افغانستان با پرچم دوره‌ی شاهی این کشور ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۳ تفاوت زیادی ندارد.  تنها تفاوت این دو پرچم، در شهادتین است که بالای آرم افغانستان بر روی پرچم، جدیدا قرار داده شده است.

این پرچم افغانستان در سال ۱۹۲۸ بعد از برگشت امان الله خان از سفرش به اروپا توسط او طراحی شد. شاه وقت افغان، رنگ سیاه را به دلیل تاریکی و پس‌ماندگی، سرخ را به خاطر جنگ و خونریزی استقلال و رنگ سبز را برای آینده روشن و موفق انتخاب کرد.

نشان ملی افغانستان

نشان ملی افغانستان شامل یک مسجد همراه با محراب و منبر است که در بالای آن شهادتین به زبان عربی نوشته شده است. در دو طرف مسجد نیز دو پرچم افغانستان نصب شده و در حاشیه‌های آن نشان دو خوشه گندم است که زیر آن‌ها نام افغانستان به زبان فارسی نوشته شده است. سال استقلال افغانستان نیز در پایین نشان درج شده است.

national emblem

نشان افغانستان

زبان های ملی افغانستان

افغانستان دارای دو زبان رسمی پشتو  و دری می باشد. این دو زبان دارای ریشه زبان های اندو اروپایی اند. بعد از زبان‌های رسمی پشتو و دری زبان‌های ترکمنی، ازبکی، نورستانی و پامیری زبان سوم رسمی برای شهروندان افغان که به آن تکلم می‌کنند، شناخته می‌شود.

languages

زبان های رسمی افغانستان

حیوان ملی افغانستان

حیوان ملی افغانستان پلنگ برفی است. پلنگ برفی گربه سانی است که در کوه‌های مرتفع آسیای میانه، همالیا و تبت زندگی می‌کند. پلنگ‌های برفی از بقیه گربه‌های بزرگ کوچک تر می‌باشند. بر روی پوست آن‌ها روزت‌های (خال‌های رز شکل) تیره رنگ وجود دارد. ویژگی‌های پلنگ برفی متناسب با نواحی سرد و کوهستان‌های صخره‌ای و پرشیب است. پلنگگ برفی حیوانی گوشتخوار و شکارچی فرصت‌‌طلبی است و تقریبا از هر منبع گوشتی که به دست آورد از جمله لاشه و حیوانات اهلی تغذیه می‌کند.

national animal

پلنگ برفی افغانستان

اگرچه دلیل روشنی برای این وجود ندارد که چرا پلنگ برفی حیوان ملی افغانستان است، اما در منابع آمده است که دلیری و شجاعت افغان‌ها به خاصیت این پلنگ برفی می‌ماند.

گل ملی افغانستان

لاله گل ملی افغانستان است. اگر چه فکر می شود که لاله از کشورهای اروپایی سرچشمه گرفته اما اندکی از ما می دانیم که این گل از پامیر و رشته کوه‌های هندوکش افغانستان و آسیای مرکزی سرچشمه گرفته  و حالا این گل به عنوان گل ملی افغانستان نام گذاری شده است.

national flower

گل لاله

غذای ملی افغانستان

قابلی پلو یکی از مهم‌ترین اقلام آشپزی افغانی است. این پلو ظاهراً از هنر آشپزی ترک‌تباران افغانستان سرچشمه گرفته و به‌ تدریج در بین اقوام دیگر این کشور جایگاه خود را یافته است. امروزه تمامی مردم افغانستان با این غذای لذیذ آشنا هستند.

national dish

قابلی ازبکی

ورزش ملی افغانستان

بزکشی یکی از بازی‌های ملی افغانستان است که در ردیف بازیهای ملی و بین المللی افغانستان هم شمرده می‌شود.این ورزش در افغانستان قدمت تاریخی دارد و سوابق آن به ظهور آریایی ها و اهلی ساختن اسب در منطقه آریایی در چهار سمت آسیای مرکزی تعلق می‌گیرد.

در دوران حکومت طالبان این بازی در افغانستان ممنوع شده و طالبان آن را حرام می‌دانستند. اما پس از سقوط رژیم طالبان این بازی از سر گرفته شده است.

national game

نمای از بزکشی

این ورزش در افغانستان رایج بوده و همه ساله مسابقات این رشته در ولایات شمالی این کشور راه اندازی می‌گردد.

رقص ملی افغانستان

رقص ملی افغانستان یا اتن که دارای قدمت طولانی بوده و یکی از عنعنات مردم افغانستان می‌باشد. این رقص در دوران جنگ یک نوع وسیله ابراز احساسات خوشی در مقابل بیگانه گان بوده است. به باور برخی از تاریخ نویسان، اتن در زمان کشورگشایی و یا دفاع افغان ها از وطن خویش رواج بیشتری یافته است. این رسم قدیمی با حرکات شمشیر و نیزه همراه بوده است. در گذشته، اتن در میدان‌های جنگ برگزار می‌شده و دهل میدان‌های جنگ، موسیقی این رقص بوده است.

national dance

اتن ملی افغانستان

کوه ملی افغانستان

کوه‌های پامیر که رشته کوه در آسیای مرکزی است که آن را به عنوان بام جهان نیز می‌شناسند. کوه‌های پامیر در حدود ۷۰۰۰۰ کیلومتر مربه مساحت دارد. ارتفاع این مناطق از سطح دریا حدود ۴۰۰۰ متر است. پامیر هوای خشک دارد و باران و برف به ندرت در آن می‌بارد.

national park

نمای از سلسله کوه های پامیر

پارک ملی افغانستان

بند امیر در سال ۱۹۶۰ به حیث اولین پارک ملی افغانستان انتخاب شده بود اما به دلیل جنگ و چالش‌های سیاسی اعلام آن به تعویق افتاد. در سال ۲۰۰۴ میلادی این بند برای شناسایی سایت میراث جهانی معرفی شد و در نهایت در سال ۲۰۰۹ این بند به عنوان پارک ملی افغانستان اعلام گردید.

national park

بند امیر در بامیان

بند امیر به مجموعه شش دریاچه در بلندی‌های هندوکش در ولایت بامیان گفته می‌شود که با سد های طبیعی از یک دیگر جدا شده اند. مناظر زیبای این ساحه دولت مرکزی را واداشت تا بند امیر را به عنوان اولین پارک ملی افغانستان اعلام کند. این بند یکی از عجایب طبیعی افغانستان به حساب می‌آید.

موزیم ملی افغانستان

موزیم ملی افغانستان در منطقه دارالامان در جنوب غربی شهر کابل موقعیت دارد که پیش از جنگ‌های داخلی یکی از غنی ترین موزیم‌های منطقه بوده است. این موزیم تا سال ۱۹۹۲ نزدیک به صد هزار آثر باستانی افغانستان را در خود جای داده بود.

national museum

موزیم ملی افغانستان

نیروهای امنیتی و دفاع ملی افغانستان

نیروهای افغانستان که به سه بخش عمده اردوی ملی، پولیس ملی و نیروی امنیت ملی تقسیم شده اند، پس از سقوط طالبان تحت عنوان ملی در آمدند که مربوط به وزارت‌های دفاع، داخله و ریاست ملی افغانستان می شوند. در نیروهای ملی افغانستان تمام ملیت ها نقش دارند.

national army

نمای از ارتش ملی افغانستان

 

علی اکبر همکار این گزارش بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان امنیت ملی پارک ملی پرچم ملی حیوان ملی خبرنا زبان ملی کوه ملی موزیم ملی نیروهای امنیتی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید