کاهش ۳۳ درصدی متقاضیان در کانکور امسال

کاهش ۳۳ درصدی متقاضیان در کانکور امسال

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۵ / حمل ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

نتایج کانکور عمومی افغانستان امروز یکشنه پانزدهم حمل، ساعت ۳ بعد از چاشت اعلام شد. فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان، در یک کنفرانس مطبوعاتی با حضور رییس اجراییه داکتر عبدالله عبدالله،  به رسانه‌ها گفت: “در سال جاری از مداخله افراد غیر مسوول در این روند ملی جلوگیری شده و هیچ کس نتوانسته است در نتایج کانکور دست‌برد بزند.”

مجموع داوطلبان و واجدین شرایط امتحان کانکور امسال، ۱۹۸۱۵۰ نفر بوده که از مجموع آنان ۱۷۹۶۱۴ نفر در امتحان کانکور اشتراک کرده بودند.

از میان اشتراک کنندگان، ۵۸۳۱۷ نفر به تحصیلات عالی دولتی و ۴۶۹۰۶ نفر دیگر در تحصیلات نیمه عالی ، و حدود ۵۱۴۵۸ در موسسات تحصیلات عالی خصوصی راه یافته اند.

با این حال از این میان مجموع اشتراک‌کننده‌گان کانکور، ۲۲۹۳۳ نفر ناکام مانده اند. پارچه های امتحان ۲۲۲۲ نفر مشکل داشته و ۱۶۳۱۴ نفر دیگر نیز غیر حاضر بوده اند.

بر اساس آماری که وزیر تحصیلات عالی افغانستان ارائه کرد، ۳۵۰۱ نفر در امتحان اختصاصی علوم دینی واجد شرایط بوده اند که از این میان ۳ هزار و ۹۱ نفر آن در امتحان اشتراک کرده بودند.

شماری از مقامات حکومتی و وکلای پارلمان افغانستان در نشست اعلام نتایج کانکور

شماری از مقامات حکومتی و وکلای پارلمان افغانستان در نشست اعلام نتایج کانکور

و اما نفر اول کانکور امسال، فرامرز رحیمی ولد محمد رفیق از ولایت هرات است که با گرفتن  ۳۴۰٫۹۸ نمره در رشته‌ای طب معالجوی دانشگاه طبی کابل راه یافته است.

فواد احمد فرزام ولد فضل احمد از لیسه استقلال کابل است با ۳۳۹ نمره، جمشید ولد زلمی از لیسه عبدالقدیر کابل با گرفتن ۳۳۸٫۰۱ نمره، میر حمزه محمدی ولد محمد صدیق، از لیسه سلطان غیاث الدین غوری ولایت هرات باگرفتن ۳۳۷٫۸۳ نمره، و در نهایت محمد فرید ولد محمد عالم از  لیسه امید ولایت کابل با دریافت ۳۳۷٫۸۰ نمره به ترتیب نفر دوم تا پنجم شناخته شده اند.

وزیر تحصیلات عالی در این کنفرانس افزود، آنها در کانکور امسال از سیستمی جدیدی کمپیوتری کار گرفته است که برای نخستین بار این وزارت توانسته است برای هر دانش متقاضی کانکور، یک کتابچه مشخص با یک آیدی نمبر توزیع کند.

او تاکید کرد که این کار شان سبب شد از تقلب و دستبرد زدن در جریان امتحان و یا در نتیجه امتحان جلوگیری صورت بگیرد.

در این نشست مطبوعاتی، داکتر عبداالله عبدالله، رییس اجراییه، اعلام نتایج کانکور سال ۱۳۹۴/۱۳۹۵ را به همه‌ی اشتراک کنندگان کانکور تبریک گفت و افزود: “نتایج کانکور امسال شفاف تر از سال های قبل بوده است.”

فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان حین اعلام نتایج سراسری کانکور

فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان حین اعلام نتایج سراسری کانکور

رییس  اجرایی و وزیر تحصیلات عالی افغانستان در حالی از شفافیت در امتحان و نتیجه امتحان کانکور حرف می زنند که در سال‌های قبل، گزارش‌های تقلب از چند ولایت از جمله ولایت کاپیسا و میدان وردک به رسانه ها درز کرد که حتا منجر به لغو امتحان در بخشی از ولایت کاپیسا و میدان وردک شد.

کاهش میزان اشتراک کنندگان و افزایش میزان جذب

خبر تکان‌دهنده در اعلام نتایج کانکور امسال این است که میزان اشتراک کنندگان امسال، نسبت به سال گذشته کاهش ۳۳ درصدی داشته است. با وجودی که میزان فارغین صنف دوازده همچنان سیر صعودی دارد. سال پیش، اشتراک کنندگان کانکور به ۳۰۰ هزار نفر می رسید.

شمار داوطلبان کانکور از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۳، از  ۹۹ هزار  به ۳۰۰ هزار افزایش داشت و این رقم با توجه به اشتراک ۱۹۸ هزار نفر در امتحان کانکور ام‌سال، کاهش ۳۳ درصدی را نشان می دهد. برعکس اما میزان جذب متقاضیان امسال نسبت به سال گذشته بیشتر شده و این خبر خوبی برای کسانی اند که در امتحان اشترک کرده بودند.

علی اکبر هم‌کار این گزارش بوده است

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اول نمره کنکور خبرنامه داکتر عبدالله عبدالله فریده مومند کانکور کنکور وزارت تحصیلات عالی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید