بانک توسعه آسیایی، سرمایه‌گذار بزرگ عرصه‌های زیربنایی افغانستان |
بانک توسعه آسیایی، سرمایه‌گذار بزرگ عرصه‌های زیربنایی افغانستان

بانک توسعه آسیایی، سرمایه‌گذار بزرگ عرصه‌های زیربنایی افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۷ / ثور ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

در چهل و نهمین نشست سالانه بانک توسعه آسیایی که پنج شنبه این هفته در آلمان به پایان رسید، بیش از هفت صد میلیون دالر برای مدت چهار سال به افغانستان تعهد شده است. این نشست که اکلیل حکیمی وزیر مالیه وزیر مالیه افغانستان درآن شرکت بوده، پر دست‌آورد خوانده شده است.

اجمل حمید رحیم‌زی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان در گفتگو با خبرنامه اعلام کرد که نشست سالیانه بانک توسعه آسیایی روز دوشنبه این هفته در آلمان آغاز شده بود که مقام‌های بانک توسعه‌ی آسیایی در این نشست برای افغانستان وعده داده تا در چهار سال آینده، ۷۸۷ میلیون دالر به این کشور کمک کنند.

آقای رحیم‌زی تصریح کرد که از این مقدار کمک ها، ۷۵۸ میلیون دالر آن در بخش‌های حمل‌ونقل، انرژی و منابع طبیعی به مصر می رسد و۲۰ میلیون دالر دیگر آن به آُسیب دیدگان حوادث طبیعی افغانستان کمک می شود.

وزارت مالیه افغانستان  در اعلامیه‌ای در این مورد گفته است که کمک جدید بانک توسعه آسیایی از طریق صندوق پولی پروژه‌های زیربنایی افغانستان صورت می‌گیرد.

بر اساس این خبرنامه، آقای حکیمی در این نشست چنین کمک‌ها را برای نزدیکی افغانستان به صلح و ثبات ارزنده خوانده است.

او گفته است که ” این کمک‌ها ما را توانایی می‌دهد تا پروژه‌های بزرگ را در بخش انرژی، ترانسپورت و منابع آب اجرا کنیم و در نتیجه افغانستان به خودکفایی نزدیک شود.”

در نشست امسال، توماس پانیلا رییس بانک توسعه‌ی آسیایی نیز بر ادامه‌ی همکاری‌های خود با افغانستان تأکید کرده و گفته است که این بانک بر تعهداتش برای افغانستان پایبند خواهد بود.

نمایی از جریان این نشست

جریان چهل و نهمین نشست سالانه بانک توسعه آسیایی با حضور وزیر مالیه افغانستان

محور دیدارها و گفت‌وگوهای چهل و نهمین نشست سالیانه بانک توسعه آسیایی را استحکام ارتباط کشورهای آسیایی و اروپایی در بخش اقتصاد و حمایت از رشد با ثبات تشکیل می داد که شعار امسال این نشست «همکاری برای ثبات» بوده است.

کمک‌های زیر بنایی

بانک توسعه آسیایی یک از بزرگ‌ترین حامیان مالی برنامه های زیربنایی به ویژه تامین انرژی در افغانستان بوده است. این بانک حدود ۱٫۲ میلیارد دالر را در زمینه انرژی درافغانستان کمک کرده است.

قراردادی به این منظور، در ماه دسامبر سال گذشته  میلادی رسما میان بانک توسعه آسیایی و وزارت مالیه افغانستان به امضا رسید.

در این قرار داد بانک توسعه آسیایی ۲۷۵ میلیون دالر از کمک ۱.۲ میلیارد دالری خود برای تامین انرژی در افغانستان را با دولت به امضا رساند.

اکلیل حکیمی، وزیر  مالیه افغانستان در نشستی به این مناسبت گفته بود که ۲۷۵ میلیون دالر در طرح تمدید خط انتقال نیروی برق در شمال افغانستان هزینه خواهد شد.

کمک های بانک آسیایی تا پایان سال ۲۰۱۲ به ۹۵۲ میلیون دالرمی رسید که از آن جمله ۱۶۷ میلیون دالر در بخش زراعت، ۷۰ میلیون دالر در بخش های انرژی، ۵ میلیون دالر در بخش مالی، ۵٫۷ میلیون دالر در بخش صنعت و تجارت، ۴۸ میلیون دالر در بخش های عمومی، ۳۳۸ میلیون دالر در حوزه حمل و نقل و مخابرات و هم چنان ۳۱۷ میلیون دالر در سایر بخش ها برای افغانستان اختصاص یافته بود.

Eklil-Hakimi-on-ADB

اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان، در چهل و نهمین نشست سالانه بانک توسعه آسیایی

این بانک  در ماه جون سال ۲۰۱۱ میلادی ۳۵۳٫۵ میلیون دالر برای تکمیل بخش های نهایی سرک دوره ای افغانستان و خط انتقال برق تاجکستان- افغانستان کمک کرد.

با همه این ها، در ماه نوامبر سال گذشته‌ی میلادی این بانک به مبلغ ۸۵۸ میلیون دالر، را برای احداث زیر ساخت ها نیز به افغانستان کمک کرد.

تغییر رانندگی

جوجی تاکاشی، رییس بانک توسعه آسیایی در افغانستان، دوسال قبل وضعیت اقتصاد افغانستان را به موتری تشبیه کرده بود که راننده آن افغان نیست. او گفته بود که ممکن است موتر به سرعت حرکت کند ولی کنترل آن در اختیار افغان‌ها نیست.

آقای تاکاشی در عین حال تصریح کرده بود که بانک توسعه آسیایی می خواهد با این کمک ها  رانندگی را به دست خود افغان‌ها بدهد. او در عین حال تاکید کرده بود که اقتصاد افغانستان در سال های آینده به دوچرخه می‎ماند که آهسته حرکت کرده و کنترل آن در دست افغان ها خواهد افتاد و این روند به نفع افغانستان است.

با توجه به موارد فوق، اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان نیز کمک های بانک توسعه آسیایی را گامی برای خودکفایی افغانستان خوانده است. او گفته است که این کمک ها افغانستان  را قادر خواهد ساخت تا پروژه های بزرگ زیر بنایی  در این کشور انجام شود و به سمت خود کفایی سوق یابد.

عبدالله رحمانی همکار این گزارش بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اکلیل حکیمی بانک توسعه آسیایی جوجی تاکاشی خبرنامه سرمایه گذاری در عرصه زیربنایی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید