«خوبی، جوری، سلامتی، برق دارید؟»/قصه تلخ تاریکی در کابل

«خوبی، جوری، سلامتی، برق دارید؟»/قصه تلخ تاریکی در کابل

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۲ / دلو ۱۳۹۴ | ۰ دیدگاه

کابل پایتخت افغانستان شاید یگانه پایتختی است که در این ماه برق ندارد. چند پایه‌ برق در شمال افغانستان، منهدم شده و حدود پنج میلیون جمعیت کابل، برای روزها بی‌برق مانده اند. با این وجود بیش از دوهفته است که سهم کابلیان در یک شبانه روز، دوساعت برق شده است. پایتخت تاریک است و شرکت‌‌های صنعتی نیمه تعطیل.

نارضایتی عمومی

داوود توانا، یکی از شهروندان شهر کابل که در یک لیلیه دانشجویی زندگی می‌کند، می‌گوید که آنان در۲۴ ساعت، صرف دو ساعت برق دارند. او نیش‌خندی برلب نشانده، گفت که در این روزها حتی احوال‌پرسی میان شهروندان نیز تغییر کرده است. به گفته توانا، در میان احوال‌پرسی شهروندان کابل، یک جمله دیگر اضافه شده و آن خبرگیری از برق است. داود می گوید این روزها احوال پرسی مشهور و طولانی افغان‌ها تبدیل شده به شبه این که” خوبی، جوری، سلامتی، برق دارید؟”

اکثر شهروندان از نبود برق در شهر کابل به تنگ آمده اند. برخی از کسبه کاران و تاجران می‌گویند که مصارف کاری آن‌ها از درک نبود برق به شدت افزایش یافته و کاروبار شان صدمه دیده است. همایون که کارگاه خیاطی دارد، به خبرنامه گفت که پیش از این تولید روزانه او به هشت جوره لباس می‌رسید در حالی که اکنون این رقم به سه جوره نیز نمی‌رسد.  او در عین حال تاکید کرد که مصارف روزمره‌اش به شدت افزایش یافته و کالاهای تولیدی وی برایش سودی ندارد.

شماری زیادی شهروندان دیگر نیز که تجارت‌های متوسط و بزرگ دارند، منتقد وضعیت موجود بوده و نبود انرژی در کابل را در فصل سرما باعث افزایش نارضایتی عمومی در قبال حکومت عنوان می‌کنند.

یکی از پایه های تخریب شده برق در شمال افغانستان

یکی از پایه های تخریب شده برق در شمال افغانستان

ظرفیت محدود

با همه این انتقادات، شرکت برشنا اما برق حراراتی با مصرف بالا، برای شهروندان پایتخت تولید می‌کند. مسولان شرکت برشنا اعلام نموده اند که برای مدت محدود، روزانه توان فراهم سازی انرژی برای شهروندان پایتخت نشین را داشته اند.

وحیدالله توحیدی سخنگوی برشنا، که یگانه شرکت بزرگ تامین انرژی برقی در افغانستان است در گفتگو با خبرنامه اما تاکید کرد که تولید انرژی حرارتی زیان فراوانی به این شرکت وارد ساخته است. آقای توحیدی گفت: “برای تولید هر کیلووات برق، ۳۲ افغانی هزینه می‌کنند، در حالی که شهروندان بابت هر کیلووات فقط ۲ افغانی می‌پردازند.”

آقای توحیدی در عین حال تاکید می‌کند که تیم‌های تخنیکی به دلیل نبود امنیت نتوانسته‌ اند، ساخت دوباره پایه‌های منهدم شده را آغاز نمایند.

نزدیک به سه هفته است که برق وارداتی ازبکستان به کابل، در ساحه دند شهاب‌الدین در ولایت بغلان قطع شده است، اما در این مدت حکومت موفق نشده تا زمینه‌ا‌ی تعمیر پایه‌های تخریب شده را فراهم کند. پس از قطع برق وارداتی ازبکستان به افغانستان، روز چهارشنبه هفته‌ گذشته دو پایه‌ا‌ی دیگر برق وارداتی تاجیکستان نیز در شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان از سوی افراد مسلح تخریب شد.

به گفته‌ی سخنگوی شرکت برشنا، برق فعلی کابل متشکل از  ۱۳۰ میگاوات برق تاجکستان، ۴۵ الی۶۰  میگاوات برق نغلو و ماهی‌پر که جلال آباد و لغمان نیز از این فاز استفاده می‌کند و هم‌چنان شبانه ۷۵ الی ۸۰ میگاوات برق حرارتی دیزلی می‌باشد.

شرکت برشنا امیدوار است تا با استفاده از گفتگو با بزرگان محلی و افراد با نفوذ منطقه‌یی بتواند در آینده از تکرار حمله بر پایه‌های برق جلوگیری نماید؛ امیدواری که تا کنون نتوانسته پاسخ مناسبی برای تامین امنیت پایه‌های برق وارداتی افغانستان را داده باشد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
خبرنامه، افغانستان، بحران بی برقی، توحیدی، تاجران، مخالفان مسلح، تاریکی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید