بانوان تاریخ ساز؛ ۱۰ زن افغان که اولین ها در عرصه های کاری خود بوده اند

بانوان تاریخ ساز؛ ۱۰ زن افغان که اولین ها در عرصه های کاری خود بوده اند

خبرنگار

فرشته سروری
خبرنگار

۳ / سرطان ۱۳۹۵ | ۸ دیدگاه

در افغانستان با وجود مشکلات و محدودیت‌های سنتی برای زنان، بانوانی بوده‌اند که با پذیرفتن خطرهای فراوان، توانسته در دروه‌های مختلف برای اولین بار در پست‌های عالی دولتی و غیر دولتی کار کنند و خوب بدرخشند. بارها زنان در مقام های وزارت، نماینده مردم در پارلمان، ولایت و حتا شهردار کار کرده‌اند.

شاید همین تلاش‌های نفس گیر و پذیرفتن ریسک‌های بزرگ در یک جامعه به شدت سنتی و بسته ، سبب شده است که امروز زنان به عنوان یک واقعیت غیر قابل انکار در تمام بخش ها به ویژه در عرصه‌های سیاست و حکومت داری پذیرفته شده‌اند.

نخستین وزیر زن

خانم کبرا نورزی متولد سال ۱۹۳۲ در کابل، نخستین وزیر زن در افغانستان بود. کبرا از لیسه ملالی فارغ شده. او برعلاوه تکمیل آموزش‌های عالی در رشته ساینس در کابل، در فرانسه مقاطع تحصیلی دیگر اش را دنبال کرده است. خانم کبرا به عنوان وزیر صحت افغانستان کار کرده است. کبرا نورزی نخستین زن افغان است که عضو کابینه محمد هاشم خان میوند وال صدر اعظم وقت افغانستان بوده است.

Kubara Nurzai

خانم کبرا نورزی، اولین وزیر زن در افغانستان

نخستین والی زن

خانم حببیه سرابی نخستین والی زن در افغانستان است. خانم سرابی از چهره‌های سیاسی جدی کنونی افغانستان و از ولایت غزنی است. حبیبه سرابی از دانشگاه علوم طبی کابل فارغ شده و چند سال در این دانشگاه به عنوان استاد نیز کار کرده است. خانم حبیبه سرابی در سال ۱۳۸۴ از سوی رییس جمهور کرزی، به عنوان والی بامیان انتصاب شد. او اکنون معاون شورای عالی صلح افغانستان و از مشاوران دکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی می‌باشد.

Habiba Sarabi

حبیبه سرابی

نخستین شهردار زن

خانم عذرا جعفری، نخستین بانوی افغان است که به عنوان شهردار یکی از ولایت‌های افغانستان کار کرده است.  خانم جعفری تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته قابلگی تا سطح لیسانس ادامه داده و در سال ۲۰۰۸ توسط حامد کرزی رییس جمهور پیشین به عنوان شهردار ولایت دایکندی انتخاب گردید.

Uzra Jafary

عذرا جعفری

نخستین رییس دادستانی زن

خانم ماریا بشیر مکتب را در لیسه عایشه درانی خوانده و در سال ۱۹۹۱ از رشته قضا و سارنوالی دانشکده حقوق دانشگاه کابل فارغ شده است. خانم ماریا بشیر نخسیتن رییس دادستانی زن در افغانستان بود. او  به عنوان عضو مسلکی سارنوالی تحقیق جرایم برای مدت سه سال دردادستانی کل کار کرده است و سپس به ولایت هرات وظیفه گرفت تا این که در سال ۲۰۰۶ به عنوان رییس دادستانی استیناف ولایت هرات شروع به کار کرد. انتخاب او در این پست، امیدواری‌های زیادی را برای زنان در افغانستان به وجود آورد.

Maria Bashir

ماریا بشیر

نخستین خلبان زن

نیلوفر رحمانی متولد سال ۱۳۷۰ خورشیدی در افغانستان است. او با جسارت و تیزهوشی که دارد توانست در سال ۲۰۱۰ وارد دوره آموزش خلبانی نیروهای هوایی افغانستان شود. خانم رحمانی در سال ۲۰۱۲ با درجه افسری از دانشگاه در آمریکا فارغ شد. او زیباترین خلبان زن جهان شناخته شده و برنده جایزه زن شجاع از وزارت امور خارجه امریکا نیز شده است. خانم رحمانی اکنون در بخش نیروی هوایی ارتش کار می‌کند.

Nilofer Pilot

نیلوفر رحمانی

نخستین بانوی شایسته

روبیکا صدیقی نخستین بانوی شایسته در افغانستان است . او در سال ۲۰۰۱ با شرکت در فستیوال کشورهای آسیای در شهر «مسکو» به عنوان مقبول‌ترین دختر آسیایی در بین ۱۰ کشور آسیایی و ۱۷ فرد شرکت کننده انتخاب شد و در جایگاه اول قرار گرفت .

Robika Sediqi

روبیکا صدیقی

نخستین گوینده زن

لطیفه سراج نخستین بانوی افغان است که برای نخستین بار صدایش از رادیو افغانستان به عنوان گوینده خبر پخش شد. بانو سراج دختر سردار عنایت الله خان فرزند ارشد حبیب الله خان می‌باشد. خانم سراج تا سال ۱۳۵۸ در افغانستان به عنوان گوینده خبر کار کرد و سپس به امریکا پناهنده شد. او در امریکا نیز به عنوان گوینده در بخش فارسی رادیو صدای امریکا برای ده سال کار کرده است.

Latifa Seraj

لطیفه سراج

نخستین تاکسی ران زن

سارا بهایی نخستین بانوی است که در افغانستان به عنوان راننده تاکسی کار می‌کند. او چهل سال عمر دارد و در کنار استادی در مکتب، روزانه چندین ساعت در شهر مزارشریف تاکسی رانی می‌کند. سارا نخستین بانوی است که در سخت ترین شرایط در افغانستان بزرگ‌ترین ریسک را کرده و مانند صدها مرد که شغل تاکسی رانی دارد اقدام به این نموده کرده است.

Sara Bahavi

سارا بهایی

نخستین  بانوی مدال آور

سمیه غلامی نخستین بانوی مدال آور در افغانستان است . بانو غلامی عضو تیم ملی تکواندوی افغانستان توانست که در مسابقات جنوب آسیا مدال طلا را کسب کند. این بانوی تکواندو کار  اولین بانوی است که از مسابقات بیرون مرزی در رشته ورزشی تکواندو برای کشور مان مدال طلا گرفته است.

Sumaya Ghulami

سمیه غلامی

نخستین زن خبرنگار در افغانستان

اسما رسمیه طرزیی نخستین زن خبرنگار در افغانستان است . تحصیلات خود را در خارج از افغانستان به اتمام رسانیده بود. خانم طرزی به حیث مدیر مسیول نخستین نشریه زنان افغانستان در ۱۹۲۱ بنام ارشاد نسوان اقدام کرد.

Asma Rasmia Tarzi

اسما رسمیه طرزی

 

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اولین بانوان پست‌های دولتی جامعه افغانی جامعه سنتی چهره‌های سیاسی خبرنامه دولت سیاست

مطالب مشابه

۸ دیدگاه

 • خیرالله جهانگیر

  مهم ترین نخستین از یاد تان رفته است. خانم سیما سمر اولین رییس اولین کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان است که تا هنوز هیچ مردی رییس حقوق بشر نشده است.


 • مینا خاوری

  یک گزارش خوب و خواندنی
  امیدوارم از این مطالب بیشتر بخوانیم


 • Muzhgan Sadat

  نیاز به باز بینی دارد.


 • Reka Fahim

  اولین فلمساز زن خانم «رویا سادات »در خبر نامه زنان پیشگام فراموش تان شده این بی توجه ی به فرهنگ و هنر است.


 • Jaheda Asadi

  بهترین و اولین فلم ساز زن خانم رویا سادات که مهمترین جوایز به افغانستان آورد و دقیق در زمان طالبان به ساخت اولین فلم آغاز کرد و قبل از آن به عنوان بازیگر و هنر پیشه زنان در سینمای افغانستان بودند و رویا سادات اولین بار به عنوان فلمساز و کارگردان فلم ساخت.


 • عبدالرشید رشاد

  با خود زنی نمیشه ملی جلوه کرد!!!
  بهتر است واقعیت را بیان کنید مطمیین باشید که با این کارها امتیازی آنچنانی بدست آورده نمی توانید
  شخصی را که به عنوان اولین پیلوت معرفی نموده اید واقعیت ندارد
  دوما از سیماثمر هم هیچ نام نبردید که اولین معاون رییس جمهور و اولین رییس کمسیون حقوق بشر بود…


 • sabera

  اولین خانم داکتر واولین‌استاد‌زن در فاکولته طب کابل


 • Arezo

  از نخستین ها یاد کردین کوشش میکردین از تمام بخش ها را به معرفی میگرفتین از بخش ورزش نخستین رییس فدراسیون در تاریخ ورزش کشور نام نبردین بخش که بیشتر ین افتخار ات را به کشور مان داشته متاسفانه ….. هنوز هم هموطنان ما قدر ورزش را نمیدانند.


 • دیدگاه خودرا بنویسید

  ایمیل *
  نام *
  دیدگاه *
  اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید