افغانستان همیشه از طرف آخر سوم است |
افغانستان همیشه از طرف آخر سوم است

افغانستان همیشه از طرف آخر سوم است

۲۷ / حوت ۱۳۹۴ | ۰ دیدگاه
Image Title

بر اساس گزارش یک مرکز سازمان ملل، افغانستان در میان ۱۵۷ کشور، از طرف آخر سومین کشور خوش‌بخت جهان شد. امسال هم مانند سال های پیش، یک کشور اروپایی در رده نخست خوشبخت ترین کشورهای جهان قرار گرفت. دانمارک در این گزارش در صدر کشورهای خوشبخت قرار دارد و پس از آن سویس، ایسلند، ناروی، فنلند، کانادا، هالند، نیوزلند، استرالیا و سویدن قرار گرفته اند.در کنار امریکا که در این گزارش سیزدهمین کشور خوشبخت جهان شناخته شده است، کشورهای پیشرفته‌ای مانند آلمان، مکزیکو، بریتانیا، فرانسه و عربستان سعودی، حتا جز ده کشور برتر خوشبخت جهان نیز نشده اند.

در این گزارش خوش‌بختی کشورها، بر اساس عواملی مانند درآمد، امید به زندگی و آزادی‌های اجتماعی با یک دیگر مقایسه شده اند. در این تحقیق از هر کشور با حدود سه هزار شهروند نظرخواهی صورت گرفته است.روسیه در این گزارش در رده ۵۶ قرار دارد پیش از روسیه کشورهای جاپان، قزاقستان و مالدیو در رده های ۵۳ تا ۵۵ هستند. لهستان و کوریای جنوبی نیز در رده های ۵۷ و ۵۸ قرار دارند.

ظاهرن این گزارش خوش‌بختی را بر بنیاد اقتصاد کشورهای جهان شناسایی نکرده است، شاید اگر این طور می بود باید امریکا خوش بخت ترین کشور جهان شناخته می‌شد، در حالی که حتا در جمع ده کشور برتر جهان نیز قرار نگرفته است.

کشور دانمارک امسال خوشبخت‌ترین کشور جهان شناسایی شده است

کشور دانمارک امسال خوشبخت‌ترین کشور جهان شناسایی شده است

در این گزارش ترکیه در رده ۷۸ قرار گرفته است، ایران در رده ۱۰۵ و افغانستان جایگاه ۱۵۴ را از آن خود کرده است. یعنی از طرف آخر بدبخت‌ترین کشور جهان. اما جالب این که کشوری نیز پیدا می شود که حتا وضعیت بدتر از افغانستان و سوریه را دارد. دو کشوری که جنگ عمده ترین دلیل افسردگی و بدبختی مردمانش است. بدبخت ترین کشور در این گزارش، بوروندی است.

یکی از نویسنده‌های این گزارش به بی بی سی گفته است، این گزارش پیام خیلی قوی برای امریکا دارد؛ زیرا امریکا با قوی‌ترین اقتصاد جهان، نتوانسته است شهروندان خوش‌بخت داشته باشد. جفری زیگس دلیل این را در آن می داند که در امریکا همه فقط دنبال پول اند و به مشکلات  و روابط اجتماعی مردم توجه نمی شود. او تاکید می کند که امریکا هدف خود را اشتباه گرفته است، بافت اجتماعی رو به اضمحلال است و اعتماد مردم به حکومت ضعیف شده است.

در سال های اخیر خوش‌بختی مردمان کشورها برای حکومت‌ها خیلی مهم شده است. چند کشور از جمله امارات، اسکاتلند، بوتان و وینزویلا وزارت های خوشحالی ایجاد کرده اند و شماری از افراد برای خوش حال کردن مردم کشور شان تلاش می کنند.

مرکز توسعه پایدار، پنج موضوع را اصل اساسی خوش‌بختی شان در این گزارش معیار قرار داده است. سرانه تولید ناخالص داخلی، یک موضوع کاملن اقتصادی که در آن میزان درآمد مردم مطرح است. طول عمر افراد، حمایت اجتماعی و جایگاه مردمی، آزادی ( آزادی های که افراد بتواند مستقلانه تصمیم خود را در زندگی بگیرند ) اعتماد عمومی، یعنی دور و اطراف بدون فساد و در نهایت میزان سخاوت و بخشش مردمان کشورها به نهادهای خیریه، مسایلی اند که میزان خوش‌بختی کشورها، بر اساس آن در این گزارش سنجیده شده است.

و اما افغانستان از جمله سه بدبخت‌ترین کشورهای جهان لقب گرفته است

و اما افغانستان از جمله سه بدبخت‌ترین کشورهای جهان لقب گرفته است

و اما در افغانستان، هیچ کدام از این معیارها یا وجود ندارد در حدی که نویسندگان این گزارش در نظر گرفته اند و یا اگر وجود دارد به اندازه‌ای پایین است که از طرف آخر مقام سوم را در میان ۱۵۷ کشور خوش‌بخت جهان، از آن خود کرده است. شاید بهتر است بگوییم، بدبخت ترین کشور جهان…

پیش از این نام افغانستان در رده فاسد ترین کشورهای جهان قرار داشت. در ماه دلو ۱۳۹۴ سازمان شفافیت بین المللی از نظر فساد در بخش دولتی، در میان ۱۶۷ کشور، برای افغانستان جایگاه سوم را پس از کشورهای سومالی و کوریای شمالی داده بود.

در این گزارش سازمان شفافیت، افغانستان با یازده امیتاز، در رتبه ۱۶۶ قرار گرفته بود. سال های پیش، نیز این کشور وضعیتی خوبی نداشته است.دو سال پیش همین کشور دانمارک که امسال خوش‌بخت ترین کشور جهان معرفی شده است، سالم ترین کشور جهان به لحاظ شفافیت در ادارات دولتی اش ثبت شده بود.

مرکز توسعه پایدار سازمان ملل متحد، از سال ۲۰۱۲ به این سو همه ساله گزارش های را در مورد میزان خوش‌بخت بودن کشورهای جهان به نشر می رساند. نخستین گزارش این مرکز، در ماه اپریل ۲۰۱۲ از سوی سازمان ملل نشر شد و پس از آن همه ساله تحقیق گسترده‌ای در کشورهای مختلف جهان بر اساس معیار های که از سوی مرکز توسعه پایدار سازمان ملل مشخص می شود، تهیه و نشر می گردد.

سال گذشته سویس در رده نخست خوش‌بخت ترین کشورهای جهان قرار داشت. سویس برای سه سال پی هم این مقام را داشت و امسال دانمارک توانسته است سویس را عقب بزند و مقام اول را در میان ۱۵۷ کشور جهان، از آن خود کند.

کودکان کارگر افغان جمعیت 1.9 میلیونی دارند

کودکان کارگر افغان جمعیت ۱٫۹ میلیونی دارند

کشورهای که در اخیر لیست این گزارش قرار گرفته اند، معمولن کشورهای نا آرام و در حال جنگ اند. سوریه و پس از آن افغانستان در نا امنی جدی به سر می برند. ادامه جنگ سبب شده است که تلاش‌ها برای حفظ صلح در افغانستان ناکام باشد و مردم دچار افسرد‌گی شدید شوند.

در سال ۲۰۰۸ وزارت صحت افغانستان اعلام کرد که دو سوم مردم افغانستان دچار مشکلات روانی اند. در آن زمان وزارت صحت افغانستان گفته بود که جنگ، فقر و سوء تغذیه از عمده ترین عواملی افزایش افسردگی های روانی در میان مردم این کشور می باشد.

یک تحقیق در سال ۲۰۱۲ نیز نشان می دهد که نزدیک به شصت درصد مردان و بیشتر از هفتاد درصد زنان در افغانستان دچار بیماری روانی اند. چیزی که در سال ۱۳۹۴ نیز وزیر صحت افغانستان از بالا بودن آن در میان افغان ها حرف زد.

روی هم رفته افغانستان نه تنها، در رده بندی شفافیت مالی جایگاه خوبی ندارد که اکنون در رده بندی کشورهای خوش‌بخت جهان نیز آبرو را برده است. آن هم در زمانی که ضریب خوشبختی به طور فزاینده ای مورد توجه کشورهای پیشرفته جهان قرار گرفته و آن را به عنوان یک عامل واقعی برای پیشرفت اجتماعی و تحقق اهداف سیاست های عمومی در نظر می گیرند.
بدبختی یعنی همین که همیشه از طرف آخر سوم باشی…


علی اکبر
همکار این گزارش بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
از آخر اطفال کارگر افغانستان بدبختی خبرنامه خوش بختی فساد مشکلات روانی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید